**MAALISKUISET uuteen viikkoon ma-ti**
Kommentit (50)
Joo onnea kaikille synnyttäneille! Tule Napnap pian kertomaan kuulumisia...ollaan aika varmoja sun synnytyksestä;=)
Tapaamisessa hujahti aikaa ja paikalla olivat Sport75, Höpsis-75, Monkey, oskarinoma, Sera-82, Suhni ja Pinja72. Laitan rinkiläisille kuvan tänään tulemaan. Höpsis ja Sera jos haluatte kuvan niin mulle pinja72@suomi24.fi pyyntö tulemaan.
rv38+6
Vauvalla ei akuuttia hätää. Tämänhetkinen painoarvio 2400g. Päänympärys käyrien alapuolella, vartalo juuri ja juuri alakäyrällä. Lapsivettä niukasti, mutta toistaiseksi riittävästi. Painoa vauvalle tullut nyt 100g/viikko, joka kuulemma se absoluuttinen minimi (ihanne olisi kuulemma 200-300g/viikko. Virtaukset hyvät.
Seuraava käynti jo torstaina, synnytys kaikella todennäköisyydellä käynnistetään maananitana, jos torstaina ei mitään hälyyttävää. Kauan lääkärit " puntaroivat" mitä tehtäisiin, mutta onneksi ylilääkäri oli samalla kannalla mun kassa, että yritetään sinnitellä vielä se viikko jotta 38 viikkoa tulisi täyteen.
Viimeyö meni pipariksi, säännöllisiä kipeitä supistuksia 03-05, lopunyön riekkui sitten kuopus ja lopulta heräsin seitsemältä. Että silleen. Olo on nyt kuin jyrän alle jääneellä, toivottavasti ensiyö on parempi. Kuopuksen synnytystä edelisi muistaakseni reilun viikon yölliset supistukset joten onkohan tämä nyt sitä samaa. Limatulppa on myös alkanut irrota (yöks).
Onnea muuten kaikille jakautuneille, kateellisena ajattelin teidän kahvittelua kärvistellessäni kera pepsi maksin siellä polilla (no ehkä seuraavan kerran pääsen mukaan).
Nyt mies huhuilee pitsalle, lapset valjastettu katsomaan leffaa, tänään on meidän pesuella sattuneista syistä melkomoisen laajat liikkeet.
Jaksamisia kärvistelijöille, supistuksia niitä toivoville,
Maisa 37+2
Ensiksikin valtaisat onnittelut vauvelinsa saaneille!
Mulla on ollut hyvä päivä. Pari paremmin nukuttua yötä on taas tehnyt ihmeitä! Kyllä ne yöunet vaan vaikuttaa... Oon ollut koko päivän liikkeellä. Saatiin vihdoinkin hommattua pinnasänky ja siihen kaikki katokset, röyhelöt, patja ja reunapehmusteet. Ostettiin Brion pähkinänvärinän sanky, josta saa laitaa laskettua. Makso kyllä aika paljon enemmän kuin ihan tavallinen, mutta ajateltiin, että se vois olla kuitenkin hyvä, niin saa sitten vauvan helposti sänkyyn tissille ja siitä takaisin niin ettei tartte itse nousta. Onko muilla kokemusta, tehtiinkö hyvä valinta? Mies valitsi sitten ne pehmusteet ja katoksen. Ihanaa, nyt se saa koota sen sängyn valmiiks meidän makkariin!
Eilen käytiin myös kävelyllä ja tein hiukan " hyppyjäkin" matkalla, jotta vauva lähtis laskeutuun. Kyllä sen huomaa, et kun enemmän on liikkeellä ollut, niin jotain tuolla alhaalla enemmän tapahtuu. Huomen aamulla kävelen 2.5 km neuvolaan ja takaisin... eiköhän se siltä ala kohta tulla! Tänään naurettiin, kun ei saatu jumppaan sijaista, että josko mä vetäisin jonkun tiukan aerobikin, niin pääsis ainakin varmasti laitokselle! No, jää kyllä nyt jumpat vetämättä...
