Suomalaisnuoret Maltalta kielikurssilta kotiin, kun rikkoivat alkoholisääntöä
Tytöillä loppui kurssi lyhyeen, kun eivät noudattaneet nollalinjaa.
Kommentit (17)
Ei voida olla juomatta vaikka mikä sanktio olisi tiedossa
on a) noin tiukat rajat ja ennen kaikkea b) noin tiukka valvonta...? Siis että iltaa myöden joku partioi ja valvoo kurssilaisten promilleja.
Ei siinä mitään, se on selvä peli - jos jo kurssin alussa on kerrottu, että alkoholin käytöstä tulee passitus kotiin.
Mimmithän narisi siinä jutussa että kyllä muutkin joi, he vaan olivat ainoita jotka jäivät kiinni...
on a) noin tiukat rajat ja ennen kaikkea b) noin tiukka valvonta...? Siis että iltaa myöden joku partioi ja valvoo kurssilaisten promilleja.
Ei siinä mitään, se on selvä peli - jos jo kurssin alussa on kerrottu, että alkoholin käytöstä tulee passitus kotiin.
Ymmärrän nuorten harmin, mutta näin se menee. Sääntöjä ei ole tehty rikottavaksi vaan noudatettavaksi.
Ja oliko kyse yhdestä drinkistä, kuka tietää? Ehkä, ehkä ei...
tytöt itkevät kohtaloaan, joskin varmasti muita olisi ollut vaikka kuinka monta joukossa, jotka olisi myös pitänyt lähettää kotiin!
Itse kolme kertaa 80-luvulla kielikursseilla käyneenä tiedän omakohtaisesta kokemuksesta millaista kännäämistä matkat useilla on... Itse olin kahdella ensimmäisellä kerralla vielä niin kiltti, etten ottanut ryyppäämiseen osaa, kolmannella kerralla kävimme lähes joka ilta "ryypyllä" ja useamman kerran viikossa discossa/yökerhoissa. Ja ikää esim. itselläni oli viimeisellä reissulla vasta 17v!
Briteissä osaavat sikäläisetkin nuoret ryypätä, mutta valitettavasti kielikurssilaiset usein kieltä ja kulttuuria huonosti tuntevina päätyvät todella hurjiinkin tilanteisiin...
Itse vanhempana ja kielikurssit nähneenä en tule omia lapsiani päästämään minkään kurssinjärjestäjän matkoille. Valitettavasti nyt kotiin lähtetyt tytöt ovat poikkeus, ja ryyppääminen on kielikurssilaisten pääajanviete. Liian suuri riski, eikä mielestäni todellakaan anna vastinetta korkeille kurssimaksuille.
T: äiti/ex-kielikurssilainen, nykyinen kieltenope
Mutta olisiko jäänyt vain siihen yhteen?
Ymmärrän nuorten harmin, mutta näin se menee. Sääntöjä ei ole tehty rikottavaksi vaan noudatettavaksi.
Ja oliko kyse yhdestä drinkistä, kuka tietää? Ehkä, ehkä ei...
Minä olin vaihto-oppilaana vuoden ja siellä oli kaksi aivan ehdotonta sääntöä:
1. Jos käytät huumeita, lähdet välittömästi kotiin ilman toista mahdollisuutta
2. Jos ajat autoa, sama juttu
Tyttöjen ois kannattanut ottaa äkkilähtö etelään, nauttia auringosta, kaljasta ja pojista. Olisivat päässeet paljon halvemmalla.
ja keksimme yhtenä iltana siskoni kanssa, että hän opettaa minua ajamaan autolla. Huonosti kävi ja törmäsin liikenteenjakajaan ja autosta vääntyi akseli. Onneksi perheeni ei lähettänyt minua kotiin.
Kävin myös kielikurssilla ja varmaan joinkin siellä, mutten silti kiellä kielikursseja lapsiltani. Enkä aio kieltää muitakaan asioita, joissa itse hölmöilin: miksi heidän pitäisi kärsiä minun hölmöilyistäni. Koitan silti kasvattaa heistä vastuullisia nuoria ja toivoa, etteivät hölmöilisi ja jos hölmöilevät, niin itse vastaavat siitä.
kolahda köyhiä kohden. Rikkailla on varaa kustantaa jälkikasvunsa kielikurssimatkoille.
ja se meno siellä on kyllä niin järkyttävää, että suurin osa vanhemmista ei päästäisi lapsiaan sinne, jos tietäisi. Alaikäisiä humalaisia teinejä etsiskeltiin milloin mistäkin aamuyöllä, usein jo poliisien kanssa. Heitä joutui myös hakemaan sairaalasta, poliisiasemalta... Ja koska nämä teinit kännäsivät itsensä niin tolkuttomaan humalaan, etteivät pystyneet huolehtimaan itsestään eivätkä kavereistaan, tapahtui raiskauksia, puukotuksia jne. On erittäin hyvä, että kielimatkajärjestäjät ovat ottaneet nollatoleranssin. Suurin osa kielimatkalaisista on kuitenkin ALAIKÄISIÄ, eikä heidän alkoholinkäyttöään voi selittää millään lailla, koska he eivät alkoholia saisi nauttia. Ja tiedoksi, kyllä ne opettajat siellä partioivat. Ainakin meillä oli joka ilta jotkut opettajat partiossa, partiovuorot oli jaettu opettajien kesken.
Ihmettelen tätä nykyajan narsistista piirrettä, että säännöt eivät koskekaan kaikkia. Ja sitten vielä KEHDATAAN narista lehdessä. Ettei edes häpeä.
ja jos jää niin että kaikki selviää ja onnistuu kunhan osaa esittää sopivan katuvaa niin kotona kuin koulussakin. Tytöillä on varmaan hyvät sosiaaliset taidot, aina selvinneet mokailustaan puhumalla.
Kannatan samaa 'nollatoleranssi' käytäntöä ripareillekin. Kotiin lähettäminen kesken leirin kaljoittelusta ja tupakoinnista.
Ihmettelen tätä nykyajan narsistista piirrettä, että säännöt eivät koskekaan kaikkia. Ja sitten vielä KEHDATAAN narista lehdessä. Ettei edes häpeä.
Suomessa vaan hyssytellään lasten juomista ja polttamista, muualla siihen suhtaudutaan tarkemmin.