Mies loukkaa/ärsyttää tahallaan :/
Olen lähiaikoina huomannut miehessä tällaisen ikävän piirteen :/ Tuntuu, että hän yrittää tahallaan loukata tai ärsyttää minua. Yleensä vain tiettyjen asioiden suhteen. Esim. mies tietää, että itse ehkä haluaisin lapsia tulevaisuudessa, mutta hän ei tiedä haluaako hän. Jos tulee jotain puhetta lapsiin liittyen, hän saattaa tokaista inhottavasti esim. "onneksi meillä ei tule olemaan lapsia" tms. Jos sanon miehelle asiasta, hän joko kuittaa ne vitseiksi, tai syyttää minua, että haluan vain riidellä... Tuntuu ikävältä :( Pitäisi varmaan ottaa asia uudestaan puheeksi miehen kanssa. Onko kellään ollut vastaavaa tai olisiko vinkkejä tilanteeseen?
Kommentit (17)
Sama vinkki kuin kaikille parisuhdeongelmaisille: keskustelkaa. Jos se ei onnistu, erotkaa.
Sano miehelle ensi kerralla että "aijaa, mä en ainakaan vielä tiedä haluanko lapsia, voi olla että haluan". Napauta takaisin sille. Joka kerta kun yrittää puhua sun suulla asioita teistä, mitkä ei pidä paikkaansa. Oletusten tekeminen toisesta on tietynlaista vallankäyttöä. siinä asetetaan ihminen väkisin tiettyyn valoon/rooliin.
Oppikirjaesimerkki passiivis-aggressiivisesta ärsyttäjästä joka saa kiksinsä tuosta käytöksestä.
Ei tule muuttamaan tapojaan koska vika on hänen mielestään aina ärsyyntyjässä, joten suosittelen jättämään sen.
Tuo lapsiasia ei ole ainut. Saattaa esim. tokaista "en ikinä halua asua kenenkään kanssa! tms. Vaikka on joskus puhunut yhteenmuutostakin. Myöhemmin kun kysyin tuosta, sanoi että se oli vitsi. Eipä kauheasti naurata tuollaiset vitsit :/ Ap.
Kannattaisko ettiä mies, joka haluaa myös lapsia.
Toteat noiden heittojen jälkeen, että selvästi halutaan eri asioita joten eiköhän ole parempi sitten erota.
Se on aika miehinen ominaisuus heittää läppää vaikeista tai kipeistä asioista. Kun en ole ollut kuulemassa miehesi äänensävyä, en osaa arvioida kunnolla.
Ei tuollaiset kommentit automaattisesti siis tarkoita, etteikö ihminen ikinäkoskaanmissännimessä haluaisi lapsia.
Oma mieheni joskus nuoruuden seurusteluvuosilla sanoi useampaakin otteeseen esim. bussissa jossa oli poikkauksellisen mekastava ja inhottava lapsi, että "luojan kiitos ei ole lapsia". No kukapa sitä mekastavaa ja käytöstavatonta lasta haluaisi. J jos on valmiiksi pinna kireällä, sitä päästää turhan jyrkkiä sanoja.
Meillä on yksi lapsi ja mies on isyydestä valtavan ylpeä.
On paljon naisia ja miehiä jotka eivät halua lapsia.jos katsotte ajankuluessa jos mieskin haluaisi perheeseen pienen prinssin tai prinsessan.itsekin Olin nuorempana etten halua lapsia täl hetkellä on 3 ja 4 tulossa.aika sen näyttää haluaako mies lapsia vai ei
Olisiko hyvä etsiä mies, joka haluaa perheen sun kanssa? Tämä nykyinen ei erityisemmin vakuuta. Tein sen virheen, että ajattelin miehen tarvitsevan aikaa ajatuksen kypsyttelyyn. Ajatus ei sitten koskaan kypsynyt ja nyt on liian myöhä.
Mika kirjoitti:
On paljon naisia ja miehiä jotka eivät halua lapsia.jos katsotte ajankuluessa jos mieskin haluaisi perheeseen pienen prinssin tai prinsessan.itsekin Olin nuorempana etten halua lapsia täl hetkellä on 3 ja 4 tulossa.aika sen näyttää haluaako mies lapsia vai ei
Kiitos vastauksesta ja näkökulmastasi :) En itsekään vielä ole varma haluanko lapsia, ehkä, ehkä en... Mutta ongelma tässä oli lähinnä tapa, jolla mies mulle puhuu :/ Tuntuu ihan tosissaan, että hän yrittää ärsyttää tahallaan. Voi tosin olla mahdollista ettei hän sitä edes itse tajua... Mä vaan sit mietin noita asioita myöhemmin itsekseni... :/ ap.
Selitäppä joskus rauhallisena hetkenä, että sinusta tuntuu pahalle vitsit asioista, jotka on sinulle tärkeitä. Kerro, että vitsien tarkoitus on naurattaa eikä viiltää kipeästi. Anna esimerkki että "vitsailet" jostakin miehelle tärkeästä asiasta, niin että kirpasee varmasti ja sano sen jälkeen, että ymmärrätkö, miksi vitsailu tuntuu pahalta.
Ei mies välttämättä tajua, mikä mättää ja kun tuo äijäporukassa vitsailukin on vittuiluun perustuvaa. Se ei vaan sovi parisuhteeseen
Minä myönnän olevani miehesi kaltainen m*lkku, vaikka nainen olenkin. Mutta käytökseni liittyy aika usein turhautumiseeni, joka johtuu miehestä (en nyt avaa enempää, mutta osaa olla todella ärsyttävä tyyppi välillä). Isken muka leikin varjolla hänen arimpiin paikkoihin (esim. lapset, yhteisen talon osto). Saattaa jonkun ärsyttävän käytöksensä jälkeen alkaa höpöttämään, kuinka on katsellut sellaista kämppää meille jostakin... Saatan tokaista, että "siinäpä ostat" tai "en minä ole suostunut ostamaan mitään". Joo, ei ole kypsää käytöstä enkä enää edes tiedä haluanko olla hänen kanssaan enää... Onko teillä ap jotain tällaista? Onko hän ehkä kyllästynyt sinuun?
Lähiaikoina = tulevaisuudessa.
Viime aikoina = mennyt ja nykyinen aika.
Et ole lähiakoina havainnut mitään, ja mies on sinulle väärä. Oikeastiko kuvittelet, että hyvä idea tehdä lapsia pienimunaisen vttuilijan kanssa?
Kaikille teille, jotka tuskailette epätyydyttävän parisuhteen vuoksi: se on ihan vapaaehtoista. Kannattaa tehdä omat johtopäätökset ajoissa, ettei tule tilannetta, jossa nainen on odottanut vuosikausia miehen päätöstä perheen perustamisesta, ja sitten aika onkin ajanut naisen lisääntymisiän ohi. Jos elämä nykyisellään tuollaisen miehen kanssa arveluttaa, se ei ainakaan parane odotellessa. Joten siis vakava keskustelu miehen kanssa, ja omat odotukset selkeästi esiin. Jos ne eivät ole yhtään yhtenevät miehen ajatusten kanssa, parasta on päättää seurustelu siihen paikkaan.
Oma mieheni on paras kaverini, sielunkumppanini, ja ihminen, jonka kanssa on hyvä ja turvallinen olla. Tarvittavat keskustelut on käyty aikanaan.
Up