Miksi Usassa ei juhlita uutta vuotta kunnolla
Ei mitään hienoja ilotulituksia ja laimeat juhlat.
Kommentit (7)
Meidän pikku kotikaupungissa oli kesäkautena joka keskiviikko huvipuistossa hienompi ilotulitus kuin mitä Suomessa on ikinä nähty. Juhlapäivinä tulitukset keskittyvät countryclubeille.
Eiköhän maailman tunnetuimmat uuden vuoden juhlat vietetään nimenomaan New Yorkissa Time Squarella. Ettekö ole todellakaan tästä kuullet?
Mutta Sydneysta ne pyörittää telkussa sitä samaa nauhaa joka vuosi. Kun ne ilotulittaa.
Häh?
Et sitten ole nähnyt koskaan kuvia Times Squarelta?
Kun USA:ssa vuosi vaihtuu, suomalaiset ovat jo unten mailla, koska aikaero. Aasian ja Australian juhlallisuuksia näytetään telkkarissa, koska se vuosi vaihtuu siellä ensimmäisenä.
No ne Amerikan uuden vuoden pirskeet on niin paljon Suomea jäljessä ton aikaeron takia, että ne on jo vanhoja uutisia täällä, kun siellä vuosi vaihtuu. Aasiassa vuosi vaihtuu ensimmäisenä ja siksi se kiinnostaa.
Vierailija kirjoitti:
Enpä muuten tiedä. Onko todella näin? Tosin joo, eikös uutisissa näytetä lähinnä Australian ja Aasian suunnalla olevia juhlallisuuksia
Jaa, no, esim. Kiinassa ei länsimaista uutta vuotta vietetä millään tavalla. Toki ne ilotulittaa, mutta kiinalainen ilotulittaa ihan milloin vaan, häissä ja hautajaisissa, päivällä ja illalla. Isojen kiinalaisten kaupunkien ilotulitukset ovat lähinnä mediahuomion saamiseksi. Tavalliselle kiinalaiselle tämä uusi vuosi ei merkkaa yhtään mitään. Kiinalaisen uuden vuoden aikaan sitten juhlitaan ja huolella.
Enpä muuten tiedä. Onko todella näin? Tosin joo, eikös uutisissa näytetä lähinnä Australian ja Aasian suunnalla olevia juhlallisuuksia