Onko muille muuten tullu nyt lopussa paljon painoa lisää? Mulla kun tuntuu ottaneen nyt oikein kunnon spurtin. Kilo viikossa ehkä... Yhteensä on tullu vajaa 12 kg, joten ei sinänsä mitään hätää, mutta olis se silti ihan mukava, kun ei nyt enää ihan hirveesti nousis. TUrvotusta ei kuitenkaan ole tullut kuin hiukan. Apua, alkaakohan ne ylimääräiset pullat ja karkit nyt oikein tarttumalla tarttua?!! ;)
Ihanaa muuten huomata, kuinka kaikilla on samansuuntaiset ajatukset. KOvin on odottavaista porukkaa. Yritän muuttaa omaa ajattelutapaani, että varmasti tämä yli menee.. Muuten tulee loppuajasta kyllä tosi tuskallista odotusta.
Salkkarit alkaa, taidan nyt lopetella. Tsemppiä taas kaikille roppakaupalla! Maarge ja Vili rv 38+2 =)
Ja monkey, vanha ennustaja... tyttöhän sieltä tuli!
Eli tänään ollaan kotiuduttu. Lauantaiaamuna syntyi tyttö, synnytys sujui todella nopeasti, noin 7 tuntia... rankka reissu oli, mutta kaikki meni oikein hyvin, sekä minä että vauva voidaan mainiosti.
Onnittelut vielä muille vauvansa saaneille!
NapNap
Oikein roppakaupalla onnea kaikille viime päivinä haikaran vieraakseen saaneille! Vihreyden aste kasvoissa kasvaa päivä päivältä :) Jospa sitä itsekin kolmen viikon sisään...
Mitään tuntemuksia ei kuitenkaan siihen suuntaan ole. Olo on kyllä ihan riittävän kömpelö ja luulen että välillä tulee niitä kuuluisia kivuttomia supistuksiakin. Muuutta taitaa mennä tämä synnytys samalla kaavalla kuin aiemmatkin eli kerta rytinä ennemmin kuin jatkuva valitus :)
Täällä on kyllä myös havaittavissa pinnan lyhentymistä entisestään (kärsivällisyys ei siis ole ollut aiemminkaan hyveeni...). Varsinkin 3v4kk esikko, joka on jonkun " kauden" kourissa muuttunut ihan kuuroksi, saa verenpaineen nousemaan nopeasti. Yritän kyllä parhaani mukaan pysyä rauhallisena, mutta paremminkin toivoisi onnistuvansa. Tosikko puolestaan on nyt kolmen viikon ajan heräillyt kerrasta kolmeen yössä, ihan takuulla vain ärsyttääkseen. Ja vaikka minä en häntä rauhoittelemassa kävisikään, niin toki herään ja sitten on unen saaminen uudestaan aika hankalaa. Eli täälläkin on päästy unettomien joukkoon... Aamupäivät menee sitten ihan höpöksi ja vasta iltapäivän päikkäreiden jälkeen alkaa elämä voittamaan. Ja siitä huolimatta on ihan valmis nukkumaan yhdeksän jälkeen.
Juu, seuraava neuvola on torstaina. Nyt lähden päivystämään telkkarin ääreen, josko sieltä tulisi jotain katsomisen arvoista. Onnea vielä kerran kaikille tuoreille vanhemmille!
T. MaalisPapu rv37+5
Ja ONNEA NapNap pienestä prinsessasta! Teillä kaikki tapahtu kivan nopeesti. Nyt vaan nauttimaan vauva-arjesta täysillä :)
Mä ajattelin nopsasti vaan käydä kertomassa miten epätoivoseen tekoon ite sorruin tänään. No oikeesti en sitä suunnitellu, mutta kävi vaan niin että putosin tuolilta! Kyllä! Tai tarkemmin sanottuna kaaduin sen tuolin kanssa. Oltiin käymässä mun isän luona syntymäpäiväkahvilla ja istuin tietokoneen ääreen. Mun isällä on sellanen konttorituoli koneella (ja tuolissa tietty pyörät alla). Enkä todella tiedä miten sain ne pyörät sellaseen asentoon, että kun kurkotin jotain viereiseltä pöydältä niin se tuoli keikahti eteenpäin ja minä putosin kuin hidastetussa filmissä.. Siinä huomas, että ei oikeen enää hallitse tätä kroppaansa. Onneks putosin sillai pehmeesti ja mihinkään ei sillon sattunu. Mun sisko ja mies kyllä pelästy ja ne koko ajan kyseli sen jälkeen että ei kai mihinkään koske ja onks vauva liikkunu sen jälkee.
