Millaista on saada vauva marraskuussa :-) Noin niinkuin talvea vasten.. :-)
Kommentit (6)
Mulla kaikki muut lapset olleet kevätvauvoja paitsi tämä uusin tulokas, joka syntyi marraskuussa. Pukemisen kanssa on tuskailua tässä vaiheessa kun saa pukea ensin kolme muuta lasta ja sitten topata vauvan. Ja lopulta kun saa vauvan ulos , on sillä jo nälkä. Meillä myös vauvan iho on kuivunut talvella tosi pahasti ulkoilujen jälkeen, joten rasvata saa. Kesävauvoilla ei ollut tätä ongelmaa.
Toinen on sitten syntynyt keväällä. Ei minusta ainakaan ollut eroa mihin aikaan vuodesta ovat syntyneet.
Ainut oli että oma pukeutuminen viimesillään oli vähän hankalaa, kun saattoi olla jo pakkasta eikä viittinyt ostella talvisempia vaatteita muutamaksi viikoksi
Ainut ehkä oli ristiäisten järjestäminen, kun ei halunut niitä joulun aikaan, niin joutui vähän pitää kiirettä
Ei ole kuuma odottaessa viimesillä kuukausilla. Joulu on ihana kun on pieni tonttu valmiina, ei ole pakko ulkoilla ikävillä ilmoilla, saa olla rauhassa kotona lapsen kanssa, ja talven pimein aika ei masenna. Talvi vauvani (nyt jo 16 v.) oli helpoin ja tervein , ja hyvä horoskooppimerkki, skorpioni tai jousimies. Kevään tullen on jo isompi, ja päivisin on hauskaa seurustella lapsen kanssa ja mennä ympäriinsä, kun ei enää ole niin pieni. Ja kesällä kulkee helposti mukana, vaivatonta matkustaa vaikka toisellepuolelle maapalloa.
pukea pitää paljon, mutta sellaista vaatetta mitä ei tarvii varoa kun ei liiku lumessa eikä kurassa. oppii kesäksi kontaamaan yms. ja sitten onkin kiva jo liikkua pihallakin. kakkahan se on aina housussa kun oot viimeistä toppista laittamassa päälle, mutta kyllä siihenkin onneksi äkkiä tulee rytmi, ja tietää sen kakan odottaa.
ainakin meidän molemmat loppuvuoden tytöt on erittäin itsepäisiä ja kovia yrittämään, jos jotain horoskooppi puolista-mitä-lie-meininkiä mietit.
meille riitti pelkät kuomurattaat duo-kassilla, vaikka toinen oli vielä keskonen. ei tosiaan kylmänyt rattaissa. toiset on vannoutuneita että talvivauvalla on pakko olla vaunut.
ei tule muuta mieleen. mukavaa se on
Mutta toisaalta, alku vauvan kanssa on sumuista joka tapauksessa ja sitten kun vauva on muutaman kuukauden ikäinen ja alkaa äidinkin päässä kirkastua niin kas, tulee kevät, ihana aurinko ja JEE! Elämä on ihanaa. Vauva parhaimmillaan ja ulkoilu maistuu kummallekin.
t. kahden marraskuun lapsen äiti