Mitkä erikoiset asiat (nykyään katsottuna) ovat ennen olleet sallittuja Suomessa?
Pitäisi tehdä tällanen esitelmä opinnoissa. Älkää kysykö miksi. En tiedä itsekään. Google ei ole ystävä tässä asiassa.
Eipä ole muuta tullut mieleen, kuin että vielä joskus 50-luvulla nopeusrajoituksia ei ollut ja monet kovat huumeet olivat kotirouvien täysin laillinen tapa rentoutua. Siihen se sitten jäikin.
Kiitti kovasti!
ap
Kommentit (290)
Lasten fyysinen kurittaminen.Autoissa ei ollut turvavöitä. Alaikäiset saivat hakea sisaruksia hoidosta. Kaverini haki 80-luvun alussa äidilleen tupakkaa lähikaupasta. En tosin tiedä oliko laillista, mutta ei valvottua
Röökiä sai polttaa kaikkialla, esim. lääkärin vastaanotolla ja lentokoneessa.
Turvavöitä ei käytetty ja varsinkin lapsia kuljetettiin autoissa ihan miten sattuu, roikuttiin siinä etuistuinten välissä ja silleen.
Tupakkaa sai polttaa ihan missä vaan ja poltettiinkin.
1970-luvulla tupakoitiin toimistoissa, lentokonissa, junissa, kodeissa. Junissa oli vielä 90-luvulla tupakointivaunuja, eli niissä sai polttaa. Niistä oli kuitenkin käveltävä usein läpi, jos halusi mennä vaikka junan läpi ravintolavaunuun. Sitten tulivat ne tupakkakopit ja lopulta nekin poistuivat.
Ruokaravintoloissa oli ihan normi, että oli tupakointi ja ei-tupakointipuolet.
Tupakointi oli sallittua ravintoloissa vielä muutamia vuosia sitten, ja etenkin monia vuosia sitten myös työpaikoilla sisätiloissa (ja oli tavallistakin). Nykyään ei tulisi varmaan juuri kenellekään mieleenkään pistää tupakaksi jossain toimistossa. :D Hyvä niin.
Päiväkodeissa oli erikseen "seimi-osastot" aivan vauvoille, äitiysloma oli 6 kk.
Toisaalta subjektiivisesta päivähoidosta ei oltu kuultukaan ja usein perhe joutui pulaan kun lapselle ei ollut hoitopaikkaa vaikka molemmat vanhemmat kävivät töissä. Päiväkotipaikkaa saattoi joutua jonottamaan yli puoli vuotta.
Vierailija kirjoitti:
Armeijassa jaettiin muonatupakat 3kpl päivässä.
Kiitti, tää ei tosin ihan suoraan mene sen otsikon alle, mutta kyllähän tuo kertoo aikojen ja käsitysten muuttumisesta aika hauskasti :D Ehkä tonkin voisi laittaa sinne jonain sivuhuomiona.
ap
Kauppojen aukioloajat ovat muuttuneet paljonkin vuosikymmenten saatossa.
Vierailija kirjoitti:
Kauppojen aukioloajat ovat muuttuneet paljonkin vuosikymmenten saatossa.
Äh, sori.. jämähdin ajattelemaan vain eroja. Nykyään on tietenkin sallitumpaa. unohda tuo edellinen.
60-luvulla hammaslääkäri tupakoi samalla kun hoiti hampaitani. Olin siis lapsi tuolloin.
Vielä 70-luvulla oli ihan normaalia, että nuorten tyttöjen perään huuhdeltiin ja muutenkin ahdisteltiin. Siitä ei saanut loukkaantua, vaan piti olla tyytyväinen kun miehet kiinnostuivat.
Jos taas joutui raiskatuksi, se oli oma vika.
Vierailija kirjoitti:
Vaimon raiskaaminen.
Siitä sai kyllä aikanaan pahoinpitelysyytteen, mutta sinänsä joo .
ap
Vierailija kirjoitti:
Vaimon raiskaaminen.
Miksihän tätä on alapeukutettu? Ihan tottahan se oli vuoteen 93 asti.
Kun synnyin itse 1960-luvulla, äitiysloma oli 2 kuukautta. Lasten ruumiillinen kuritusta pidettiin normaaliin kasvatukseen kuuluvana ja se oli hyvin yleistä.
1970-luvulla ei vielä ollut mitään ikärajoja tupakan ostamiseen. Aviovaimon raiskaaminen ei sen sijaan ollut sallittua, mutta asiasta ei voinut nostaa syytettä raiskaus-nimikkeellä, vaan esim. pahoinpitelynä tai pakottamisena. Myöskään miehen raiskauksesta (miehen siviilisäädystä riippumatta) ei voinut syyttää raiskaus-nimikkeellä.
Me käytiin muksuna kyläkaupassa ja ostettiin sieltä vaarille kaljaa. En tiedä oliko sallittua, mutta kauppias myi joka kerta.
Omilla aivoilla ajattelu. Se lakkasi joskus vuosituhannen vaihteen jälkeen.
Asuminen vapaa-ajan asunnoissa, mökeillä, oli vielä ennen v. 2013 vapaampaa ja sallittua.
lainaus: "Jos ihminen muuttaa asuntoon, joka on rekisteröity vapaa-ajan asunnoksi, hänestä tulee kuntalainen ja hän voi saada postin kotiinsa, mutta väestörekisterissä hänet merkitään asunnottomaksi.
Käytäntö muuttui vuoden 2013 alussa, kun maistraatit saivat uuden ohjeistuksen. Sitä ennen loma-asunto oli voitu merkitä asuinpaikaksi samalla tavalla kuin vakituiseksi asunnoksi rekisteröity asunto."
Vakituiseen asumiseen tarkoitettujen asuntojen hyväksymisiin (ja mökistä asunnoksi muutosten hyväksymisiin) on myös tullut tiukennuksia.
Armeijassa jaettiin muonatupakat 3kpl päivässä.