Nyt illan mittaan on vähän kivistelly tonne alaselkään, et sen verran tais tärähtää, mut Nestori on venytelly ja puskenu ihan niinkun enenkin. Eiks se oo niin, että lapsivesi suojaa vauvaa tollasilta tärähdyksiltä?
Täytyy nyt kuitenkin tarkkailla oloa, jos jotain " jälkioireita" ilmaantuu.. Tosin toivon todella, että se sais aikaan kunnon supistuksia!
En kuitenkaan kehota ketään tollasta kokeilemaa. Siinä olis voinu käydä pahemminkin. Ja oon usein ajatellu, et onneks en oo kertaakaan kaatunu tuolla ulkona. Sillon ei varmaan kaatuis pehmeesti vaan kunnon ryminällä..
Mies meni jo nukkumaan kun joutui heräämää tänään jo ennen neljää töihin ja sano, että JOS vaikka yöllä tulee lähtö niin ehtii vähän nukkua.. Taidan siis itekin siirtyä tuonne sohvalle ja siitä sitte jossain vaiheessa miehen viereen.
Kati ja Nestori -rv40+5
täältä kylmään tiistaihin. Saisi vähän lämmetä niin pääsisi viemään pojan puistoon, vahtaa kovasti lämpömittaria että avaavatko tädit puiston vai eivät. Tylsää jos joutuu äidin kanssa koko päivän kotona kökkimään.
" Kiva" kuulla että muillakin eräpäivän ohittaneilla on samanlaisia mietteitä kuin minulla. Tuntuu ettei tämä lopu IKINÄ vaikka eihän tässä nyt enää mitenkään voi kauaa mennä, reilu viikko maksimissaan. Tuntuu vaan ettei ole enää mitään tekemistä paitsi odottelu, odottelu ja ODOTTELU. Minä kyllä olen keksinyt itselleni uuden " harrastuksen" eli nukkuminen. Nukun yöllä iltayhdeksästä aamukahdeksaan vaan parilla vessakäynnillä ja päälle pitää ainakin pari kertaa päivässä lepäillä. Ja arvattava tokkurainen olo on koko ajan vaikka kuinka nukkuu. Kai sitä tulee liikaa nukuttua. No, parempi näin kuin aikaisempi yöllä kukkuminen.
Nyt menen leipomaan. Kun ei muutakaan tekemistä enää päiviksi löydy niin täyttelen tuota pakastinta... Seuraava äitipoliaikakin on vasta torstaina.
Kamukaverit rv 40+4
ja ärsyttää kun kaikki supparit ja oireet tuntuu kadonneen lähes tyystin!!
Vauvakin aika hiljainen, välillä saa kuulostella tosissaan...
Työpaikalla on tänään ja huomenna joku mukava koulutussessio, sain ensin ennakkotiedon siitä ja jo ajattelin että ehkä voisinkin mennä, mutta kai se tuli mulle vahingossa... kun nyt en ole saanut muuta tietoa eikä mulle edes oo vastattu maileihin, että MISSÄ se ois ollut.
Niin kai se menee että poissa silmistä, poissa mielestä.
On hassu välitila-olo, en oo enää työelämässä, muttei vielä vauvaakaan kainalossa, joten tunnen olevani ihan hyödytön ja aikaansaamaton yksilö :-( aikaani vaan päivät kuluttelen.
Tärkein tehtävä on ruuan laittaminen ja isompien lasten läksyjen tarkastaminen (mistä ne ei tykkää tietenkään).
