juomme lähes aina ruuan kanssa viiniä ja meillä on 4 lasta. kysyttävää, sanottavaa?
Kommentit (15)
Oletpas sivistynyt eurooppalainen. Et yhtään kuin muut juntit suomalaiset, jotka ei osaa edes alkoholia juoda oikein. Tämänhän sä halusit kuulla.
Niin meilläkin.
Aamupuurolla lasi viiniä
välipalalla lasi viiniä
Lounaalla lasi viiniä
iltapäiväkahvin aikaan sorrun konjakkiin
Päivällisellä lasi viiniä
Iltapalalla lasi viiniä
ja lapsia on 5
Mitä sanotte :)
Meneekö teillä koko pullo yhdellä aterialla? Jos ei, niin miten sen lopun saatte säilymään hyvänä?
Mitä teet netissä päivällä, oletko eurooppalaiseen tyyliin kotirouva? Pikku päikkärit lounaan päälle? t. kahvituntilainen pistytyjä joka ei kyllä töitään jaksaisi tehdä jos väsyttävää viiniä joisi joka ruualla, ei sitä kukaan työyhteisössäni juo edes työlounailla Ranskassa.
kiitos .) tuntuu että tämä tapa on monille vieras ja nähdään jopa negatiivisena ! vaikka lapset eivät meitä ikinä ole humalassa nähneet , jos tarkoitus on juoda kunnolla eli humalaan lapset ovat muualla yön! tosin ei ole ollut enää vuosiin sellaista "kännifiilistä".. olemme varmaan monesta tylsiä, kun baarissa örveltämisen sijaan juomme kuoharia, maistelemme juustoja ja pelaamme lautapelejä! :D
ketjun ap.
Toiv. teillä ei ole jo alkoholiongelmaa, kun lapsiakin on siunautunut noin monta. Lasu teistä pitäisi tehdä.
Mekin ennen otimme miehen kanssa perjantaina kännit. Mutta halusimme muuttua eurooppalaisiksi EU.n myötä ja otamme vain lasillisen ruoan kanssa.
Ongelmana on nyt se, että olen lihonut 30kg, kun pitää olla koko ajan syömässä, kun ei saa juoda viiniä ilman ruokaa. Käden pitää koko ajan käydä ruokakulholla.
Voinko ottaa jouluruoan päälle liköörikonvehdin, jos imetän illalla?
Jos haluat ;)
Oletko huolissasi läheisesi alkoholinkäytöstä? Kysy – EHYT ry osallistuu keskusteluun tänään klo 13–15! 1 2 3 Toimitus
Vähän sama, kuin minulla, kun yritin lopettaa tupakanpolttoa. Sallin itselleni tupakkaa vain, kun kävin kapakassa. Kunnes heräsin siihen, että kohta alkoholisoidun, kun tupakantuskien takia piti joka ilta juosta kapakassa. Eli jos ajattelee, että saa juoda lasin viiniä aina ruoan aikana, niin kohta huomaa syövänsä 15 ateriaa päivässä.
Vierailija kirjoitti:
Oletko huolissasi läheisesi alkoholinkäytöstä? Kysy – EHYT ry osallistuu keskusteluun tänään klo 13–15! 1 2 3 Toimitus
On se kumma kun ei saa kohtuukäytöstä keskustella ilman, että on toimitus valistamassa joka ketjussa. Tää on jo huvittavaa!
Etanoliriippuvuus on valitettavaa. Onneksi aloitus ei ole totta.
olen tällä hetkellä kotona nuorimman lapsen, joka on 1 v kanssa . tarkoitus on palata ensi vuonna töihin :)
perheemme lempiruokia ovat mm. bataattiranskalaiset ja lehtipihvit tai aurajuusto/punajuuripata , viiniä menee aterialla n. puoli pullollista mikäli olemme miehen kanssa kaksin. jos ruokavieraita sitten tietysti koko pullollinen tai kaksikin !
ja tietenkään emme juo viiniä aamupalalla, hassu numero 4 :D
ketjun ap.
Kuulostaa normaalilta, eurooppalaiselta perheeltä. Hyvä.