Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tilasin juuri ruuat ensi viikoksi, 100 e meni niin että hulahti

Vierailija
26.02.2017 |

ja perjantaina pitää vielä hakea viikonlopun (pe-su) lihat :/

2 aik + 2 lasta

Millasia kauppalaskuja muilla on?

Kommentit (83)

Vierailija
21/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee noin 200e kuussa ruokaan. Kaksi aikuista, joista toinen syö arkisin lounaan töissä. Muut ateriat syödään kotona. 

Eikös tuollainen tilaaminen jo itsessään maksa? Silläkin hinnalla saisi jotain syötävää ostettua.

Vierailija
22/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Meillä menee noin 200e kuussa ruokaan. Kaksi aikuista, joista toinen syö arkisin lounaan töissä. Muut ateriat syödään kotona. 

Eikös tuollainen tilaaminen jo itsessään maksa? Silläkin hinnalla saisi jotain syötävää ostettua.

Maksaa, hieman alle 5e/ kerta. Eli kuukaudessa maksaa n. 25e. Itse siis mieluummin käytän tätä palvelua kuin tilaan vaikkapa lehden. 

Ja siis aloitukseni tarkoitus ei ollut se että me oltaisiin ihan persaukisia, vaan ihan muuten vain näitä kauppalaskuja välillä itsekseni kauhistelen. 

Tosin sen jälkeen kun aloin tilaamaan ruokaostokset kauppakassipalvelusta niin meidän kauppalaskut laski. Kaikenlainen suunnittelu, vertaaminen jne on vaan paljon helpompaa ruudun äärellä. Vertailin minä ennenkin, mutta nyt se on vielä asteen helpompaa. 

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Meillä menee noin 200e kuussa ruokaan. Kaksi aikuista, joista toinen syö arkisin lounaan töissä. Muut ateriat syödään kotona. 

Eikös tuollainen tilaaminen jo itsessään maksa? Silläkin hinnalla saisi jotain syötävää ostettua.

Maksaa, hieman alle 5e/ kerta. Eli kuukaudessa maksaa n. 25e. Itse siis mieluummin käytän tätä palvelua kuin tilaan vaikkapa lehden. 

Ja siis aloitukseni tarkoitus ei ollut se että me oltaisiin ihan persaukisia, vaan ihan muuten vain näitä kauppalaskuja välillä itsekseni kauhistelen. 

Tosin sen jälkeen kun aloin tilaamaan ruokaostokset kauppakassipalvelusta niin meidän kauppalaskut laski. Kaikenlainen suunnittelu, vertaaminen jne on vaan paljon helpompaa ruudun äärellä. Vertailin minä ennenkin, mutta nyt se on vielä asteen helpompaa. 

ap

Jokainen saa tietysti käyttää rahansa mihin haluaa, mutta itse en ymmärrä miksi terve ihminen käyttäisi ruokien tilaamiseen kuukaudessa summan, jolla saa melkein viikoksi ruokaa. Minusta kuulostaa vain tuhlaamiselta ja laiskuudelta, mutta kukin tavallaan. 

Vierailija
24/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

800e/kk. 2 aikuista ja teinipoika.

Vierailija
25/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

5h (käytännössä aikuisia, nuorin 17v) ja tonni kuussa menee. Yhdellä keliakia, mikä nostaa kuluja jonkin verran. Enkä nyt kaipaa esitelmää siitä, miten keliaakikko voi pureksia juureksia leivän ja pastan sijaan. Meillä kaikki saavat samanlaista ruokaa.

Vierailija
26/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Meitä on 2aikuista & 1 teini. 800€ kuussa ei tahdo enää nykyään riittää päivittäustavaraostoksiin.

Mitä te syötte kun noin paljon menee? Kalleinta laatua joka tuotteesta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Meillä menee noin 200e kuussa ruokaan. Kaksi aikuista, joista toinen syö arkisin lounaan töissä. Muut ateriat syödään kotona. 

Eikös tuollainen tilaaminen jo itsessään maksa? Silläkin hinnalla saisi jotain syötävää ostettua.

Maksaa, hieman alle 5e/ kerta. Eli kuukaudessa maksaa n. 25e. Itse siis mieluummin käytän tätä palvelua kuin tilaan vaikkapa lehden. 

