Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kondomi vs. e-pillerit, hinta

Vierailija
21.04.2016 |

Kumpi on halvempi ehkäisymenetelmä? Onko opiskelijabudjetilla edes varaa harrastaa seksiä päivittäin? :/

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

3kk halvin e-pilleri alta 20€ ja jos syö putkeen nii säästää siteissä kun menkat 3kk välein. Kumeista en tiedä.

Vierailija
2/5 |
21.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu mitä merkkiä käyttää. Itse maksan merciloineista vajaa 25 euroa per 3 kk enkä pidä sitä erityisen isona hintana. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
21.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kondomit ovat heittämällä halvempi vaihtoehto, koska harrastetaan seksiä 1-3 kertaa viikossa ja tilataan kortsut netistä. Ei tosin ole rahan vuoksi valittu vaihtoehto :D

4/5 |
21.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Halvempi on e-pillerit. Jos olet Helsinkiläinen, niin kaupunki maksaa ensimmäisen kierukan tai ehkäisykapselin, joka on "voimassa" useamman vuoden = halvin. Kondomit, varsinkin jos kaupan kondomit eivät jostain syystä käy, ovat melko kalliita, mutta hormonaalinen ehkäisy on aina riski naiselle. Kierukassa ja kapselissa se sentään vapautuu pikkuhiljaa ja se on sopinut monelle paremmin, kuin perinteiset pillerit.

Vierailija
5/5 |
21.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuparikierukka kertahankintana kallis, mutta viiden vuoden käytöllä tulee seksikohtainen hinta suhteellisen halvaksi. Ei myöskään taida vaikuttaa seksihaluihin vähentävästi toisin kuin pillerit saattavat tehdä.

Ehkäisykapseli ja hormonikierukka myös tällaiset pidemmällä tähtäimellä edulliseksi tulevat, niissä tasaisempi tosiaan tuo hormonaalisuus.

Näissä kaikissa on kuitenkin riskinsä sopivuudesta ja veksailu saattaa tulla kalliiksi, jos jostain syystä ei sovi. Toisaalta mä en henkilökohtaisesti enää pillereitä käyttäisi juuri seksihalujen ja mielialan takia.