Oliko TEIDÄN lapsenne päiväkodissa perinteinen joulujuhla, jossa oli myös kristillistä sanomaa?
Onko tullut tavaksi tuo joulujuhlien sabotointi?
Lastemme päiväkodissa oli vielä onneksi perinteinen jouluesitys. Tosin muslimilapsia ei siellä edes ole.
Kommentit (13)
että koko joulukuun muslimi - ja muut ei kristinuskoa harjoittavat lapset siirtyvät yhteen ryhmään, jossa joulusta ei puhuta. Näin voi muu päiväkoti viettää normaalia joulua askarteluineen, jouluruokineen ja juhlineen. Tavasta on tullut jo perinne ja toimii erittäin hyvin.
Vaikka pienissä päiväkodeissa tuo ei tilanpuutteen vuoksi varmaankaan onnistu.
Vierailija:
että koko joulukuun muslimi - ja muut ei kristinuskoa harjoittavat lapset siirtyvät yhteen ryhmään, jossa joulusta ei puhuta. Näin voi muu päiväkoti viettää normaalia joulua askarteluineen, jouluruokineen ja juhlineen. Tavasta on tullut jo perinne ja toimii erittäin hyvin.
Oltiin silti joulujuhlissa ja ollaan puhuttu siitä lasten kanssa. Jossain vaiheessa kuulisivat siitä kuitenkin. Mukauttaen ollaan menty. En ole mitenkään fanaattinen oman uskontoni puolesta ja puhumalla monet asiat selviää. Meillä on nyt loman aikana lapsille kivoja juttuja tiedossa, vaikkei kuusta laitetakaan tai joulupukki käy. En usko ehdottomuuteen missään asiassa. Ehdottomuus on rumaa. Samoin äärimmäisyyteen menevät asiat. Jos joulujuhlat ja koko joulukuu olisi pelkkää " jeesus sitä ja tätä" niin olisin varmaan aika varautunut, mutta nyt oli kivaa katsella kun lumihiutaleet pyörivät piirissä ja menivät " pimpelipompelipom" . Kompromisseistakin saa toimivia, jos on yhteistyöhalukkuutta. Joku vanha sananlasku menee siten, että " miksi avaisit solmun hampaillasi, jos sen kielelläkin saa auki?" .
Hyviä lomia kaikille!
Ei tuollainen ryhmän vaihtaminen ole kaikille lapsille mikään helppo kokemus. Hoitajat vaihtuvat, kaverit vaihtuvat ja kuukauden päästä sitten taas. Tuo asettaa " vääräuskoiset" mielestäni huonompaan asemaan uskonnon vuoksi. Itse en haluaisi lastani heiteltävän ryhmästä toiseen.
joulua viettämättömät voivat tehdä vaikka talviaiheisia postikortteja. Lumiukkoon tai lumihiutaleeseen tai lumiseen maisemaan ei liity mitään erikoisia kristillisiä fiilareita. Meillä oli koulussa ainakin niin, että joulukirkko oli paria päivää ennen joulujuhlia ja sinnehän ei sitten tarvinnut lähteä, jos ei sopinut omaan ajatusmaailmaan. Sitten joulujuhlissa tontut hyppivät trampoliinilla tai oli tehty joku näytelmä poroista tms.
Mutta sehän on mahdoton ajatus kustannussyistä.
Jokaisesta ryhmästä tulee lapsia ja yksi hoitaja, ja jakavat niin ettei kukaan joudu vieraaseen. Tosin kyseessä on monikulttuuripäiväkoti ja ulkomaalaisia(osa tietysti kristittyjä) ja vierasuskoisia lapsia on todella paljon, joten helppo rakentaa ryhmät näin.
Olen muslimi ja lapseni ovat muslimeja, enkä todellakaan ole innostunut moisesta ideasta. Miksi lasten edes tarvitsisi tietää toistensa uskontoja?
vaikkei koko juhlassa ollut MITÄÄN kristillistä, niin siltiKÄÄN he eivät tulleet, koska kyseessä on siis JOULU.
ja olisi hienoa jos päiväkodissa lapseni pääsisi kyseisiin tapahtumiin. Haluan, että lapseni oppii, että on erilaisia kulttuureja ja uskontoja ja mikä parasta, lisäisi sitten ymmärrystä molemmin puolin!
En tiedä viettääkö kwanzaata kukaan Suomessa, mutta minusta hanukka-hyrrät sopisi huonetta koristamaan ihan samalla lailla kuin joulutähdetkin. Tietoa, suvaitsevaisuutta, yhteenkuuluvaisuuden tunnetta. Näin saamme paremman tulevaisuuden!
Kristinuskosta ei mainittu halaistua sanaa. Joulupukki kävi antamassa kaikille lapsille (myös sisaruksille) paketit. Laulettiin ja leikittiin joululauluja, tosin vain joulupukki mainittiin, ei jeesusta tms. Sitten mentiin aikuiset glögille ja lapset mehulle, pipareita, kakkua ja torttua. Ihan jees.