Alkuraskauden lämmönnoususta...
Ruumiinlämmönhän pitäisi alussa nousta noin puoli astetta, mutta kuinka " varmaa" se on? Eli jos mulla ei ole vielä ainakaan noussut lämpö, voisinko silti olla raskaana? Menkkojen pitäis alkaa huomenna...jännittää! Minkälaisia kokemuksia teillä on noista lämpötiloista?
Kommentit (6)
Aamulämpö nousee OVULAATION tapahduttua, eli ei se nyt tässä enää nouse kun menkat tulossa huomenna. Jos puolestaan laskee niin se kertoo menkkojen tulosta.
Plussaonnea
Oon ollu aina hetken ylhäällä, käynyt vessassa yms. ennenkun oon mittaillut. " Alkuraskaudessa naisen ruumiinlämpö nousee hetkeksi noin puoli astetta" . Sanottiin mun " raskauskirjassa" . Mulla oli viime vuonna km ja muistan, että mittasin yli 37 lämpöjä ennenkun raskaustesti näytti plussaa..nyt siis pelko, että en olekaan raskaana :(
ap
terv 2&3
5: Oletko varma että oli ovis?
Onko kaikilla noussut lämpö alkuraskaudessa? Kirjoissa ja netissä tosiaan sanotaan, että nouseen, mutta voiko olla poikkeuksia?
ja nyt 3pvää ennen oletettua menkkojenalkamispäivää alkoi aina iltapäivisin lämpö nousta 37:ään. Aamulla taas oli vähän alempi.
Mutta mulla jonain aamuina lämpö oli paljonkin alhaisempi, koska esikoinen syö aamulla tissiä ja monesti mä ehdin viilentyä, kun ei ole peittoa päällä. On siis todella häiriöaltista tuo lämpötilan vaihtelu! Nyt olen siis onnellisesti raskaana...
Siis ennen ylösnousua. Se on mulla pitänyt kutinsa. Muut päivän lämmöt ei oo noudattaneet mitään käyriä, mutta aamulämmöstähän tuossa onkin kyse (esim. syöminen, liikunta ja pissaaminen vaikuttaa ruumiinlämpöön).