Ja siis aloitukseni tarkoitus ei ollut se että me oltaisiin ihan persaukisia, vaan ihan muuten vain näitä kauppalaskuja välillä itsekseni kauhistelen. 

Tosin sen jälkeen kun aloin tilaamaan ruokaostokset kauppakassipalvelusta niin meidän kauppalaskut laski. Kaikenlainen suunnittelu, vertaaminen jne on vaan paljon helpompaa ruudun äärellä. Vertailin minä ennenkin, mutta nyt se on vielä asteen helpompaa. 

ap

Jokainen saa tietysti käyttää rahansa mihin haluaa, mutta itse en ymmärrä miksi terve ihminen käyttäisi ruokien tilaamiseen kuukaudessa summan, jolla saa melkein viikoksi ruokaa. Minusta kuulostaa vain tuhlaamiselta ja laiskuudelta, mutta kukin tavallaan. 

No siis meille 25e ei kyllä riitä viikon ruokiin... :) Mutta jokainen tosiaan saa käyttää rahansa mihin haluaa, ihan varmasti sinäkin pistät tuon 25e/kk johonkin muuhun "turhaan", sen sijaan että ostaisit ruokaa... Lapsiperheessä on ihan normaalia kyllä käyttää joitakin elämää helpottavia palveluja, kuten kauppa-apua tai siivouspalvelua... vaikka terveitä oltaisiinkin! Miksi viettäisin aikaa kaupassa hikoillen, kun voin viettää sen ajan lasteni kanssa vaikka uimahallissa? Kyllä niitä askareita kuule tässä huushollissa silti riittää joka päivälle.... 

ap

Vierailija
28/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

1 aikuinen ja 3 lasta. Ruokaan menee noin 100 euroa viikossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Meillä menee noin 200e kuussa ruokaan. Kaksi aikuista, joista toinen syö arkisin lounaan töissä. Muut ateriat syödään kotona. 

Eikös tuollainen tilaaminen jo itsessään maksa? Silläkin hinnalla saisi jotain syötävää ostettua.

Maksaa, hieman alle 5e/ kerta. Eli kuukaudessa maksaa n. 25e. Itse siis mieluummin käytän tätä palvelua kuin tilaan vaikkapa lehden. 

Ja siis aloitukseni tarkoitus ei ollut se että me oltaisiin ihan persaukisia, vaan ihan muuten vain näitä kauppalaskuja välillä itsekseni kauhistelen. 

Tosin sen jälkeen kun aloin tilaamaan ruokaostokset kauppakassipalvelusta niin meidän kauppalaskut laski. Kaikenlainen suunnittelu, vertaaminen jne on vaan paljon helpompaa ruudun äärellä. Vertailin minä ennenkin, mutta nyt se on vielä asteen helpompaa. 

ap

Jokainen saa tietysti käyttää rahansa mihin haluaa, mutta itse en ymmärrä miksi terve ihminen käyttäisi ruokien tilaamiseen kuukaudessa summan, jolla saa melkein viikoksi ruokaa. Minusta kuulostaa vain tuhlaamiselta ja laiskuudelta, mutta kukin tavallaan. 

Heh, sanoit että teitä on 2 aikuista. Kai ymmärrät, että kahden aikuisen ruokaostokset (kun toinen vielä syö töissä) on melko eri ulottuvuudesta kuin pikkulapsiperheen ruokaostokset.... jos olet joskus nähnyt niitä kukkurallaan olevia kauppakärryjä joulun alla.... noh, hanki pari vaippaikäistä lasta niin siinä on sun viikon ruokaostokset...

Vierailija
30/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä tein juuri saman! :) 2 aikuista, 75 euroa meni kuuden päivän ruokiin, ja ihan sama suunnitelma, että jotain hyvää lihaa aion hakea perjantaina tai lauantaina viikonlopuksi. Esim. naudan ulkofileetä ja perunoita voisi tehdä tai jotenkin muuten herkutella. Tarttuu varmasti mukaan myös karkkia/saunasiideri/tuore leipä tai jotain loppumaan päässyttä eli oman kauppareissun lasku tulee olemaan n. 25-30 euroa, veikkaisin. Eli 100 euroa tai hieman yli viikon ruokiin kahdella hengellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Meillä menee noin 200e kuussa ruokaan. Kaksi aikuista, joista toinen syö arkisin lounaan töissä. Muut ateriat syödään kotona. 

