Kokemuksia Alcantara-kankaalla verhoilluista huonekaluista?
Meille oltaisiin ostamassa uudet tuolit, ja kaavailemme Alcantara-verhoiltuja. Se vain on tosi kallista, joten olisi kiva kuulla tässä vaiheessa, jos se on vain ylimarkkinoitua ei-oikeasti-muita-parempaa sisustuskangasta. Onko kotonasi Alcantaraa? Hoidatko sitä ahkerasti? Onko pysynyt kauniina? Kysyn siksikin että en itse ole hirvän ahkera tuolien imuroija ym.
Kommentit (14)
Emmw hoida, emme edes käsitelleet suoja-aineella alussa (vaikka tarkoitus oli...). Imuroimme silloin tällöin. ollut meillä nyt vuoden.
2
mutta työpaikallani oli ja niissä istuttiin ja niitä kulutettiin todella paljon. Erittäin kestävää materiaalia oli, ihmetytti itseäinikin. Enkä nähnyt niitä juuri käsiteltävänkään tai putsattavan. Eikö pinta käsitellä niin, että lika lähtee helposti pois.
Rusina on kyllä meillä jäänyt kiinni kankaaseen...
2 =)
...meillä on myös kolme lasta ja sohva on ollut meillä pian kaksi vuotta.
Siihen on niistetty, oksennettu suklaamurot yms. Kosteus ei ainakaan heti imeydy. Suklaaoksennuskin saatiin kostealla rievulla pois jälkiä ja jopa hajujakin jättämättä, kun toimittiin nopeasti, ei ehtinyt imeytyä.
Imuroin kerran kuussa ja ihan kivana on pysynyt. Kostealla liinalla lähtee lasten rähmäkäpäläjäljet pois. Sähköinen on. Meillä on hauska valokuva kovilta pakkasilta, kun kolmikkomme istui tukat pystyssä sohvalla. Välillä saa pyöriskelevistä lapsista kyllä semmoisia valokaaria ettei ole tosikaan, sattuu ihan oikeasti :-)
Vierailija:
. Sähköinen on. Meillä on hauska valokuva kovilta pakkasilta, kun kolmikkomme istui tukat pystyssä sohvalla. Välillä saa pyöriskelevistä lapsista kyllä semmoisia valokaaria ettei ole tosikaan, sattuu ihan oikeasti :-)
Meillä on käytössä sekä alcantaraa että taraa. Tara on halvempaa kuin alcantara, mutta meillä ei ainakaan käytössä, huoltamisessa ym. ole huomattu näillä kankailla olevan käytännössä mitään eroa.
mutta puolta halvemmalla saa sohvan esim. medeasta ja siinäkin on huippuominaisuudet joskaan ei alcantaran - voi siis jo puolessa välissä loppuelämää hankkia uudenlaisen medea-sohvan ;)
Olin tuosta hinnasta ensin ihan kauhuissani, mutta kyllä kannatti satsata. Köyhän ei kannata ostaa halpaa :).
Ja aivan loistavat on! Kuten joku aiemmin jo kirjoitti, niin kaikki lähtee pois kostealla pyyhkäisemällä. Nyt reilun kaksi vuotta olleet ja yhä puhtaat ja kuin uudet. Ainoa mikä ei lähde, niin on mustekynän jälki...
silti. Kiitos kuitenkin vinkistä vielä :)
ollut alcantara sohva 13v ja erittäin hyvin on toiminut... kahden lapsen elämisen jäljet sohva on kestänyt, mutta nyt alkaa olla tiensä päässä. pinta on muuttunut nukkaiseksi ja on muutenkin vähän resuisen näköinen =(
KISSAT! Jumalattoman kallis sohva ihan kynnennypyillä, raavittu ja raadeltu. AARGH! En tajua mitä me ajateltiin ostaessamme kissahuusholliin kallis sohva :D
NO mut kaikki tahrat sun muut lähtee tosi hyvin pyyhkimällä pienellä vesimäärällä. Jopa spermatahrat, krhm :)
Tara tms 2000 euroa?
Voiko Alcantara olla puolet kestävämpi? Toisaalta kiva vaihtaakin sitten sohvat useammin.
Olemme tykänneet, vaikka maksoikin 500e lisää hintaa. Pikku-lapsi perheessä toimiva ratkaisu jos haluaa kuitenkin kankaisen sohvan.
Meillä usein nuhaa ym. lapsi " pyyhkii" nenänsä sohvaan mutta jälkiä ei jää tai jos jää niin hieman hankaamalla saa pois. On myös siitä ihana että nukan ollessa eri suuntaa on väriltään " epätasainen" ja läikät ei erotu hyvin. Muutaman kerran on jotain kaatunut mutta jälkiä ei ole jäänyt, vaikka neste osittain imeytynyt jo kankaaseen.
Suosittelen!