Lappuhoito
Jos kotona ei onnistu lappuhoito lapselle tuleeko siitä lasu
Kommentit (9)
Tietääkö kukaan onko lasunpaikka jos lappuhoito ei toteudu
Riippuu vähän siitä kuinka yhteistyökykyisiä vanhemmat ovat muuten. Eli jos vain todeta lääkärissä kerta toisensa jälkeen, että "Pekka" ei halua pitää lappua. Niin voi vaikka huoli lapsesta herätäkin. Ensinnäkin vanhemmat ovat vastuussa lapsen terveydestä ja toisakseen voi olla vanhempien vanhemmuudessa tai kasvatustaidoissa jotain vialla, jos alle koulunikäinen tai pikkukoululainen pystyy pyörittämään vanhempia näin tärkeässä asiassa.
Jos taas vanhemmat kertoo mitä ovat asian eteen tehneet ja ottavat kaikki vinkit vastaan ja oikeasti tekevät työtä hoidon onnistumisen eteen, niin tuskin tulee lasua(tai ainakin se todetaan aiheettomaksi) ja yleensä lappu hoito myös alkaa onnistua, kun vanhemmat ovat asian suhteen järkähtämättömiä, mutta keksivät lapselle kivaa tekemistä lapun käytön ajaksi, jolloin lapsi huomaa, että lapun käyttö on pakollista, mutta ei ihan niin kamalaa. Lapsen vastarinta myös vähenee sitä myötä, kun karsastava silmä alkaa kuntoutua ja lapsi näkee paremmin myös lappuhoidon aikana.
Jos lappuhoito tuntuu ihan mahdottomalta, niin kannattaa kysyä lääkäriltä myös tippahoidon mahdollisuutta (siinä "paremman"silmän näkö sumennetaan muutamaksi tunniksi tietyllä silmätipalla). Ei ihan yhtä tehokasta, kuin lappuhoito, kun silmän näkökyky ei mene täysin, mutta kun tippa on saatu laitettua, niin lapsen vastustelulla ei enää ole merkitystä, sumeus säilyy aikansa, vaikka kiukkuaisi kuinka.
Tsemppiä ja motivoitumista hoitoon. Suhteelisen lyhyellä hoidolla saadaan paljon hyvää aikaan loppuelämää ajatellen, joten motivoi sillä itsesi motivoimaan lapsi hoidon onnistumiselle.
Ei varmasti tule lasua, mitä lasut tuossa oikeen tekisi
Mitä lastensuojelu tuossa nyt voi tehdä, siis oikeesti? Jos lapsi ei anna lapun olla, mitä lasu asialle voi? Eikai tuo nyt ole mikään lastensuojelu asia? Ei ihme, että lasu on niin kuormittunutta
Vierailija kirjoitti:
ups
Ärsyttää nämä autistiset upittajat. Olet saanut kunnollisen vastauksen viestissä nro 4. Lisäksi tuntuu, että et ole kiinnostunut lapsesi terveydestä, vaan ainoastaan siitä, tuleeko "lasu" vai ei. Vanhempi, joka on kiinnostunut lapsensa terveydestä, toimisi niin, että vaiva saadaan hoidettua, ei kyselisi AV:lla, tehdäänkö hänestä lasu vai ei. Miten kukaan sen täällä edes voi tietää?
Tuleeko lasu, jos ei saa lappuhoitoa toteutumaan