Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

mitä tehdä koiran kanssa?

Vierailija
09.01.2016 |

Meillä on pian 12 vuotta täyttävä sekarotuinen koira, jolla on jo useamman vuoden ajan ollut lonkkavaivoja/nivelrikko, lääkkeitä siihen on ollut että kipuja ei kai ole ollut mutta ei enään muutamaan vuoteen ole hirveästi liikkunut kuin yhden pienen lenkin päivässä, välillä ei sitäkään. lähinnä vaan makoilee.
Nyt sillä on todettu kasvain kiveksissä, leikkaukseen menisi 500-700e. eläinlääkäri suosittelisi sitä, mutta eihän se leikkaus taas koiran kävelykykyyn vaikuta millään tapaa.
Mitäs te sanoisitte, kannattaako viedä enään leikkaukseen vai ei ?

Kommentit (23)

Vierailija
1/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miltä sinusta tuntu mandollinen kuolema? Kärsiikö koira jo nyt? Onko koira iloinen ja onnellinen?

Vierailija
2/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun kerran koiran elämä on pääasiassa nukkumista ja makailemista, koska ei jaksa muuta, niin en näe järkeä alkaa kiusata sitä enää leikkauksella.

12 vuotta on jo melko pitkä koiran elämä. Ja kun ilmeisesti on ollut hyvä elämä, niin soisin lopunkin olevan hyvän. Kivut, leikkauskivut mukaanlukien, eivät lisää elämäniloa.

Suurinta rakkautta on mielestäni luopuminen silloin, kun rakkaan eläinystävän kannalta se on järkevää ja armeliasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurin osa koirista ei juuri niitä kipujaan näytä. Osa muuttuu kipujen myötä vihaisemmiksi muille koirille, mutta suurimmasta osasta ei mitään kipuja huomaa. Usein ainoa kipujen merkki on se, että koira ei ole enää niin aktiivinen kuin ennen, makoilee vaan. Kyllä vanhakin koira haluaa lähteä liikkeelle, jos ei enää lenkille niin kuitenkin haistelemaan ja nuuhkimaan kaikki lähialueen hajut.

Luulen, että tuhannet koirat Suomessakin kärsivät aikamoisista kivuista tällä hetkellä, perheenjäsenten ollessa sitä mieltä että koirasta on vain tullut vanha ja laiska. Mutta kun ei koiran kuulu kipujaan näyttää, silloinhan heitetään laumasta ulos susien syötäväksi.

Noin vanhalle koiralle jo rauhoitus leikkaustakin varten on aikamoinen rääkki. 

Jos koirasi siis on mielestäsi iloinen ja pirteä ja lääkäri on sitä mieltä että sydän ja koira kestää leikkauksen, niin leikkauta. Iso raha, mutta kerranhan se vaan kirpaisee. Ja pieni raha, jos sillä saa kaverille muutamia hyviä elinvuosia lisää.

Jos taas oikeasti koirasi ei halua lähteä nuuskuretkelle päivittäin iloisen oloisena, minä suosittelisin ystäväsi nukuttamista. Liian kauan ei kannata pitää kiinni vain siksi että lopullinen päätös niin kovin sattuu - siis ihmiseen. Ja mukavampi se on koirallekin lähteä viimeiselle matkalle suunnitellusti, kiireettä, aika etukäteen varattuna, kuin tuskissaan, kiireessä, sinne minne on aika saatu. Tee niistä koiran viimeisistä elonpäivistä mukavat ja koiralle mahdollisimman paljon aikaa antaen, hellien ja ylimääräisiä herkkujakin tarjoten. 

Vierailija
4/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leikkaus, meidän sekarotuinen eli melkein 20v , että ihan mukavasti voi oll a vuosia jäljellä, ja jos ei kipuja tai kärsimystä, niin turha nukuttaa.

