Työttömän päivä
Heräsin n. klo 8.
Join kahvia ja kävin läpi uutistarjonnan, iltalehti, ilta-sanomat, YLE:n verkkotarjonnan. Telkkari ei ole koskaan aamuisin päällä. Kävin ulkona korjaamassa loput kesäkurpitsat pois. Yhden raastin ja teen chilillä vahvistettua keittoa. Ei sillä energialla ojaa kaiveta.
Yhden cheyenne-chilin otin avoterassilta ja tuin oksia ja ehkä tuon sisälle kypsyttämään ja kasvattamaan loput podit. Myös kävin kasvarissa ja tomaatit edelleen pikku hiljaa kypsyy. Kun tomsku alkaa punertaa niin tuon sisälle kypsymään kun en kasvaria ala lämmittämään.
Tässä tämä päivä menee netin äärellä kuten muutkin päivät. Ehkä teen viimeiset suolakurkut tänään.
En voi sanoa että olisi kivaa:(
Kommentit (81)
Heräsin klo 6.30. käyttämään koiran ja keittämään puuron. Klo 7.00. herätin lapset, aamupalaa, pesut, aamutoimia. Klo 7.30. Starttasin auton ja ajoin 30min koululle. N. Klo 8.30. Olin takaisin kotona, ehdin tehdä puoli tuntia pyykki- ja tiskihuoltoa ennen kuin koululta soitettiin että yhdellä lapsista on kuumetta. 30min sinne ja 30min takaisin. Koiran lenkitystä tunti, makaronilaatikon teko. Nyt lösähdin eka kertaa p*rseelleni koko päivänä. 30min päästä lähden hakemaan loput lapset koulusta, käymme tullessa kaupassa, iltaruokaa, yhdet harkat tänään illalla (kestää tunnin, lenkitän koiraa sen ajan) ja pitkä lista odottavia kotitöitä esim. ikkunat yhä pesemättä tältä kesältä ja lakanat pitäisi vaihtaa, perkata kaappeja kirppikselle. On tosi helppoo joo.... Kahtenä päivänä viikosta käyn aamut töissä, siivoan saadakseni sen 300€/kk kasaan työkkärirahan päälle. Oon ihan väsynyt ja stressaantunut koko ajan, eniten siitä kun rahat loppu koko ajan.
:(
Kello käy. Mitä aika on? Älkää vastatko!
Ap.
Miksi saan alapeukkuja?
-väsynyt stressaantunut työtön äiti
Vierailija kirjoitti:
Miksi saan alapeukkuja?
-väsynyt stressaantunut työtön äiti
Annoin yläpeukun. Ei maksa mitään.
Ap.
Aamu alkoi seitsemältä. Kuppi kahvia ja läppäri auki. Ensimmäiseksi tsekkaan te-toimiston sivut, seuraavaksi avaan duunitorin ja selaan löytyykö sieltä töitä johon työkokemuksen puutteeni riittäisi. Löydän muutaman kiinnostavan paikan, joihin kirjoitan lyhyet mutta ytimekkäät hakemukset. Tämän jälkeen herättelen lapset, avustan vaatteet päälle ja annan aamiaista; pienempi haluaa sämpylän juustolla ja isompi pyytää saada kaurapuuroa mehukeiton kanssa.
Kun ipanoilla on vatsat täynnä juon toista kupillista kahvia samalla kun avustan heille ulkovaatteita päälle. Tsekkaan äkkiä sähköpostin, vaikka harvoin näin aikaisin kuuluu työpaikoista vastauksia, yleensä se menee puolen päivän paikkeille. Kello on yhdeksän kun ilmestynee päiväkodin pihaan, lapsille yläfemmat ja jatkan matkaani kelaan, jonne käyn palauttamassa lomakkeen työttömyyspäivistäni. Käyn kaupassa, ostan parille päivälle ruoat ja yritän samalla miettiä tarvitseeko lähteä kirpputorille etsimään uutta vaatetta tulevaa työhaastattelua varten. Nopea vilkaisu pankkitilille ja vaikka kirpparilla harvemmin hirveästi rahaa palaa niin päätän etsiväni kaapin perukoilta siistit vaatteet joista en satu löytämään nyppylää.