Itsellä on tänään vielä kolme viikkoa laskettuun, huh, mutta ensi viikolla kyllä lääkäri Hyvinkään sairaalassa, jos vaikka antaisi sen käynnistysajan (toiveikkaana ). Jos ei anna, niin ilmoitan varmaan muuttavani autoon sairaalan pihalle, ettei tule liian kiire... ; )
Kiitoksia kaikille kahvitteluun osallistuneille eilen. Oli kivaa vaihtelua taas tavata muita maaliskuisia. Aika menee aina nopeasti, kun juttua riittää.
Jokohan Sport75 pääsi lähtemään sinne Kättärille hakemaan nyyttiään, ainakin oireet vaikuttivat eilen ihan lupaavilta? Pikkarainenkin, joka oli edellisessä tapaamisessa, on ehkä saanut jo vauvansa, kun ei ole kuulunut mitään.
oskarinoma 37+0
Et sitten odottanut mua mukaan=)!!
Sport75 rv40+2
Eipä auttanu ees tuolilta putoaminen :) yöllä nukuin hyvin (kävin VAIN kerran vessassa :)) ja nyt ihanan levänny olo. Ainut mikä edes vähän viittaa tulevaan, on että ilmeisesti limatulppa on alkanu irrota. Parina aamuna nyt jääny vessareissulla paperiin sellasta limasta klönttiä jossa vähän verta seassa. Joten I hope..
Sen verran tuo eilinen törttöily kuitenkin vaivasi mieltä, että äsken soitin äitipolille ja juttelin kätilön kanssa asiasta. Hän rauhotteli ja sanoi, että lapsivesi kyllä suojaa vauvaa tuollaisilta tärskyiltä (yleensä) ja sanoi, että esim. kolarissa vauvat on todella turvassa lapsiveden ympäröimänä. Hän kuitenkin kysyi tarkasti, että miten vauva oli reagoinut tuohon putoamiseen ja kun sanoin, että masussa alkoi kova töniminen heti kun nousin sieltä lattialta ylös, niin kätilö oli sitä mieltä, että se oli hyvä merkki ja vauva " suuttui" kun tuollalailla äiti menee tekemään :) Hiljaisuus olisi kuulemma ollut hälyttävämpää..
Huomenna vielä neuvola (vaikka niin päätin että en sinne enää mene vaan olen jo siihen mennessä synnyttänyt..) ja sitten perjantaina ya-kontrolli. Kätilö sanoikin äsken puhelimessa että perjantaina sitte nähdään mitä tuo pieni haveri sai aikaan kohdunsuulla..
Nyt kuitenkin jotain vaatetta päälle ja maalikauppaan. Meillä on kuun vaihteessa edessä muutto uuteen (tai siis meille uuteen) kotiin ja pientä pintaehostusta tehdään. Saapa hetkeksi vähän muuta ajateltavaa.
Mukavaa ja supistusrikasta päivää kaikille jotka niitä NIIN kovasti odottaa ja muille muuten vaan mukavaa oloa tilanteen mukaan :)
Kati ja Nestori -rv40+6
Hirmuisesti onnea kaikille vauvan jo hakeneille ja piiiitkiä hermoja teille, joilla koitos on vielä edessä (ja tietty menossa) - se odotus on kyllä varmaan eniten hermoille käyvää.
Tyttö on nyt viikon ja kaksi päivää ja edelleen ihmettelen, kuinka näin rauhallista ja mukavaa voi olla. Meillä esikoinen oli ns. vaativa vauva (en tiedä kuinka paljon johtui omasta hermostuneisuudesta ja siitä että olin tosi kipeä sektion jälkeen ja sairastelin itse alkuun paljon), nyt tämä uutukainen tyttö ei itke oikeastaan ollenkaan, nukkuu tyytyväisenä ja syö hyvin. Aloitin eilen käyttämään kotona kestovaippoja ja ihan tyytyväisenä niidenkin kanssa on, vaikka paketti onkin aika suuri näin aluksi siellä housuissa.
Tänään mennään neuvolaan iltapäivällä. Luulin, että on tapana että terkka tulee kotikäynnille, mutta mulle sopii oikeastaan paremmin näin. Hermoilisin ja siivoaisin vaan turhaan.
