Jyväskylä
Mitä tehdä Jyväskylässä?
Parhaat kahvilat ja ravintolat?
Liikuntamahdollisuudet?
Kivoimmat alueet?
Kertokaa mitä vain, mitä Jyväskylästä tulee mieleen :)
Kommentit (8)
Oletko siis muuttamassa Jkl:ään vai tulossa käymään?
Ravintola tarjonta on huonoa Jyväskylässä, S- ketju on todella hyvin edustettuna. Sohwi on ainoa tunnelmallinen ravintola ja senkin ruokalista uudistuu liian harvoin. Liikuntapaikkoja on paljon, Jyväsjärven jäällä voi hiihtää ja luistella. Himoksen rinteet kohtuu lähellä, Laajavuori / Riihivuori melko ankea lasketteluun. Kesällä on paljon eri mahdollisuuksia tehdä, vesistö ihanasti lähes kaikkialla. Palokka on kiva asuinalue, vettä lähellä.
Olen asunut täällä jo hetken :) pian on aikaa enemmän niin ajattelin alkaa kunnolla tutustumaan kaupunkiin! Tähän mennessä olen pitänyt Jyväskylästä tosi kovasti :)
Vierailija kirjoitti:
Olen asunut täällä jo hetken :) pian on aikaa enemmän niin ajattelin alkaa kunnolla tutustumaan kaupunkiin! Tähän mennessä olen pitänyt Jyväskylästä tosi kovasti :)
Tämä oli siis ap!
Kiitos vinkeistä :)
Laajavuoressa mahtavat maastot. Nyt kylläkin talvilajeja vain tarjolla mutta heti kun ladut sulavat niin oon monia eritasoisia kuntoilureittejä, laavuja, luontopolkuja ja pulahtaa voi Vuorilammessa. Alueella myös kesäteatteria, frisbeegolfia ja joku temppurata. Palokan vuorella ja Aittorinteellä on kanssa kivat samoilumaastot. Ja rantaraittia on ihana pyöräillä ympäri.
Uimarantoja kesällä paljon. Viitaniemestä pääsee kesäisin Lehtisaareen ilmaiseksi. Veneellä haku olikohan puolen tunnin tai tunnin välein ja vaikka onkin seurakunnan pitämä paikka niin ei tarvitse olla raamatulla päähän lyöty. Ihana paistaa siellä makkaraa tai lettuja ja saunoa ja paikka melkein keskustassa.
Keskusta itsessään on aika kuppainen ja sekin nykyään rokunarkeilla täyteen tumpattu. Paras kahvio kuitenkin on siinä sokkarin kusipenkkien vieressä oleva Wilhelmiinakahvio. Se vaaleanpunainen vanha talo Vapaudenkadun kulmassa. Tykkään käydä syömässä Anttilan talossa Gengiskhanissa, älyttömän hyvä lounasbuffet! Baareissa en paljoa notku kun kaikki on jotain s-ryhmän tekohauskaa siinä kävelykadun varrella. Yliopiston kulmilla oleva Ylä-Ruth on kyllä kiva, ehkä hmmmm hieman erikoisia ihmisiä käy siellä, mutta eipähän soi listahitit.
Kohta koittaa ihana puutarhakausi ja jos kukkailet niin Viherlandiassa menee joskus järki! Myös hinnoista :D
Street food bar Taikuri on ihana. Ei ole mitään ketjumoskaa, vaan oikeasti todella hyvää ruokaa. Nepalilainen löytyy sekä yliopiston kadulta, että rautatieaseman vastapäätä (viistosti). Thaimaalainen löytyy mäki matista. Ulkoilupaikoista tulikin jo hyviä vinkkejä :).
Muuhun en osaa vastata, mutta säännöllisenä Jyväskylän työmatkakävijänä voin antaa ravintolasuosituksen. Jos yhtään pidät intialaisesta ruoasta, tutustu Shalimariin. Sen sijainti suunnilleen rautatieasemalla on hieman outo, mutta ruoka on loistavaa ja palvelu aina ystävällistä.