Puoluekyselyssä iso uutinen: SDP kiilasi kokoomuksen ohi talousosaajana
Kokoomuksen uskottavuus talouskysymyksissä on kokenut kovan kolauksen.
Suomalaiset luottavat demareihin talousongelmien ratkaisijana, ilmenee Verianin toteuttamasta puoluebarometrista.
Puolueet itse pitävät kaksi kertaa vuodessa tilattavaa puoluebarometria merkittävänä sen takia, että normaalisti se näyttää hyvin, mihin suuntaan puolueen kannatus on menossa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f3d67573-e787-406a-a5f2-ff9f1e351…
maanantai 19.10.2026
Kommentit (8)
Eipä ihmetytä:
Karut kirjeet julki: Komissiolta uusi uhkaus Suomelle - Komissio kiinnittää huomionsa Suomen rajuun menojen kasvuun
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5af512ba-dfd9-4941-b699-11e17ea1f
"EU-komissio on kiinnittänyt huomiota siihen, että Suomen ensi vuoden budjettiesitys poikkeaa annetusta nettomenopolusta. Uhkana on alijäämämenettelyn tehostaminen.
Komissio kiinnittää huomionsa Suomen rajuun menojen kasvuun
Euroopan komissio pyysi lokakuun lopulla valtiovarainministeriöltä lisätietoja Suomen alustavasta talousarviosuunnitelmasta ensi vuodelle.
Komissio halusi lisätietoja siitä, miten Suomen suunnitelma noudattaa EU:n ministerineuvoston tammikuussa 2026 hyväksymää suositusta liiallisen alijäämän korjaamiseksi. Kyseessä on niin sanottu nettomenopolku, joka määrittää menojen sallitun kasvuvauhdin. Se määritellään EU:n alijäämämenettelyyn joutuneille maille, kuten Suomelle.
Komission laskelmien mukaan Suomen nettomenot ovat kasvamassa 4,1 prosenttia vuonna 2026 ja 3,4 prosenttia vuonna 2027. Nettomenopolussa sallitaan 1,3 prosentin menojen kasvu vuonna 2026 ja 1,5 prosentin kasvu vuonna 2027."
Jättimäiset velkavetoiset suurituloisten ja yritysten veronalennukset kasvattavat Suomen menoja ja velkaa rajusti
Haha SDP:n talousosaaminen. Veroja vaan lisää
SDP:n "talousosaaminen" = ei kerrota kansalaisille mitään. Kun jänis laittaa pään pensaaseen, jänis kuvittelee olevansa turvassa. Kun jänis-kansalaisia ollaan saatu taas harhautettua, voidaan heitä iskeä rauhassa veromoukarilla.
Kokoomuksen johdolla on yleensä saatu lamaa ja konkurssia. Joten sen sen ne osaa. Ja verorahoilla pyörivät rakennushankkeet.
S D P LAITTAA TAAS JUNAN RAITEIILLE JONKA AJOIVAT ULOS JA TEKIVÄT SUOMESTA SOTTAISEN JA PASKAISEN SUOMEN MAAILMALLA OLIVAT SYYPÄÄT VAIN KOKOOMUS JA PERSUT !!!!!!
VM:n Mika Niemelä kertoi veroista, kokoomus joutui paniikkiin
VM:n Mika Niemelä julkitoi väärää narratiivia, että hyvinvoinnin leikkausten lisäksi on myös muita keinoja sopeuttaa mm. verotus. Kokomuksessa nousi älämölö, koska kansalle kerrottiin vaihtoehto kokoomuksen rummuttaman vaihtoehdottomuuden sijaan.
Yle: Kokoomuksesta kova syytös valtiovarainministeriön Mika Niemelän lausunnosta: ”Harkitsematon ja epäonnistunut”
https://yle.fi/a/74-20253592
Kokoomuksen kansanedustaja syyttää Ylen Politiikkaradiossa valtiovarainministeriön budjettipäällikköä poliitikkojen tontille astumisesta.
Kokoomuksella oli neljä vuotta aikaa muuttaa tämän maan kurssia ja leikata turhat menot. Kun ei suorita, niin syrjään vaan. Ihan turha ulista. Kokoomus on harkitsematon ja epäonnistunut.
Kokoomus retosteli ennen viime eduskuntavaaleja, kuinka se laittaa talouden kuntoon. Velkaantumisen piti loppua, mutta tuli otettua ennätysmäärä velkaa. Leikkausten piti saada aikaan työpaikkoja, ne kuuluisat 100 000 ainakin. Sen sijaan tuli ennätystyöttömyys. Talouskasvu orastaa välillä, mutta kuivahtaa sitten.
Koska Suomen julkinen velka suhteessa bruttokansantuotteeseen on 90,3%, myös Mika Niemelä tietää, että jokaisen suomalaisen ja täällä asuvan on kiristettävä vyötä, jos Suomen taloutta oikeasti halutaan kestävämmälle pohjalle. Kokoomus-orpojen ja persueliitin mielestä tämä ei ole tietenkään sopivaa, mutta tosiasia sen kuitenkin on.
Tää velasta lässytys on ollut lähinnä oikeiston sumuverhoa, jonka takana puretaan hyvinvointivaltio pois yksityisten firmojen voitontakomisen tieltä.
Kun Suomen taloushistoriaa katsoo 2008 lähtien, jolloin kokoomus nousi lähes poikkeuksetta jokaiseen hallitukseen vastaamaan Suomen taloudesta ja sunnasta,niin eihän kukaan voi pitää puoluetta talousosaajana.
On vain tuettu vanhaa teollisuutta jatkuvasti nemmän ja enemmän,vaikka vanhan teollisuutemme tuotteet eivät enää mailmanmarkkinoilla kiinnosta; niiden markkinaosuus on puolittunut 2009 lähtien.
Valtion veropohjaa on heikennetty jatkuvasti, mikä on johtanut velkaantumiseen.
Velka sopii kokoomukselle,koska sen varjolla voidaan romuttaa hyvinvointivaltio ja tehdä SUomesa puolueen kovasti ihailem pikku-Amerikka, missä rikkaiden ei tarvtse maksaa veroja ja taviskansa maksaa vielä eläkkeelläkin koulutuksensa kustannuksia. Köyhät asuvat kadulla, jopa työssäkäyvät köyhät. KAnsnan sivistystaso on ala-arvoinen j akoko maa vertautuu kehitysmaihin. Sellaista Suomen kokoomus rakentaa - ja persut ovat auttnaeetsiinä mielllään, onhan senkin puolueen tavoite rahaeliitin valta,vaikka ihanmuuta väittävät huijatessaan äänestäjiä.
Tavllaan ei tuokaan yllättä. Molemmathan ovat tuossa asiassa puhtaita ja pyöreitä nollia.