Eikös tuollainen tilaaminen jo itsessään maksa? Silläkin hinnalla saisi jotain syötävää ostettua.

Maksaa, hieman alle 5e/ kerta. Eli kuukaudessa maksaa n. 25e. Itse siis mieluummin käytän tätä palvelua kuin tilaan vaikkapa lehden. 

Ja siis aloitukseni tarkoitus ei ollut se että me oltaisiin ihan persaukisia, vaan ihan muuten vain näitä kauppalaskuja välillä itsekseni kauhistelen. 

Tosin sen jälkeen kun aloin tilaamaan ruokaostokset kauppakassipalvelusta niin meidän kauppalaskut laski. Kaikenlainen suunnittelu, vertaaminen jne on vaan paljon helpompaa ruudun äärellä. Vertailin minä ennenkin, mutta nyt se on vielä asteen helpompaa. 

ap

Jokainen saa tietysti käyttää rahansa mihin haluaa, mutta itse en ymmärrä miksi terve ihminen käyttäisi ruokien tilaamiseen kuukaudessa summan, jolla saa melkein viikoksi ruokaa. Minusta kuulostaa vain tuhlaamiselta ja laiskuudelta, mutta kukin tavallaan. 

No siis meille 25e ei kyllä riitä viikon ruokiin... :) Mutta jokainen tosiaan saa käyttää rahansa mihin haluaa, ihan varmasti sinäkin pistät tuon 25e/kk johonkin muuhun "turhaan", sen sijaan että ostaisit ruokaa... Lapsiperheessä on ihan normaalia kyllä käyttää joitakin elämää helpottavia palveluja, kuten kauppa-apua tai siivouspalvelua... vaikka terveitä oltaisiinkin! Miksi viettäisin aikaa kaupassa hikoillen, kun voin viettää sen ajan lasteni kanssa vaikka uimahallissa? Kyllä niitä askareita kuule tässä huushollissa silti riittää joka päivälle.... 

ap

Te olette ensimmäinen lapsiperhe, jonka kuulen käyttävän tuollaisia palveluita. Mutta tosiaan, kukin tavallaan. Kauppareissuun menee meillä maksimissaan vartti+matkat n.10min, joten en koe sitä ajantuhlaukseksi tai elämän vaikeuttamiseksi.

Vierailija
32/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Meillä menee noin 200e kuussa ruokaan. Kaksi aikuista, joista toinen syö arkisin lounaan töissä. Muut ateriat syödään kotona. 

Eikös tuollainen tilaaminen jo itsessään maksa? Silläkin hinnalla saisi jotain syötävää ostettua.

Tuohon ei varmaan paljon tuoretta kalaa, tuoreita yrttejä, pihvilihoja, erikoisia juustoja tai muita herkkuja mahdu?

Meillä menee tuplat, muuten sama perhekoko ja tilanne kuin teillä. Tykätään nautiskella laadukkaista raaka-aineista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Meiltä meni tässä kuussa rahaa ruokaan 250 euroa, kyseessä kaksi aikuista ja lihaa syödään päivittäin. Ostospaikkana lähinnä Lidl. Ap on laiska taloudenpitäjä. Me laitamme kaiken ruokaostoksista säästyneen rahan sijoituksiin.

Kuinka niin laiska? :D Ymmärrätköhän termin "taloudenpito"... itse tiedän tasan tarkkaan mitä tähän talouteen tulee ja menee nimittäin... 

ap

Ymmärrän hyvin, siksi  olenkin kohta taloudellisesti  riippumaton. Minusta on tyhmää maksaa kotiinkuljetuksesta kuten sinä teet kun työmatkani varrella on kauppa jonka layoutin osaan unissanikin joten ostokset on helppo ja nopea suorittaa. Saoin minä tiedän mitä tulee  ja menee, sentin tarkkuudella.

Vierailija
34/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Meillä menee noin 200e kuussa ruokaan. Kaksi aikuista, joista toinen syö arkisin lounaan töissä. Muut ateriat syödään kotona. 

Eikös tuollainen tilaaminen jo itsessään maksa? Silläkin hinnalla saisi jotain syötävää ostettua.

