Onko täällä muita jotka hehkuivat läpi raskausajan? :D
Paljon kuulee negatiivista raskaudesta.. siitä miten on pahoinvointia, kaikki vituttaa, olo on turvonnut ja ruma, naama täynnä näppyjä yms... Itse taas voisin sanoa hehkuneeni kokoajan.. oli jotenkin äärettömän ihana ja kaunis olo, kun tiesin kantavani vatsassa lastani. Fiilis oli positiivinen, ei ollut pahoinvointeja, ei mielitekoja (paitsi sitrushedelmät), ei ollut turvonnut olo (ainoastaan vatsa kasvoi, ei muut paikat) eikä mitään kummempia vaivoja. Minä jollaintavalla jopa ikävöin raskausaikaa.. siinä oli jotain äärettömän ihanaa, lapsia en kuitenkaan enää ole hankkimassa. Onko muilla samoja kokemuksia, positiivisia raskauksia takana? :) aina vaan kuulee sitä negatiivista..ja tietysti toisilla raskaus onkin hyvin oireileva, en vähättele missään nimessä.
Kommentit (14)
en oo koskaan ollu raskaana. Raskaana varmaan pärjäisin, mutten IKINÄ voisi synnyttää huhhuh!
No minä olin aivan yli-positiivinen ja tunteellinen raskausaikana. Olin miehen mielestä kuulemma TODELLA romanttinen! Itse en tätä tajunnut vasta kun jälkeenpäin. Lisäksi huomasin ihon olevan äärettömän hyvässä kunnossa ja samoin hiusten, tuntui kuin hiukset olisi juuttuneet päähän kiinni. Normaalisti harjatessa tukkaa lähtee mutta sillon ei! En mä sitä viimeistä kolmannesta siltikään kovin mukavaksi kuvailisi.. aika vaivainen olo oli. Ei silti negatiivista sanottavaa raskaudesta!
Joo, oon mä sillai lehmämäisellä tavalla kaunis.
Alku oli kamalaa pahoinvointia. Loppua kohden parani jatkuvasti. Nämähän ovat toki äärettömän yksilöllisiä juttuja.
Sama täällä: olin elämäni kunnossa, onnellinen ja hyvinvoiva. Kuulemma hehkuinkin. Raskaana oleminen sopi minulle erittäin hyvin. :)
Ekan raskauden aikana olin hyvällä mielellä, hymyilin itseksenikin, eikä suurempia vaivoja ollut. Kaksi viikkoa mitkä menivät lasketusta ajasta yli alkoi kyllä olla jo vähän tukalaa kun odotti synnytystä malttamattomana kokoajan ja nukkumisasennon löytäminen oli vaikeaa.
Syntyi superhelppo, rauhallinen ja hyvin nukkuva tyttö.
Toinen raskaus oli hankalampi, vatsa kasvoi suuremmaksi nopeammin ja tuli selkävaivoja, muuten aika vaivaton kuitenkin. Tosin miehen sairastaminen ja esikoisen uhmaikä stressasivat ajoittain aika paljon. Tuloksena paljon valvottava, äidissä riippuva, arkaileva poika.
Olen monesti miettinyt vaikuttiko toisen vauvan luonteeseen tuo stressailu :/
Mun raskausaika oli iha perseestä..joka paikkaan koski ja kolotti. Loppuajasta olin niin valtava tankki ja niin super epäseksikäs että huhhuh :D ihanan terveen vauvan sain..oli se sen arvoista kyllä, mutta en kyllä hehkunut.
Olin kyllä kaunis ja hehkuin. Tukka oli paksu ja kiiltävä, iho näppylätön ja kuulas, en lihonut kiloakaan ja masu sopi minulle eikä ollut tiellä.
Ikävä kyllä kärsin läpi raskauden jatkuvasta kuvotuksesta ja etomisesta, verenvuodoista, järkyttävästä väsymyksestä, raskausdiabeteksestä ja ennenaikaisista supistuksista. Lisäksi koska vatsani oli melko pieni, vauva oli tosi "syvällä" eikä juurikaan potkinut söpösti ulospäin vaan pahoinpiteli kaikki nalkkiin jääneet sisäelimeni. Voin kertoa että jatkuva pahoinvointi ja raskausdiabeteksen sanelema tiukka ruokavalio olivat kertakaikkisen hirveä yhdistelmä!
Ulospäin näytin siis hehkuvan äidin perikuvalta mutta totuus oli ihan jotain muuta :D. Nyt onneksi noista ajoista selvitty kunnialla!
Olo oli perseestä, mutta iho oli täydellinen<3 pidin itseni kaniina kaikesta huolimatta mieheni iloksi. Aina kynnet lakattuna, meikattuna, nätit vaatteet ja hiukset hyvin. Ei se raskaus oo mikään sairaus, kun vaan viitsii.
Paljon saon kuulla miten hehkun ja raskaus todella sopi minulle, kuvatkin onnistuneita kaikki 😍❤
Oli ihania aikoja molemmat raskaudet! Toinen meni reilusti yli mutta voin hyvin eikä mulla ollut kiirettä käynnistykseen. Ikävä noita aikoja...
No en olisi muuten jaksanut olla raskaana yhdeksän kertaa...
Mä olen aina ollut onnellisin ja seesteisin nainen raskaana, mutta on todettu että adhd naisille sopii raskaushormonit.
Mielestäni olin kauneimmillani raskaana, yksikään valokuva ei ole ruma. Normaalisti minusta ei saa hyviä kuvia. Loppuraskaudesta oli vaivoja ja turvotusta mutta kaunis olin.