Nyt mies tuli kauppareissulta, menen tutkimaan oisko se tuonut jotain hyvää :)
Kivaa päivää kaikille,
t. Anna ja tyttönen 1 vk 2 pv
Ja onnea muillekkin vauvan saaneille. Alkaa oleen jo aika monta.
Mä en valitettavasti eilen päässyt sinne kahville vaikka Pinja ystävällisesti tarjosikin kyytiä. Olisi ollut kyllä todella tervetullutta vaihtelua tähän arkeen. Mulla on monta menoa peruuntunut tuon bussilakon takia joten saisi sekin jo loppua.
Niin tosiaan mulla oli neuvola silloin sen kahvittelun aikaan enkä saanut sitä vaihdettua. Kaikki oli ok ja vauvan pääkin oli vihdoin ihan kokonaan kiinnittynyt ja alhaallahan se on onkin ollut jo ikuisuuden. Kaikki arvot ok, paino oli vaihteeksi noussut ennätykselliset 500g mutta toivottavasti ei enää ehdi paljoa nousemaan.
Supisteluja mulla on ollut muutaman päivän tosi paljon ja eilen illalla olin niin kipeänä että luulin että yöllä tulee lähtö synnyttämään. No menipä se tunne sitten ohi kun menin nukkumaan. Sinäänsä ei haittaa kun pojan hoito on järjestetty vasta torstaista alkaen mutta kyllähän tämä odottelu jo kyllästyttää. Hyviä vointeja loppuraskauteen kaikille. Saa nähdä kuka on seuraavana vauva kainalossa
-M- rv 39+4
[color=Indianred]Ihan ensimmäiseksi älyttömästi ONNEA vauvansa saaneille ja ihanan vauvantuoksuista arkea! Täällä moni vielä kateellisena odottaa vuoroaan... Tuu pian [b]NapNap[/b] kertoo synnytyksestä.
Ja KIITOKSET eilisestä KAHVITTELUSEURASTA kaikille paikallaolleille! Kivaa oli ja aika tosiaan vierähti ihan huomaamatta. Onneksi kahvilassa oli pyörimässä lasten piirretyt, ei kyllä meidän neiti muuten olisi yli kahta tuntia siellä viihtynyt. Eikä tainnut kukaan tämän kahvikeikan jälkeen päästä tositoimiin, kuten viimeksi.
[b]Oskarinoma[/b] kyseli [b]pikkaraisesta[/b] ja kyllähän hän vauvansa on jo saanut, muistaakseni eka päivä... tein silloin tuonne oman aloituksenkin asiasta, kun häneltä viestin sain.
Täällä OMAAN OLOON aikalailla samaa vanhaa, vaikkakin olon tukaluus kadonnut, varmaankin tuon masun laskeutumisen myötä. Hyvä niin! Eilen illalla supisteli aika tiuhaan ja tuntuivatkin jo inhottavilta, ei kuitenkaan mitenkään lähtö lähellä -supistuksilta ja sama jatkui aamulla. Ehdin jo hieman toivoa, ettö josko kohta pääsis tositimiin, mutta ei... Nyt pitäs löytää sitä pitkää pinnaa, kun aikaa la:hankin vielä reilusti ja lääkärikin viime viikolla sanoi, ettei varmaankaan etuajassa tuu, mutta toivossa on hyvä elää...
Nyt ruoka uuniin ja pihalle...
-Monkey ja mosse rv. 37+6-
Kiitos onnitteluista,niitä oli ihana lukea.
Ja onnittelut minulta kaikille uusille vauvoille ja perheille.
Meidän tyttö syntyi pari tuntia ennen laskettua päivää eli illalla puoli kymmeneltä 1.3. Mulla oli pitkin päivää supistuksia mutta ei mitenkään usein eikä kovin kipeitä. Illalla 19 maissa soitin Kättärillä ja kysyin milloin uudelleensynnyttäjän pitäisi tulla laitokselle ja koska eka synnytys oli niin pitkä niin ei vielä ollut kiirettä-vasta kun noin 5 minuutin välein supistelee.
