Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Seksi
Ranskaan?!?
31.03.2006 |
Heippa!
Jos mieheni lähtee Ranskaan töihin n. vuodeksi ja me menemme mukana. Miten kannattaisi edetä? Mistä aloittaa työnhaku, entä hoitopaikat lapsille jne.?
Ideoita toivotaan, esim. muilta Ranskassa olleilta jne.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Seksi
että nauttisin vuodesta lasten kanssa enkä menisi itse töihin. Ranskassa on perheverotus, mikä on hyvin edullinen lapsiperheille, joissa toinen on kotona.
Minkä ikäisiä lapsesi ovat? Ranskassahan koulu alkaa hyvin varhain (onkohan 4-5-vuotiaana) ja koulupäivä on sellainen että reilun mittaisella ruokatunnilla lapset tulee yleensä kotiin. Äideillä kuluukin päivät mukavasti lapsia edes takaisin roudaten. Tokihan työssäkäyvien äitien lapsilla on myös mahdollisuus viettää se aika koulussa eväitä syöden tai sapuskaa ostaen, mutta sellaiset lapset ovat poikkeus.
Jos lapsesi ovat koulussa, varaudu pitkiin koulupäiviin, kouluun lauantaisin sekä meikäläisittäin erikoisiin loma-aikoihin. Myöskin vanhemmilta vaaditaan paljon koulunkäynnissä ja läksyjenteossa.
Mutta jos lapsesi ovat niin pieniä etteivät olisi Ranskassakaan koulussa, niin en osaa sanoa muuta kuin että yleensä sen ikäisiä ei ranskassa laiteta hoitoon. Enkä siis laittaisi itsekään.