Kirkosta eroaminen - mitä mieltä?
En kirjoita itse asiaa koska aihe vapaa on aihe ei todellakaan vapaa.
Mitä mieltä olet ihmisestä joka eroaa kirkosta? Mikä mielestäsi oikeuttaa tähän ja mikä taas on turha syy?
Kommentit (437)
Jos kirkko rikkoo Suomen lakia ja toimii muutenkin epäeettisesti niin ainoa järkevä teko on erota kirkosta.
Uskoa voi vaikkei maksa kirkolle.
Mielestäni fiksu päätös, monilla se on iso raha vuodessa, jolla saisi jotain konkreettista itselleen. Hyväntekeväisyyttä voi tehdä vaikka vapaaehtoistyönä seurakunnalle ilman, että pitää maksaa heidän infransa ylläpidosta.
Ei ole yhtään mitään turhaa syytä. Jos ei halua olla jäsenenä laitoksessa johon useimmat on liitetty silloin kuin teki vielä "asiansa" vaippaan, niin ei voida olettaa että aikuisena olisi edelleen pakko tollaista tukea. Eihän puolueeseenkaan liitetä vauvoja ja sitten paheksuttaisiin kun 18v. ei haluakkaan enää olla saman puolueen jäsen kuin vanhempansa?
En ole mitään mieltä, koska en tiedä ketkä kuuluvat kirkkoon, ketkä ovat eronneet, ketkä harkitsevat eroamista jne. Itse erosin jo vuosia sitten. Olennainen kysymys itselleni olisi se, miksi minun kannattaisi kuulua seurakuntaan.
Hyviä syitä erota on vaikka kuinka monta
- kyllästyminen satuihin
- kyllästyminen ihmisiin jotka eivät näe kuin yhden totuuden
- halu ajatella omilla aivoilla
- halu pyrkiä oikeasti hyvään
- pakkoverojen maksu
- turhien, jäykkien ja sortavien rakenteiden purkaminen
Huonoja syitä erota
- päivi räsänen sanoi sitä ja tätä ....
Erosimme miehen kanssa kirkosta jostain kumman syystä syksyllä 2015.
Säästämme veroissa yli tuhat euroa vuodessa, sen voi käyttää johonkin paljon mukavampaankin asiaan.
Ainoa, mihin enää kirkkoa tulemme tarvitsemaan, on meidän hautajaiset sitten joskus.
Kirkosta voi erota vaikka uskoisi Jumalaan ei siihen tarvita ketään kertomaan mikä on oikeaa uskoa ja mikä väärää uskoa. Jokainen uskoo tavallaan.
Kiitos vastauksista, tilanne on siis se, että eri uskontokuntaa oleva mies vaatii minua eroamaan kirkosta. Sitä uskontoa täällä ei saa mainita.
Ap
eroa kirkosta ja eroa allahista myös
Kirkkoon ei alunperinkään (tai mihinkään uskontoon) pitäisi kenenkään alle 18-vuotiaan kuulua. Oletuksena pitäisi olla vapaa valinta täysi-ikäisenä. Uskontokuntaan liittyminen vapaaehtoisesti olisi järkevää, ei pakkoliittäminen ja aivopesu jo lapsena.
Eletään jo kuitenkin tieteen maailmassa, jossa joulupukit, lohikäärmeet, menninkäiset ja jumalat ovat vain hassu kuriositeetti saduissa ja osin politiikan välineenä.
Minusta asian ei varsinaisesti pitäisi kuulua kenellekään. Itse kuulun kirkkoon ja olen ajatellut kuuluvani jatkossakin. Mutta kieltämtää kirkossa kuulumistani on koeteltu mm. kirkon suhtautumisella homoihin ja naispappeuteen. Ja vaikka arvostan Päivi Räsästä, niin en pidä siitä, että julkisuudessa välillä tuntuu sille, että hänestä on tehty "valtakunnan krsititty" . jonka tehtävänä on kertoa, mitä kirkkoon kuuluvat ("kristilliset") asiasta ajattelee ja uskoo, ikäänkuin monoliittini ja samaa mieltä olevana joukkona. Tai että hän käyttää kirkon ääntä, joka oikeastaan kuuluisi enempi esimerkiksi piispoille. Sen sijaan, että muistettaisiin ja ennen kaikkea huomattaisiin, että Räsänen edustaa yhtä puoluetta (Kristillis-demokraatteja) ja on monessa uskon kysymyksessä käsittääkseni enempi sitä konservatiivisempaa joukkoa.