Maksaa, hieman alle 5e/ kerta. Eli kuukaudessa maksaa n. 25e. Itse siis mieluummin käytän tätä palvelua kuin tilaan vaikkapa lehden. 

Ja siis aloitukseni tarkoitus ei ollut se että me oltaisiin ihan persaukisia, vaan ihan muuten vain näitä kauppalaskuja välillä itsekseni kauhistelen. 

Tosin sen jälkeen kun aloin tilaamaan ruokaostokset kauppakassipalvelusta niin meidän kauppalaskut laski. Kaikenlainen suunnittelu, vertaaminen jne on vaan paljon helpompaa ruudun äärellä. Vertailin minä ennenkin, mutta nyt se on vielä asteen helpompaa. 

ap

Jokainen saa tietysti käyttää rahansa mihin haluaa, mutta itse en ymmärrä miksi terve ihminen käyttäisi ruokien tilaamiseen kuukaudessa summan, jolla saa melkein viikoksi ruokaa. Minusta kuulostaa vain tuhlaamiselta ja laiskuudelta, mutta kukin tavallaan. 

No siis meille 25e ei kyllä riitä viikon ruokiin... :) Mutta jokainen tosiaan saa käyttää rahansa mihin haluaa, ihan varmasti sinäkin pistät tuon 25e/kk johonkin muuhun "turhaan", sen sijaan että ostaisit ruokaa... Lapsiperheessä on ihan normaalia kyllä käyttää joitakin elämää helpottavia palveluja, kuten kauppa-apua tai siivouspalvelua... vaikka terveitä oltaisiinkin! Miksi viettäisin aikaa kaupassa hikoillen, kun voin viettää sen ajan lasteni kanssa vaikka uimahallissa? Kyllä niitä askareita kuule tässä huushollissa silti riittää joka päivälle.... 

ap

Te olette ensimmäinen lapsiperhe, jonka kuulen käyttävän tuollaisia palveluita. Mutta tosiaan, kukin tavallaan. Kauppareissuun menee meillä maksimissaan vartti+matkat n.10min, joten en koe sitä ajantuhlaukseksi tai elämän vaikeuttamiseksi.

No en todellakaan osta viikon ruokia isosta marketista vartissa. Kyllä se 45-60 min on lähempänä totuutta, koska aikaa menee myös esim. tuotteiden vertailuun. Onko sulla lapsia? 

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Meiltä meni tässä kuussa rahaa ruokaan 250 euroa, kyseessä kaksi aikuista ja lihaa syödään päivittäin. Ostospaikkana lähinnä Lidl. Ap on laiska taloudenpitäjä. Me laitamme kaiken ruokaostoksista säästyneen rahan sijoituksiin.

Kuinka niin laiska? :D Ymmärrätköhän termin "taloudenpito"... itse tiedän tasan tarkkaan mitä tähän talouteen tulee ja menee nimittäin... 

ap

Ymmärrän hyvin, siksi  olenkin kohta taloudellisesti  riippumaton. Minusta on tyhmää maksaa kotiinkuljetuksesta kuten sinä teet kun työmatkani varrella on kauppa jonka layoutin osaan unissanikin joten ostokset on helppo ja nopea suorittaa. Saoin minä tiedän mitä tulee  ja menee, sentin tarkkuudella.

Taloudenpito ei kuitenkaan tarkoita sitä, että pitäisi olla tai pyrkiä olemaan taloudellisesti riippumaton. Ihan sillä meinasin että tiedätkö mitä taloudenpito terminä tarkoittaa.... 

ap

Vierailija
36/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Meillä menee noin 200e kuussa ruokaan. Kaksi aikuista, joista toinen syö arkisin lounaan töissä. Muut ateriat syödään kotona. 

Eikös tuollainen tilaaminen jo itsessään maksa? Silläkin hinnalla saisi jotain syötävää ostettua.

Maksaa, hieman alle 5e/ kerta. Eli kuukaudessa maksaa n. 25e. Itse siis mieluummin käytän tätä palvelua kuin tilaan vaikkapa lehden. 

Ja siis aloitukseni tarkoitus ei ollut se että me oltaisiin ihan persaukisia, vaan ihan muuten vain näitä kauppalaskuja välillä itsekseni kauhistelen. 

