Äitini odottaa hoitokotipaikkaa, erimielisyyttä sisarusteni kanssa mitä tehdään kodille ja tavaroille
Minä olen edunvalvontavaltuutettu, joten periaatteessa voisin päättää asiasta yksin. Totuus on, ettei äidillä ole varaa maksaa asunnon kuluja sitten enää kun eläke menee hoitomaksuihin. Tavaroiden hävittäminen/varastoiminen/jakaminen on se isoin juttu. Miten teillä on toimittu?
Kommentit (8)
Edunvalvojankin on haettava myyntilupa dvv lääkärintodistusten kanssa.
Varastoidaan. Osa mukaan. Osan myy? Kysy vanhemmalta mitä haluaa.
Äiti ei ilmeisesti pysty enää itse päättämään jos kerran on edunvalvoja? Siinä tapauksessa sinä edunvalvojana päätät, että koti tyhjennetään. Ja usko pois, se on huomattavasti helpompi tehdä nyt kuin sitten kun teillä on käsissä kuolinpesä.
Ensimmäiset 6kk saa kodin menot vähentää hinnasta. Eli mitään kauheeta kiirettä teillä ei ole. Annatte mummelin muuttaa, viette hänen mukaansa tärkeimmät tavarat. Voitte käydä kotona päiväretkillä jne. Sitten vasta on päätöksen aika ja se riippuu kovasti myös äidistänne ja hänen mielipiteistään ja tilanteestaan. Sinähän olet edunvalvoja, et omaisuuden maksimoija. Jos paikka on rakas, äidillä elinaikaa vähän ja muuta omaisuutta minkä voi myydä ja kattaa kulut, niin
Voiko joku sukulainen maksaa äidin asunnon. Haluaako pitää sen? Olisiko kodinomainen paikka saatavilla tai kotiin apu, ettei suuri laitos?
Vierailija kirjoitti:
Jos hän ei palaa kotiinsa enää niin myyntiin
Tavaroiden hävittäminen/varastoiminen/jakaminen on se isoin juttu. Miten teillä on toimittu?
Ap
Tavaroista hoivakotiin ne mitä siellä tarvitaan. Sitten voitte (äidin suostumuksella tietysti) ottaa itsellenne mitä haluatte jos pystytte jakamaan ne sovussa ja loput myyntiin tai roskiin.
Jos hän ei palaa kotiinsa enää niin myyntiin