Vierailija kirjoitti:
Kiitos vastauksista, tilanne on siis se, että eri uskontokuntaa oleva mies vaatii minua eroamaan kirkosta. Sitä uskontoa täällä ei saa mainita.
Ap
Vaatii? Miksi tottelisit?
No se on tietysti hyvä syy tehdä mitä vaan jos mies vaatii.
Sitä vartenhan se mies otetaan että olisi joku ketä totella...eiku?
Kirkosta eroamiseen hyvä syy on se että ei halua enää olla kirkon jäsen.
Aivan samoin kuin Keskustapuolueesta eroamiseen on hyvä syys se ettei enää halua olla puolueen jäsen. Kirkko ei eroa millään olennaisella tavalla puolueesta -paitsi tietysti siltä osin että häröinkin puolue on enemmän kiinni todellisissa yhteiskunnallisissa ongelmissa eikä yleensä omaa hirveää hinkua kontrolloida ihmisten seksielämän yksityiskohtia.
No toisen vaatimus on ainakin huono syy tehdä mitä vaan. Toisaalta, jos et usko, niin mikset eroais? Mutta jos uskot ja haluat kuulua kirkkoon, niin älä eroa.
Provohan tämä on kun ap. vihjailee uskonnoista mistä ei saa puhua ja miehistä jotka vaativat.... Olen 1100% varma että tätä vastaus ei poisteta sen vuoksi että totetan että niin kristityillä kuin islaminuskoisilla (hui nyt se on mainittu!) on suomessa uskonnon vapaus ja sama pätee siihen että ei usko. Jokainen tehkööt omat valintansa mutta uskonnoissa on se huono puoli että kun ollaan varmoja omasta totuudesta loukataan helposti muita ja aiheutetaan muutakin pahaa ja tämä pätee niin mainittuhin kuin mainitsemattomiin...
ateisti.
Kaikista hulluinta on olla kirkon jäsen vaikka ajattelee jumalan olemassaolon olevan epätodennäköistä. Sadat tuhannet suomalaiset on seurakunnan jäseniä vaikka eivät usko jumalaan.
Jos ei allekirjoita väitetä "jumala on olemassa" miksi olla jäsen?
Vierailija kirjoitti:
Erosimme miehen kanssa kirkosta jostain kumman syystä syksyllä 2015.
Säästämme veroissa yli tuhat euroa vuodessa, sen voi käyttää johonkin paljon mukavampaankin asiaan.
Ainoa, mihin enää kirkkoa tulemme tarvitsemaan, on meidän hautajaiset sitten joskus.
Ei hautajaisiinkaan tarvita kirkkoa ja pappia. Hautajaiset voi järjestää ihan ilman kirkon osallistumista asiaan. Minua ei tule siunaamaan pappi, jos joku haluaa voi tilata haudalle uskonnottoman puhujan. Mutta minua ei haudata arkussa, vaan poltetaan ja haluaisin, että tuhkani sirotellaan mereen Harmajan lähistöllä olevalle sirottelualueelle.
Vierailija kirjoitti:
Erosimme miehen kanssa kirkosta jostain kumman syystä syksyllä 2015.
Säästämme veroissa yli tuhat euroa vuodessa, sen voi käyttää johonkin paljon mukavampaankin asiaan.
Ainoa, mihin enää kirkkoa tulemme tarvitsemaan, on meidän hautajaiset sitten joskus.
Periaatteessa joo, mutta ei omaisten tarvitse olla kirkon kanssa missään tekemisissä edes silloin jos sellaiseksi ei katsota hautapaikkaa,joka tod.näk on kirkon hautausmaalla.
Ei ole turhia syitä. Syyksi riittää se, ettei halua kuulua seurakuntaan.