Kävin suihkussa 19 jälkeen,lapsivesi meni 19.45,sen jälkeen alkoivat säännölliset supistukset.Kello 21 olin laitoksella ja sitten 21.36 vauva sylissä.Ei ehtinyt isi perään,kun jäi esikoista nukuttamaan :)
Mitään kivunlievitystä en ehtinyt saada mutta toisaalta en ehtinyt kaivatakaan ja synnytyksen jälkeen olin heti virkeä.
Vauvan koko yllätti kätilön ja minutkin kun odotus oli siinä 3,3kg ja tämä oli melkein 4kilonen. Vauva on tosi kova syömään ja ilmoittaa siitä varsin kovalla äänellä mutta muuten on tyytyväinen.
Toivottavasti muutkin isosta mahasta kärsivät saavat pian vauvansa :)
Pikkarainen ja Nuppu
Meillä oli aamulla -27 astetta, joten eipä paljon ulkoilut innosta. Esikon kanssa on muutenkin ulkoiltu enemmän iltapäivällä, kun isukki on huomattavasti notkeampi mäenlaskukaveri.
Huomenna olisi la. Vähän on jo alkanut täälläkin kutinoita tuntumaan, että tulisipa jo... Supistuksia oli yöllä vähän, mutta nyt ne on taas kadonneet. Mikähän lienee syynä siihen, että yöllä supistelee mutta päivällä ei??? Tietääkö kukaan?
Olen kerännyt painoa n. 19 kg. Osa on turvotusta kylläkin. Kuka se totesikaan olevansa kuin keitetty nakki? Se oli huippuhyvä vertaus!!! Toivottavasti imetys sujuu ja kilot sulaavat.
Me kävimme ultrassa uteliaisuuden vuoksi. Jättiläistä ei ole tulossa, painoarvio oli 3100g viime torstaina. Siinä mielessä olen rauhallisin mielin. Mutta muuten kyllä jo vähän kärsimätön....
Onko kukaan jo vauvansa saanut synnyttänyt Oys:ssa? Kiinnostaisi tietää oliko ruuhkaa?
Eenu + Onnimanni 39+6
Joinain päivinä en ole ehtinyt oikein palstailemaan, enkä kaikkia vanhojakaan lukemaan, joten menee asioita vähän ohi. Hyvä, että sain vähän valaisua asiaan.
Vauhdilla vaan jakaannutte, kauankohan sitä täällä vielä sinnitellään... Tänään ensimmäistä kertaa heräsin supistukseen tossa puoli kahdeksan maissa, ja ylös noustessa oli vähän tukala olo, mutta sekin on tässä helpottanut. Huomenna ois synnytystapa-arvio, jännä nähdä että onko kohdunsuulla tapahtunut muutoksia. Itsellä on kuitenkin jo vähän toiveikas olo, kun painon tunne alhaalla on melkoisenkin tukala aina ajoittain. Urkkikohan mainitsi noista lämmöistä, että ovat olleet koholla? Mulla on nimittäin ollut sama juttu, viikon verran jo lämmöt vähintään 37,2. En oo muuten maailman innokkain lämmönmittaaja, mutta kun vauvalle on hankittuna korvakuumemittari, niin sillä on kiva leikkiä. Normaalilämpö on kuitenkin silläkin ollut 36,6. Kiva ainakin kuvitella näitä ennakko-oireiksi :) Pariin otteeseen on myös tullut ihan valtava lammikko nestettä rinnoista, tähän mennessä on tullut tippoja, joista on selvinnyt pikkupyyhkeellä. Nyt on sitten uitu ihan kunnolla, peittoa myöten märkänä. Malttamaton on olo, vaikka tässä vielä on laskettuun aikaankin ihan mukavasti päiviä. Eikä pinon vauvauutiset muuten yhtään lisää odotteluhalukkuutta :)
Pitäisköhän sitä viedä itsensä tästä ulkoilemaan... Yöllä oli -27.5 kun kävin vessassa, oon tässä odotellut että vähän lämpenisi että tarkenee pistää nenänsä pihalle. Iloista vauva-arkista tai odottelevaa tiistaita!
-Aranja, rv 36+6-
Ja kiitos kahviseurasta kaikille paikalla olijoille.
Sera ja Pikku Alien 37+2