TEOREETTINEN KYSYMYS lintuinfluenssasta ja työpaikoista:
Mieheni on vaatekaupassa töissä. pandemian puhjetessa on kai loogista ajatella, että vaatekaupat ainakin suljetaan, kun ei niissä kukaan käy. Jos oletetaan, että mieheni lopettaa päivän varoitusajalla työt ja lähtee, mutta liike suljetaan viikon päästä muutenkin, saakohan ukko siitä kenkää? Voiko vaatekaupan myyjä ottaa virkavapaata??? tai jotain vastaavaa?? kuka tietää näistä asioista?
Kommentit (5)
ellei työnantaja siihen suostu. Eli asiasta täytyy tietysti sopia työnantajan kanssa. Voi olla että menee työpaikka alta muutenkin, jos yrittäjä menee konkkaan, kun kauppa ei käy.
Jos kaikki ajattelevat noin kuin sinä ja jäävät pois töistä, niin talousmaailma romahtaa ja rahalla ei mitään arvoa..
siinä sitten syötte paperia..
Näin on esimerkiksi sotatilanteessa:Rahalla ei mitään arvoa!
Silloin on arvoa vain vaihtokaupalla ja elintarvikkeilla.
Ja rahan saa myös äkkiä käteiseksi, ja usko pois, rahaa on hyvä olla.
Niin myös ruokaa, juomaa, bensiiniä ja muuta. Kyllä se ihmishenki on tärkeämpi kuin talous.
Mutta aina on katastrofitilanteissa raha menettänyt arvonsa, että ei sillä käteiselläkään muuta arvoa sitten ole kuin vaikka polttaa takassa.
Rahaan luottava on typerä, sillä sen arvo voi hetkessä menettää merkityksensä. Historia todistaa.
koska jos tulee joku pandemia, me emme itseämme työntakia tapa.