Tosin sen jälkeen kun aloin tilaamaan ruokaostokset kauppakassipalvelusta niin meidän kauppalaskut laski. Kaikenlainen suunnittelu, vertaaminen jne on vaan paljon helpompaa ruudun äärellä. Vertailin minä ennenkin, mutta nyt se on vielä asteen helpompaa. 

ap

Jokainen saa tietysti käyttää rahansa mihin haluaa, mutta itse en ymmärrä miksi terve ihminen käyttäisi ruokien tilaamiseen kuukaudessa summan, jolla saa melkein viikoksi ruokaa. Minusta kuulostaa vain tuhlaamiselta ja laiskuudelta, mutta kukin tavallaan. 

Heh, sanoit että teitä on 2 aikuista. Kai ymmärrät, että kahden aikuisen ruokaostokset (kun toinen vielä syö töissä) on melko eri ulottuvuudesta kuin pikkulapsiperheen ruokaostokset.... jos olet joskus nähnyt niitä kukkurallaan olevia kauppakärryjä joulun alla.... noh, hanki pari vaippaikäistä lasta niin siinä on sun viikon ruokaostokset...

Hankin ne vaippaikäiset jo noin 20 vuotta sitten, joten enää en koe sitä tarpeelliseksi. Lapsia on yhteensä neljä ja ikäeroa vanhimmalla ja nuorimmalla vajaa 6 vuotta. Olen siis useinkin nähnyt ja jopa työntänyt täysiä ostoskärryjä. Silti minusta olisi ollut (ja on edelleen) laiskuutta ja tuhlausta tilata ruokia sen sijaan että itse kävisi ne hyllyistä keräämässä. Mutta kuten sanottu, jokainen tuhlaa ja elää niin kuin itse parhaaksi näkee. 

Vierailija
37/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 aikuista, 11v ja kolme alle kouluikäistä. Kaikki menee mitä tulee. Joskus laskin että 800€ menee kauppaan ja sillon lapsia oli 3. Mutta 2 kyllä vaipoissa ja yhdelle korviketta piti ostaa..

Pitääpä taas laskea, miehen kaljoihin uppoaa varmaan se 100€....

Vierailija
38/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap vastailee niin innoissaan, että tää vaikuttaa ihan foodien mainokselta.

Vanhuksille ja sairaille ja laiskoille on kyllä varmaankin hyvä palvelu.

Vierailija
39/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Meillä menee noin 200e kuussa ruokaan. Kaksi aikuista, joista toinen syö arkisin lounaan töissä. Muut ateriat syödään kotona. 

Eikös tuollainen tilaaminen jo itsessään maksa? Silläkin hinnalla saisi jotain syötävää ostettua.

Maksaa, hieman alle 5e/ kerta. Eli kuukaudessa maksaa n. 25e. Itse siis mieluummin käytän tätä palvelua kuin tilaan vaikkapa lehden. 

Ja siis aloitukseni tarkoitus ei ollut se että me oltaisiin ihan persaukisia, vaan ihan muuten vain näitä kauppalaskuja välillä itsekseni kauhistelen. 

Tosin sen jälkeen kun aloin tilaamaan ruokaostokset kauppakassipalvelusta niin meidän kauppalaskut laski. Kaikenlainen suunnittelu, vertaaminen jne on vaan paljon helpompaa ruudun äärellä. Vertailin minä ennenkin, mutta nyt se on vielä asteen helpompaa. 

ap

Jokainen saa tietysti käyttää rahansa mihin haluaa, mutta itse en ymmärrä miksi terve ihminen käyttäisi ruokien tilaamiseen kuukaudessa summan, jolla saa melkein viikoksi ruokaa. Minusta kuulostaa vain tuhlaamiselta ja laiskuudelta, mutta kukin tavallaan. 

Heh, sanoit että teitä on 2 aikuista. Kai ymmärrät, että kahden aikuisen ruokaostokset (kun toinen vielä syö töissä) on melko eri ulottuvuudesta kuin pikkulapsiperheen ruokaostokset.... jos olet joskus nähnyt niitä kukkurallaan olevia kauppakärryjä joulun alla.... noh, hanki pari vaippaikäistä lasta niin siinä on sun viikon ruokaostokset...

