Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Asunnon vuokraus kesän ajaksi

Vierailija
23.03.2016 |

Onko tässä liikaa riskejä, jos vuokraa jollekin tuntemattomalle asuntonsa kesän ajaksi? Mistä tällainen vuokralainen kannattaa hankkia? Saako asuntoa edes helposti vuokrattuna kesän ajaksi? Pitääkö kuitenkin oma vakuutus olla vaikka asunnossa on joku toinen vuokralla tuolloin? Asuntoon en aio jättää mitään huonekaluja, koska tarvitsen ne itse kesän ajaksi, kun asun toiselle paikkakunnalla.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
24.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
2/3 |
24.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

On riskejä siinä, että sinä olet vastuussa asunnostasi vaikka vuokraisit sen eteenpäin alivuokralaiselle. Eli jos vuokralainen laittaa kämpän päreiksi, se on sinun vastuulla. Sekin riski on olemassa, että vuokralainen ei maksakaan vuokraa ja siinä onkin sitten periminen, että saat rahat. 

Parhaimmillaan vuokraus sujuu ongelmitta, pahimmillaan kämppä on palasina, isännöitsijältä x määrä valituksia esim. melusta ja vuokrarahoja et ole saanut penniäkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
24.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Takuusumman varmaankin saan periä myös?