Mitä ravintolisiä syötte?
Muutamia vaihtoehtoja:
-B-vitamiini
-benfotiamiini
-asetyylikarnitiini
-C-vitamiini
-E-vitamiini
-ubikinoni
-karnosiini
-seleeni
-molybdeeni
-B12 metyylikobalamiini tai syanokobalamiini suurina annoksina (esim. 1 mg päivässä)
-biotiini suurina annoksina (5-100 mg/päivä)
D-vitamiinista tai kalaöljystä en ole kiinnostunut kuulemaan.
Mitä hyötyjä koette näistä saavanne?
Kommentit (51)
Syön joka päivä monivitamiinit, lisäksi vahvaa sinkkiä, ja d-vitamiini 50ug.
Proteiinijauhoa otan mukaan töihin joka päivä.
B- vitamiinit
Karnosiini
Mangnesium
Melatoniini 3g
C- vitamiini
1/4 asperiini
Ubikononia silloin tällöin
D- vitamiini
E-vitamiini
B12 (kasvissyönnin takia)
kalium (Furesis-lääkityksen takia)
D-vitamiini 50 mikrogrammaa
kalsium (osteoporoosin ehkäisyyn, kun en juurikaan käytä maitotuotteita)
ajoittain C-vitamiini ja rautavalmiste (ruokavalion takia hb laskee helposti)
Karnosiini ja b-vitamiini. Karnosiini auttaa ainakin juoksuharjoittelussa...kai.
Tavallinen ihminen, joka syö tavallista ruokaa, ei tarvitse minkäänlaisia ravintolisiä. Ainoa vaikutus kyseisten tuotteiden ostamisella on se, että ostajan rahapussissa on niiden hankkimisen jälkeen vähemmän rahaa.
Esim. Vitapro (vai mikä se on) on erinomainen esimerkki siitä, miten mielikuvien luomisella ja taitavalla mainonnalla tehdään rahaa. Mainosten tekstit on aseteltu niin taidokkaasti, etteivät ne suoranaisesti lupaa mitään (se olisi laitonta mainontaa). Todellisuudessa ravintolisistä ei ole hyötyä, mutta ei haittaakaan. Myöskään lumevaikutusta ei pidä vähätellä.
Työssäni suosittelen asiakkaille pääasiassa sitä, mitä he kokevat tarvitsevansa. Ostakoon mitä haluavat. Ammatillinen itsetuntoni ei siitä värähdä, sillä tiedän, ettei kenellekään aiheudu näistä tuotteista minkäänlaista terveyshaittaa. Vaihdevuodet ylittäneille naisille suosittelen kalkkia ja D-vitamiinia ja kaikille suomalaisille D-vitamiinia, se on poikkeus.
Usein kyllä tekisi mieli sanoa, että jospa käyttäisit nämä rahat hyvään ateriaan jossain kivassa ravintolassa tai kävisit vaikka kampaajalla tai tekisit mitä vaan mistä tulee hyvä mieli. Sillä on nimittäin varmasti positiivisia vaikutuksia :)
farmaseutti
Ykkösen tapaan nautin ravintoni ruokaa syömällä. Luulen sen olevan nautittavampaakin kuin pillerien popsiminen.
- Monivitamiini
- B-vitamiini
- Maitohappobakteerit
En tiedä onko tuosta monivitamiinista mitään iloa, mutta olenpahan ainakin yrittänyt.
Se ei pidä paikkaansa että ravintolisät ovat hyödyttömiä - vain lääkärit ja farmaseutit ovat yleensä niin tietämättömiä että luulevat että pelkkä ruoka riittää. Ravintolisätutkimuksia löytyy paljon, mutta tämän palstan tason tuntien niitä ei tänne kannata laittaa.
Lähinnä monille olisi hyötyä kognitiivisen suorituskyvyn parantavista ravintolisistä, kuten B-vitamiinista, asetyylikarnitiinista, benfotiamiinista, ja karnosiinista. Solujen ulkopuoliseen tilaan kertyy rojua, laskostuneita proteiineja, AGE-tuotteita, jotka haittavaat suorituskykyä, ja nämä ravintolisät näitä poistavat tai vähentävät niiden vaikutuksia. Nämä ovat peräisin immuunipuolustukselta, joka ei osaa näemmä siivota omia sotkujaan kunnolla.