Kotona avaan uudelleen avoimet työpaikat ja yritän katsoa jos löytyisi jotain mikä onnistuisi perheelliseltä jolla työkokemusta ei löydy juurikaan. Sain äsken puhelun eräästä paikasta johon olin hakenut, mutta taas kerran työnantaja kyselee miten minulta hoituu lastenhoito ja toteaa siinä kuinka päiväkodista saattaa kantautua tauteja. Menee maku. Alan nyt laittamaan ruokaa, sen jälkeen haen lapset kotiin.
Työkokemusta minulla ei ole, sillä sain lapset keskellä opintojani ja suoritin koulutukseni loppuun viime vuoden aikana samalla huolehtien pienistä lapsista. Saan lähes jokaisesta hakemastani työpaikasta kyselyitä lapsiini liittyen(laitonta kysyä eikä ole oleellista työhön liittyen) ja missään ei olla kiinnostuneita siitä miten suoritin viime vuonna työharjoittelua VUOROTYÖSSÄ, vaikka minulla on lapsia, täysin ilman poissaoloja. Koska tukiverkko on toimiva.
Toisaalta saan kutsuja haastatteluihin, tällekin viikolle luvassa jo yksi tuleman, enkä myöskään ole ollut kuin kolme kuukautta vasta työttömänä. En kuitenkaan kykene tai pysty olemaan kotona, psyykeeni ei kestä sitä, olen siis erittäin aktiivinen työnhakija, mutta olen silti jo ehtinyt huomata miten työmaailmassa syrjitään toisia hakijoita.
Heräsin 7.30. Laitoin lapselle aamiaista ja join itse kahvin.
8.30 lähdimme käymään postissa ja kaupassa. Toimme pikaisesti ostokset sisään ja jäimme pihalle vielä keinumaan. Kävelimme myös läheiselle kirpparille, mistä ostimme 3 lasten kirjaa.
Tulimme kotiin, tein lounaan. Itse söin nuuudelipussin, lapsi söi perunoita ja jauhelihapihvin,kurkkua ja tomaattia. Lueskeltiin sohvalla uusia kirjoja, tyhjensin astianpesukoneen. Laitoin lpasen nukkumaan päiväunia, lojun itse sohvalla.
Illaksi ei ohjelmaa.päivälliseksi eilistä lohta ja pottuja.
Tylsää.
Heräilin joskus kymmenen aikoihin.
Keittelin aamukahvit ja pelailin nettikasinolla, voitin 500e (menee säästöön).
Odotellut paria puhelua, kävin viime viikolla kahdessa työhaastattelussa ja tänään piti tulla tieto. Koska kello on jo näin paljon eikä ole puhelin soinut, voin varmaankin jo pettyä että ei taaskaan.
Saisipa olla kotona ansiosidonnaisella tai edes päivärahalla oman projektin kimpussa ja opiskelemassa, mutta töissä joutuu tuhlaamaan aikaansa.
Vierailija kirjoitti:
Saisipa olla kotona ansiosidonnaisella tai edes päivärahalla oman projektin kimpussa ja opiskelemassa, mutta töissä joutuu tuhlaamaan aikaansa.
No senkus irtisanoudut.
heräsin klo 9. makoilin sängyssä 10 asti ja selasin puhelimella nettiä. söin aamupalaa. jatkoin netissä oloa. etsin jotain tietoa kasveista joita kasvatan ja juttelin chatissa. sitten pelasin tietokonepeliä. nyt oli jo nälkä. tein nakkikastiketta ja makaronia. sitten tulin sängylle selaamaan vauvaa.
on kyllä hieman tylsää nyt. huomenna koitan tehdä jotain järkevämpää.
kasvit eivät sitten ole kannabista 😂
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Saisipa olla kotona ansiosidonnaisella tai edes päivärahalla oman projektin kimpussa ja opiskelemassa, mutta töissä joutuu tuhlaamaan aikaansa.
No senkus irtisanoudut.
Ei ole ihan vielä varaa ottaa karenssia.
Heräsin lähempänä kymmentä. Hammaspesun jälkeen kävin vastapäisessä pubissa sämpyläkahvilla ja aamukaljalla. Siitä menin uskovaisten kirpparille ja höynäytin uutta, työllistettyä kassaa ja sain Kalevalakorut rihkamana ja viidestäkympistä takaisin, vaikka maksoinkin kaksikymppisellä. Kalevalat möin divariin ja niillä rahoilla olen nyt täällä päiväkaljalla, että kippis vaan!