Vierailija
5/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näissä roduissa 5-10% saavuttaa vähintään 10 vuoden iän:

http://koirarodut.suntuubi.com/?cat=377

Vierailija
6/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä kiusaa kaveria enempää! Ei kiva kipuilla vielä jotain leikkaustakin ja tuon ikäisen kasvaimet uusiutuvat nopeastikin. Anna armollinen loppu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun naapureilla on ollut useampia vanhoja ja väsyneitä koiria. Naapurit näkevät ne koiransa koko ajan eivätkä tietenkään kiinnitä huomiota siihen koiran muuttumiseen, kun muutos tapahtuu niin hitaasti siinä silmien edessä. Mutta naapurina kun näen koiria aina silloin tällöin, mutta en edes viikottain, koirien kunnon romahduksen tajuaa helpommin. Tuntuu niin kamalalta, kun yrittää naapurille kertoa, että onpa teidän koira mennyt huonoon kuntoon, nyt sen oikein huomaa, kun ei olla kuukauteen tavattu, niin naapuri ei reagoi mitenkään. Jäykästi ja hitaasti liikkuva koira, joka selkeästi varoo jokaista askeltaan, kiilloton turkki ja alistunut sumea katse - ja naapuri vaan iloisesti naurahtelee, että ikä tekee tehtävänsä... 

Jotkut koirat elävät parikymppisiksi sairastamatta kertaakaan, toiset hädin tuskin kymmenvuotiaiksi. Koiranomistajan tehtävä on tarkkailla koiraansa, ja tarvittaessa kannattaisi konsultoida paria eri eläinlääkäriä. Leikkaukset on hinnakkaita, ja joku toinen eläinlääkäri saattaakin olla eri mieltä leikkauksen järkevyydestä. Jos pari eri eläinlääkäriä suosittelee leikkausta, se lienee ihan varteenotettava vaihtoehto.

Vierailija
8/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koira on iloinen, heiluttaa häntäänsä paljon ja tervehtii aina kotiin tullessa sekä pyytää paljon herkkuja. koira asuu vanhemmillani, itse en ole koiran kanssa enään vuosiin asunut joten kuolema ei olisi niin kova paikka kuin jollekin toiselle perheenjäsenelle. en usko koiran kärsivän nyt, mutta mielestäni se ei ole koiran elämää makoilla vaan, vaikka leikkaus menisi hyvin vaivat tassuissa jäisivät joten kannattaako se leikkaus, kun ei tässä mitään rikkaitakaan olla. vaikea päätös -ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koirallasi on jo ennestään kovia kipuja, älä lisää niitä vaan päästä hänet jo pois. Kiveskipu lisää juuri lonkkien jännitystä ja todennäköisesti koiraltasi menee leikkauksen vuoksi jalat lopullisesti alta. Älä pakota häntä käymään sitä läpi.

Vierailija
10/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mieti tuota asiaa "leikisti" ilman tuota leikkauksen hinnan tuomaa painetta (koska se hintakin ilmeisesti vaikuttaa siihen, mihin päädyt). Leiki, että leikkaus maksaisi satasen. Leikkauttaisitko koiran tällöin ilman muuta, vai pohdiskelisitko edelleenkin kannattaako leikkauttaa vai ei. 

Samoin voisit miettiä, että jos koira olisi 5 -vuotias ja terve, mutta leikkaus maksaisi reilun tonnin, mitä tekisit. Sitten kun olet näitä pohtinut, päivän parin päästä alkaa ratkaisu ongelmaan kypsyä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

"kun ei tässä mitään rikkaitakaan olla. vaikea päätös "

Eli loppujen lopuksi ajattelet tässä vain rahaa. Haet täältä hyväksyntää koiran lopettamiselle, koska et kehtaa myöntää että kyse on vain siitä, että rahaa palaisi liikaa koiran leikkautukseen, joten parempi lopettaa se.

 

Vierailija
12/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

12-vuotias koira on jo elämänsä elänyt. Koira ei ilmennä kipuja joita sillä on, siis niin että toisen lajin edustaja, eli ihminen ne vaistomaisesti ymmärtäisi. Ihminen etsii koirasta signaaleja joita ihminen lähettäisi, eikä osaa lukea niitä koiran lajityypillisiä kivunilmauksia.