Foolihappo. Reseptivalmiste Folvite.
Biotiini strong eli olikos siinä se 5mg, beetakaroteenia.
Toinen auttaa tukkaani kasvaamaan ja toinen auttaa saamaan tasaisen nätin rusketuksen. Muilla vitamiineilla en ole huomannut konkreettisesti olevan vaikutusta niin en niitä sitten syö.
Monivitamiinia (näin raskaana sellaista mitkä sisältävät foolihappoa), rautaa ja kalkkia sekä ne kalaöljyt :D
Spirulina,Chia,vihreä savi,karoteeni,sinkki,d-vitsku (talvella).
Syön nyt omega3-rasvahappokapselin.
Nyt kesällä syön vähän vähemmän ravintolisiä, otan muuten yleensä myös monivitamiiniporeen ja sinkkiä.
Juoksemisen vuoksi saatan ottaa välillä myös magnesiumia.
Talvikausina syön d-vitamiinilisiä.
Fitlinen perussetti, lisäksi omegaa, magnesiumia, d-vitamiinia, puolukkaöljyä ja b-vitamiiniä. Seleeniä parapähkinöistä ja toisinaan c-vitamiinia. Vielä pitäisi lisätä ainakin sinkki ja biotiini.
t: vajislainen
Vierailija kirjoitti:
Fitlinen perussetti, lisäksi omegaa, magnesiumia, d-vitamiinia, puolukkaöljyä ja b-vitamiiniä. Seleeniä parapähkinöistä ja toisinaan c-vitamiinia. Vielä pitäisi lisätä ainakin sinkki ja biotiini.
t: vajislainen
Unohdin spirulinan.
En ymmärrä, miksi söisin. Olen perusterve ihminen, jolla ei ole flunssaa kummempia sairauksia ollut ja sitäkin ehkä joka kolmas vuosi. Syön monipuolisesti itse tehtyä, laadukasta ruokaa ja olen hoikka. Missään veriarvoissa ei ole huomauttamista. Miksi ihmeessä pistäisin rahani johonkin d-vitamiinia kummempaan?
Ruoka on nykyään niin prosessoitua, etten usko, että siitä saisin kaiken tarvitsemani, ainakaan riittävissä määrin. Rautakapselit on käytössä, ferritiini oli niin alhaalla joku aika sitten. Lisäksi monivitamiini, kalaöljy, B-vitamiini (en juurikaan syö lihaa), spirulina, biotiini, vahva d-vitamiini, (suomalainen suositus liian vähän, asun ulkomailla, eikä voi kun ihmetellä noita suosituksia). Lisäksi joka päivä lusikallinen auringonkukan öljyä ja vehnänalkionöljyä. Käytössä myös chia-siemenet!
Älkää syökö kalsiumia/kalkkia. Siitä tulee ainoastaan sydäntautiongelmia, ettekä välty osteoporoosilta.
Suomessa maitotuotteiden saanti on suurinta maailmassa, samoin osteoporoosin esiintyvyys on huipputasoa. Sen sijaan esimerkiksi Kiinassa ei kalsiumia saada kuin kolmasosa suomalaisesta tasosta ja siellä osteoporoosi on harvinaisuus. Ongelmana ei ole kalsiumin saanti, vaan sen sijoittaminen luustoon, johon tarvitaan lähinnä K2- ja D-vitamiineja.
Vierailija kirjoitti:
Ruoka on nykyään niin prosessoitua, etten usko, että siitä saisin kaiken tarvitsemani, ainakaan riittävissä määrin. Rautakapselit on käytössä, ferritiini oli niin alhaalla joku aika sitten. Lisäksi monivitamiini, kalaöljy, B-vitamiini (en juurikaan syö lihaa), spirulina, biotiini, vahva d-vitamiini, (suomalainen suositus liian vähän, asun ulkomailla, eikä voi kun ihmetellä noita suosituksia). Lisäksi joka päivä lusikallinen auringonkukan öljyä ja vehnänalkionöljyä. Käytössä myös chia-siemenet!
Chia-siemenet nostaa tulehdusarvoja, josta syystä lopetin niiden syömisen. Auringonkukkaöljy on yhteydessä sydäntauteihin. Suosittelen googlaamaan noiden terveellisyydestä ainakin hitusen.
En mitään. Syön ruokaa.