Jos mies laittaa bonusrahansa saastotililleni (yhteinen periaatteessa mutta minun nimissani) niin meneeko siita summasta joku ihme vero?
Kommentit (8)
entä pystyykö lisäämään sen ukon nimen sinne tilille vai kannattaako avata suosiolla uusi?
mutta onko siellä jo iso saldo? Silloin taas tavallaan sä olisit lahjoittanut hänelle. Pienemmistä rahoista ei tarvi välittää, esim. pari tonnia.
entä jos avaisi uuden säästötilin molempien nimiin ja sitten siirtäisin sen jälkeen tältä säästötililtä sinne ja lakkauttaisi tämän? Korko olisi sama? Tai sitten avaa toiseen pankkiin paremmalla korolla olevan säästötilin?
Tai siirrän osan rahoista käyttötililleni ja takaisin sitten kun miehen nimi on siellä tilissä?
Mä laittaisin sinuna vaan miehen nimen siihen nykyiseen tiliin (siis jos rahat 4000 ovat yhteisiä, eikä sun omia) Tosiaan meillä (sampo) se ainakin onnistuu helposti.
yhteisesti säästettyjähän ne ovat monen vuoden aikana
Mietin myös pankinvaihtoa, jos sais paremmat korot ym. palvelumaksut joten pitää käydä pankeissa juttelemassa. Ja jos vaihdetaan pankkeja niin sittenhän ei pitäisi olla ongelmia tietääkseni?
eikös puolisoiden omaisuus ja rahat ole yhteisiä jos ei ole avioehtoa? sanokaapas lainoppineet että olenko oikeassa kun mielestäni rahoja voi muklata tilien välillä ihan lahjaverotta vaikka miten.
Lahjan saajat luetaan kolmeen veroluokkaan:
I. lahjanantajan aviopuoliso, lapsi, aviopuolison lapsi, ottolapsi, isä, äiti, ottovanhemmat ja lapsen
tai ottolapsen rintaperillinen, tuloverolain 7 §:n 3 momentin tarkoittama avopuoliso (l. lahjanantajan
kanssa avioliitonomaisissa olosuhteissa elävä henkilö, joka on aikaisemmin ollut avioliitossa lahjanantajan
kanssa tai joilla on taikka on ollut yhteinen lapsi);
II. lahjanantajan veli, sisar ja veli- tai sisarpuoli, veljen, sisaren ja veli- tai sisarpuolen jälkeläinen;
sekä
III. muut sukulaiset ja vieraat. Verotettavan lahjan arvo vahvistetaan täysin sadoin euroin siten, että
ylimenevät eurot jätetään ottamatta huomioon.
niin lahjavero laskettaisiin. Kannattaako sen laittaa se sun tilille? Voiko avata uuden säästötilin?