Koiralla voi olla todella kovia kipuja ja se silti heiluttaa häntää. Omalla koirallani oli pitkälle edennyt syöpä joka oli kasvanut sisäelimien läpi. Se aiheuttaa väistämättä voimakasta fyysistä kipua koiralle, koska kudosten hermojärjestelmä on samanlainen kuin ihmiselläkin. Silti koira oli pirteän oloinen viimeisiin päiviin asti, kunnes syöpä kirjaimellisesti räjähti käsiin ja koira oli lopetettava nopeasti.

Mieluummin lopetus vähän liian aikaisin kuin vähän liian myöhään, se on minun oma ajatukseni. Nyt kun tämä nykyinenkin koira on jo iäkäs ja näitä asioita on tullut mietittyä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

"kun ei tässä mitään rikkaitakaan olla. vaikea päätös "

Eli loppujen lopuksi ajattelet tässä vain rahaa. Haet täältä hyväksyntää koiran lopettamiselle, koska et kehtaa myöntää että kyse on vain siitä, että rahaa palaisi liikaa koiran leikkautukseen, joten parempi lopettaa se.

 

En hae täältä hyväksyntää vaan ihan muiden mielipiteitä. Rahalla ei niinkään minulle ole merkitystä kun en leikkausta maksaisi vaan vanhempani. Kuten olen sen jo sanonut, että kannattaako leikkaus, kun se ei poista lonkkavaivoja. Koira ei edelleenkään kävelisi kunnolla ja omasta mielestäni olisi jo parempi lähteä nukkumaan kun on muitakin vaivoja, tällöin kallis leikkaus ei kannattaisi. Jos ikää olisi huomattavasti vähemmän niin sitten asia olisi eri. Mutta muille perheenjäsenille menetys olisi kovempi ja heillä on tarkoitus ensiviikolla varata aika leikkaukseen. Olenkin tätä keskustelua näyttänyt vanhemmilleni jotta he ottaisivat uusia näkökulmia asiaan ja miettisivät koiran parasta, ei omaansa. :)

Vierailija
14/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näytäs tämäkin. Uskomatonta että suositellaan viemään koiraa lopetettavaksi vaikka eläinlääkäri suosittelee leikkausta. Täällä kukaan ei ole nähnyt koiraasi, varsinaisia asiantuntijoita.

Raha ei saa vaikuttaa päätökseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, kyllä kai sillä koiralla on kipuja, jos ei käy kuin korkeintaan yhdellä pienellä lenkillä, ja muuten vain makoilee.

Itselläni on koira, jolla todettiin 7-vuotiaana lonkassa nivelrikko. Täyttää huhtikuussa kahdeksan. Lisäksi toinen etujaloista oireilee välillä. Tuo kuitenkin kuntoutui ravintovalmisteilla niin, että käy kolme kertaa päivässä edelleen ulkona, ja saldoksi tulee noin 4-5 kilsaa yhteensä. Voi kyllä käydä neljän kilsan lenkinkin, mutta en mielelläni vie enää niin pitkälle tiedostaen tuon viat.

Mutta jos tuolle tulee vielä jotain muuta, niin vien lopetettavaksi. Vaikka tuo on tosi rakas, ja lähes kaikki mitä mulla on. Veikkaisin, että lopetus on tänä vuonna. Lopettamien on vaan niin äärettömän raskasta sen takia, että tuo vaan tahtoo ulkoilla ja leikkiä koko ajan, vaikka kolmella jalalla könkäten. 

No, tällä hetkellä kyllä liikkuu normaalisti. Mutta ne jalat voi mennä tuosta vaan, olen sen oppinut.

Vierailija
16/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

16. unohti sanoa, että veisi lopetettavaksi tuon ap:n koiran. Ei ole järkeä leikkauttaa. Koira ei kuitenkaan enää montaa vuotta eläisi, eikä edes välttämättä selviäisi leikkauksestakaan. Nukuttaminen on jo riski vanhalle koiralle, näin olen käsittänyt.

