Millaiset ovat oireet MUNASARJATULEHDUKSESSA? onko kellään ollut??? ev
Kommentit (11)
Olin sairaalahoidossa pari viikkoa ennenkuin tokeni. Vuodelepo oli ehdottoman tärkeää, vessassa sai käydä ei muuta.
Yöllä en voinut edes painaa kipukohtaa. Voisiko olla munasarjatulehdus? Ovis tämä ei ole, kai...
Yksi on se, että tuntuu kuin sisuskalut olisivat tulehtuneet=todella arat.
Voisiko olla esim. endoa vai munasarjatulehdus? Kipuileeko endo ennen ovulaatiota vai vasta menkkoja ennen?? Mihin mun kannattaa ottaa yhteys? terveyskeskukseen-no way, yksityiselle kuukausien jonot, mites neuvola? Voiko sieltä kysyä apua??? Ap
Voisihan kai tuollainen olle joku sellainen munasarjakystakin. En kyllä tiedä niistä enempää, mutta sen vaan, että on olemassa sellaisiakin.
Kun sulla on kerta netti käytössä, mene endometrioosiyhdistyksen kotisivuille (googlella ainakin löydät) ja luepa sieltä oireista! Siellä on myös hyvä keskustelupalsta, josta löytyy tietoa roppakaupalla. Oireesi kyllä sopivat ihan hyvin endoon, mutta ei tietenkään sulje muita sairauksia pois. Mulla on joskus jopa viikon " tulehduksen" tunnetta munasarjoissa tai koko vatsan alueella. Oireita voi olla oviksen tai kuukautisten aikaan, tai ihan millon vaan, jos joku endometriooma päättää puhjeta.
ammattihenkilö ei anna diagnoosia, voin vain arvailla, mikä on vikana :I
Kuinka teillä on endo todettu lääkärissä? Eikös se selviä oikeastaan vasta laparoskopiassa??? Ap
tosin ei aina siinäkään, jos pesäkkeet ovat syvällä kudosten sisällä.
Uä:llä näkee esim. munasarjoissa olevat isot pesäkkeet (kuten mulla) ja persreiän kautta tuntee kohdun takapinnalla olevat pesäkkeet (kuten mulla) lisäksi oireet viittaavat pesäkkeisiin muualla (verta virtsassa, ehkäpä pesäke virtsarakon pinnalla).
Kävitkö yhdistyksen sivuilla?
Vaikka endo on hyvin, hyvin yleinen, tuntuu, että lääkärit ei ota meitä naisia kovin tosissaan. Joten varaudu juoksemaan lääkäriltä toiselle ja jankkaamaan heille oireitasi.
Mulla se endo todettiin sairaalassa, kun jouduin kipujen takia juuri ennen kuukautisia päivysykseen. Helvetilliset kivut, häälyin tajunnan rajamailla, en kärsinyt kävellä, puhua jne.
Olin toki epäillyt endoa ennenkin, mutten ollut kovin vakavasti ottanut oireitani. Mulla oireena myös lapsettomuus.
Jomotellut jo jonkin aikaa ja selkäänkin sattuu vähän. Luulin olevani raskaana mutta en ja kk eivät pitäisi alkaa viikkoon.