Voi kauheeta, moniko tätäkään ajattelee kun lapsia hankkii?
Esimerkiksi pyöriäkin pitää hankkia 12,5 tuumainen,16 tuumainen,20 tuumainen, 24 tuumainen, 26 tuumainen ja lopuksi 28 tuumainen, sihen päälle vielä vaikka mitä ja ajokortit, mopot ja autot. Herran jestas mä en uskalla ikinä hankkia kuin korkeintaan yhden lapsen. Ilman ammattia ja hyvää palkkaa ei kannata edes ajatuksiinkaan päästää lasta.
Kommentit (8)
Meidän ei onneksi tartte ostaa tota 28" pyörää koskaan jos tytöt tulee äi tiinsä pituudessa:) Jee, me säästetään.
lapselle ei tarvi (varsinkaan pienempänä) kaikki olla tuliterää. Kierrätys kannattaa ja varsinkin monen lapsen kanssa tietenkin esikoiselta jää pienemmälle ainakin jotain käyttökelpoista.
T: 3:n äiti
Eikä kaikkea tarvitse ostaa uutena, kunnollinen laadukas fillari kun on hyvä käytettynäkin.
Mikä laki käskee ostamaan lapselle mopon? Mun lapsi ei ainakaan sellaista helvetinkonetta tule saamaan ikinä, paitsi jos omilla rahoillaan sellaisen ostaa.
Meidän pojista tulee vielä niin helkutin pitkiäkin, että ollaan vielä lirissä vaatteiden kanssa. Esikoisen kanssa ollaan jo, jätkä on pelkkää luuta ja nahkaa, eikä sopivia housuja tahdo löytyä mistään.
Noi nyt on pisara meressä siihen nähden miten paljon lapsiin uppoaa.
Mä ostin just parilla kympillä kassillisen hyväkuntoisia vaatteita lapsille.
Olen kuullut, mutta en ole kirppisihmisiä. Myyn kyllä, mutta en tykkää ostaa. Eikä sitä paitsi kirppikseltä sen erikoisempia löydy kuin kaupastakaan. Epäsopusuhtainen lapsi.
ja minkään mopon hankkiminen ei ole vanhempien velvollisuus, ja ajokorttiinkin voi kyllä lapsi hommata rahat ihan itsekin, ajokortin ajamiseen kun vaaditaan ikääkin sen verran.