Vierailija
17/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Näytäs tämäkin. Uskomatonta että suositellaan viemään koiraa lopetettavaksi vaikka eläinlääkäri suosittelee leikkausta. Täällä kukaan ei ole nähnyt koiraasi, varsinaisia asiantuntijoita.

Raha ei saa vaikuttaa päätökseen.

Raha ei vaikuta päätökseen, vaan se että koiralla on myös vaivoja kävelyn suhteen, joten kannattaako kallis leikkaus enään vanhalle koiralle. Koiran parasta vaan ajatellaan.. ja näytän koko keskustelun :) -ap

Vierailija
18/23 |
09.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Näytäs tämäkin. Uskomatonta että suositellaan viemään koiraa lopetettavaksi vaikka eläinlääkäri suosittelee leikkausta. Täällä kukaan ei ole nähnyt koiraasi, varsinaisia asiantuntijoita.

Raha ei saa vaikuttaa päätökseen.

Eläinlääkäreitäkin on erilaisia, toiset pitävät eri asioita tärkeämpinä kuin toiset (ihmisen tunteet, eläimen olo, raha jne.). Meillä oli rottia ja yksi niistä alkoi olla huonohkossa kunnossa. Sovimme sitten lasten kanssa, että rotta viedään nukutettavaksi, ettei sen tarvitse enempää kärsiä. Olimme siis jo "luopuneet" henkisesti rotasta ja varasimme ajan nimenomaan nukutukseen. Autottomana oli varattava aika lauantaille, että saimme kaverilta kyydin. 

Eläinlääkäri kuitenkin alkoikin yllättäen puhua, että rotta on ihan kunnossa, se tarvitsee vain viikon antibioottikuurin hammastulehdukseen tms. Ihan rehellisesti sanottuna sanoin lääkärille suoraan, että mielestäni rotta on todella huonossa kunnossa, se on aivan erilainen kuin ennen tai millaisia sen veljet ovat. No lääkäri puhui sitten tyttärelleni, että oletkos sinäkin sitä mieltä että tämä sankari pitäisi lopettaa, terve eläin. Otimme siis reseptin ja ajoimme apteekin kautta kotiin. 

Seuraavana päivänä rotta oli kuolemaisillaan, joku kasvain jo kaulassa jne. Soitin samalle eläinlääkärille ja kerroin, että olimme eilen tuomassa rottaa nukutukseen, mutta meidät puhuttiin ympäri. Nyt rotta pitäisi nukuttaa, se on todella sairas. Eläinlääkäri totesi, että tuokaa vaan, mutta näin sunnuntaina menee sitten kaksinkertainen päivystyslisä... turhaan yritin selittää, että maksan kyllä nukutuksen jne, mutta päivystyslisää en, lääkäri oli erittäin tiukka.

Ei sitten menty, rotta oli lähes tajuton ja kuoli muutaman tunnin päästä. 

Eikä nyt ollut siis kyse rahasta, kehtasin kyllä gerbiilinkin leikkauttaa, kun eläin oli muuten virkeä, mutta kasvain piti poistaa. Tämä eläinlääkäri varoittikin, että gerbiilit eivät aina leikkauksen komplikaatioista selviä ja kasvainten uusiutumisriskikin on iso. Onnistui muuten hienosti! Mutta sille rotan eläinlääkärille / ko asemalle, ei olla menty enää  ikinä. 

Vierailija
19/23 |
10.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi haluatte tappaa koiran joka ei kärsi? Kiduttajat, ette ansaitse edes lasta saati lemmikkiä **grrrr*

Vierailija
20/23 |
10.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on ollut monenlaisia eläimiä hampsterista hevoseen ja sen voin sanoa että suurin osa Suomen eläinlääkäreistä on aivan täysiä puoskareita. Löytävät kaikenlaisia vikoja ja sairauksia joita sitten "hoitavat".

Kyllä se koira vaan on parasta lopettaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän seitsemän