Aamulla kaupassa, kävelylenkki, pyykinpesua, tiskausta, ompelin leggingsit luistavasta silkjerseystä.
Imuroin, päivä pulkassa, en muistanut surra mitään.
Vierailija kirjoitti:
kasvit eivät sitten ole kannabista 😂
.....eivät vielä.....lääkinnälliseen käyttöön.. sanoihan juuri Touko Aalto ja Anderssonkin että kansalaistottelemattomuus on OK.
Vierailija kirjoitti:
Heräsin klo 6.30. käyttämään koiran ja keittämään puuron. Klo 7.00. herätin lapset, aamupalaa, pesut, aamutoimia. Klo 7.30. Starttasin auton ja ajoin 30min koululle. N. Klo 8.30. Olin takaisin kotona, ehdin tehdä puoli tuntia pyykki- ja tiskihuoltoa ennen kuin koululta soitettiin että yhdellä lapsista on kuumetta. 30min sinne ja 30min takaisin. Koiran lenkitystä tunti, makaronilaatikon teko. Nyt lösähdin eka kertaa p*rseelleni koko päivänä. 30min päästä lähden hakemaan loput lapset koulusta, käymme tullessa
kaupassa, iltaruokaa, yhdet harkat tänään illalla (kestää tunnin, lenkitän koiraa sen ajan) ja pitkä lista odottavia kotitöitä esim. ikkunat yhä pesemättä tältä kesältä ja lakanat pitäisi vaihtaa, perkata kaappeja kirppikselle. On tosi helppoo joo.... Kahtenä päivänä viikosta käyn aamut töissä, siivoan saadakseni sen 300€/kk kasaan työkkärirahan päälle. Oon ihan väsynyt ja stressaantunut koko ajan, eniten siitä kun rahat loppu koko ajan.
Miksi tätä on miinustettu? Senkö vuoksi, että äiti siivoaa vain saadakseen kursituksi kokoon tuon 300€/kk kasaan työkkärirahan päälle? Vastaajalle tiedoksi, että rahan puolesta voi tehdä enemmänkin. Tiesithän, että voit tehdä töitä se 300, joka on verotonta tai 500, jolloin veroa maksetaan satasesta? Jos sinulla on rahallisesti tiukkaa älä ole lastesi hovikuskina. Eikö lapsillasi ole koulukyyditystä?
aamupala, netti, päivällinen, netti, iltapala, netti, yöllä lenkkeily, nukkumaan. Toisinaan käyn ostamassa ruokaa kaupasta. 😣
Heräsin tunti sitten. Raotin makuuhuoneen ikkunaa saadakseni huoneeseen yön aikana mystisesti ilmestyneen tunkkaisuuden verhon edes hieman hälvenemään. Selän naksuessa normaalia herätysmarssiaan kohotin käteni kohti hyllyllä minua kutsuvaa massatuotetablettia, tuotekehityksen lopputuotetta, joka mahdollistaa kaltaisieni laiskuuteen taipuvaisten surffailla sängyssä kuin pahimmatkin ameebat.
Katsoin sähköpostit. Roskaa. Mukavaa kuitenkin huomata, että niin moni on huolissaan orastavista erektio-ongelmistani. Mistähän he siitä tietävät? Ja minä kun käytännössä asun verhot suljettuna.
Kuppi teetä ja lautasellinen puuroa. Halpaa, tylsää ja ravitsevaa.
Nyt kiroan aikaista heräämistäni. Olisi parempi nukkua enemmän, niin ei päivä vie monotonisella tylsyydellään kaikkia voimia. Kyllä työttömän hereilläoloaika on ehdottomasti yö. Ei tarvitse piilotella, eikä katsella miten normaalien ihmisten maailma pyörii. Nytkin tuolla äänestä päätellen työtään tekevät sekä kiinteistönhoitaja että roskakuski. Molemmat minua parempia ihmisiä. Vedän verhot tiukemmin kiinni ja pohdin jälleen miksi olen tässä tilanteessa.
Ehkä toinen kuppi teetä helpottaa. Tai ehkä poltan vain kieleni.