Hankin ne vaippaikäiset jo noin 20 vuotta sitten, joten enää en koe sitä tarpeelliseksi. Lapsia on yhteensä neljä ja ikäeroa vanhimmalla ja nuorimmalla vajaa 6 vuotta. Olen siis useinkin nähnyt ja jopa työntänyt täysiä ostoskärryjä. Silti minusta olisi ollut (ja on edelleen) laiskuutta ja tuhlausta tilata ruokia sen sijaan että itse kävisi ne hyllyistä keräämässä. Mutta kuten sanottu, jokainen tuhlaa ja elää niin kuin itse parhaaksi näkee. 

Todennäköisesti sinäkin tuhlaat rahaa johonkin mikä on minun mielestäni täysin turhaa ja tarpeetonta, jota en itse ikinä ostaisi/hankkisi. Eikai siinä sen kummempaa. Minusta kommenttisi on lähinnä ilkeilevä. Ja nythän se pääsi jo omakehu-asteellekkin... Harmillista kun ei voida oikeasti ja aidosti kunnioittaa toisten valintoja, etenkin naisten ja äitien keskuudessa tosin hyvin yleistä, olet malliesimerkki ;) 

ap

Vierailija
40/83 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Meillä menee noin 200e kuussa ruokaan. Kaksi aikuista, joista toinen syö arkisin lounaan töissä. Muut ateriat syödään kotona. 

Eikös tuollainen tilaaminen jo itsessään maksa? Silläkin hinnalla saisi jotain syötävää ostettua.

Maksaa, hieman alle 5e/ kerta. Eli kuukaudessa maksaa n. 25e. Itse siis mieluummin käytän tätä palvelua kuin tilaan vaikkapa lehden. 

Ja siis aloitukseni tarkoitus ei ollut se että me oltaisiin ihan persaukisia, vaan ihan muuten vain näitä kauppalaskuja välillä itsekseni kauhistelen. 

Tosin sen jälkeen kun aloin tilaamaan ruokaostokset kauppakassipalvelusta niin meidän kauppalaskut laski. Kaikenlainen suunnittelu, vertaaminen jne on vaan paljon helpompaa ruudun äärellä. Vertailin minä ennenkin, mutta nyt se on vielä asteen helpompaa. 

ap

Jokainen saa tietysti käyttää rahansa mihin haluaa, mutta itse en ymmärrä miksi terve ihminen käyttäisi ruokien tilaamiseen kuukaudessa summan, jolla saa melkein viikoksi ruokaa. Minusta kuulostaa vain tuhlaamiselta ja laiskuudelta, mutta kukin tavallaan. 

No siis meille 25e ei kyllä riitä viikon ruokiin... :) Mutta jokainen tosiaan saa käyttää rahansa mihin haluaa, ihan varmasti sinäkin pistät tuon 25e/kk johonkin muuhun "turhaan", sen sijaan että ostaisit ruokaa... Lapsiperheessä on ihan normaalia kyllä käyttää joitakin elämää helpottavia palveluja, kuten kauppa-apua tai siivouspalvelua... vaikka terveitä oltaisiinkin! Miksi viettäisin aikaa kaupassa hikoillen, kun voin viettää sen ajan lasteni kanssa vaikka uimahallissa? Kyllä niitä askareita kuule tässä huushollissa silti riittää joka päivälle.... 

ap

Te olette ensimmäinen lapsiperhe, jonka kuulen käyttävän tuollaisia palveluita. Mutta tosiaan, kukin tavallaan. Kauppareissuun menee meillä maksimissaan vartti+matkat n.10min, joten en koe sitä ajantuhlaukseksi tai elämän vaikeuttamiseksi.

No en todellakaan osta viikon ruokia isosta marketista vartissa. Kyllä se 45-60 min on lähempänä totuutta, koska aikaa menee myös esim. tuotteiden vertailuun. Onko sulla lapsia? 

ap

On yksi lapsi. Teen ostokset pääosin samassa kaupassa, joten tiedän hinnat ilman suurempia vertailuja. Kirjoitan kotona ostoslistan valmiiksi tuoteryhmittäin ja sitä seuraamalla käyn tarvittavat osastot järjestykseessä läpi. Onnistuu helposti vartissa isommassakin kaupassa.