Onko muita joilla kolme lasta samaa sukupuolta ja lapsiluku täynnä?
Miksi ette yritä neljättä, jos vaikka olisi eri sukupuolta? Onko teistä hyvä vai huono että on kaikki samaa?
Kommentit (16)
lapsilukua en vielä mee vannomaan, mutta poikaa ei olla yritetty tehdä vaan on ihanaa saada lapsi, kumpi tahansa.
ja taatusti lapsiluku täynnä. Nyt vain tuntuu siltä. Aikamoista hulinaa päivät.
Esikoisen synnyttyä oli aivan hullaantunut poikaamme ja toivoin tietysti lisää poikia. Nyt meillä on kolme poikaa 5v, 2v ja 3kk. Neljättä lasta emme yritä, sillä ei meillä ole varaa. Minusta on hyvä asia, että kaikki on samaa sukupuolta. Leikkikavereita löytyy ja vaatteet ja harrastusvälineet voi kierrättää mukavasti. Esim. sellaisiin erikoisuuksiin kuin esim. juhlavaatteet voi satsata hiukan enemmän rahaa, kun tietää, että niille varmasti käyttäjiä löytyy.
Mutta juuri tänään mietin, että olen niin tottunut perheeni poikamaiseen menoon, etten helpolla tyttöön sopeutuisikaan???
Olisin toivonut kovasti tyttöä nyt viimeksi, mutta olen iloinen tästä kolmannesta pojastakin. Enkä enää tytön toivossa lähde yrittelemään.
Vaatteet nimittäin kuluvat puhki. Näin ainakin meidän pojilla.
itse ainakin toivoin tästä nuorimmasta myös poikaa ja onneksi niin kävi. lapsiluku on periaatteessa täynnä mutta jos joskus vielä neljäs lapsi tehdään niin ei ainakaan siksi että tyttöä haluttaisiin... minun puolestani se mahdollinen neljäskin saisi olla poika!
minulla ei sinänsä ole mitään tyttölapsia vastaan mutta koen olevani luonteeltani enemmän poikien kuin tyttöjen äiti. tykkään poikien suorasta ja välillä ronskistakin tyylistä, tuntuu etten jaksaisi sitä tyttöjen psyykemanipulointia ja muita naisellisia metkuja :) samaten tyttöjen lelut tuntuu ihan kauhistukselta, pienenpientä kimallusnäperryshörsellystä *huoh*
Vierailija:
Vaatteet nimittäin kuluvat puhki. Näin ainakin meidän pojilla.
Esikoisen jäljiltä vaatteet ovat suht hyvässä kunnossa mutta keskimmäiseltä ei taida juuri mitään esikoisen vanhoja jäädä nuorimmalle. etenkin housujen polvet on aivan puhki! Meillä tuo keskimmäinen on vielä varsinainen sottapytty, ellei vaatteeseen tule reikää niin sitten kaamea tahra...
mutta jotain tietty saa kierrätettyä, vaatteista juuri nuo juhlavaatteet, asusteita ja ulkovaatteista osa, kumisaappaat jne. ja toki keskimmäiselle uutena ostetut vaatteet jää sitten nuorimmalle ihan ok kunnossa. mutta kaikista suurin etu tässä kierrätysasiassa on minusta se, että kalliit hankinnat eli polkupyörät, luistimet jne menee samat kaikille.
hän olisi tyttö. Neljä tytärtä kuulostaa aika hienolta, vai mitä! (Tai neljä poikaa..) Eikä kukaan pääsisi sanomaan, että saittehan te lopultakin sen pojan! ;0)
Ja ihan samaa mieltä tosta vaatteiden kulumisesta... Ainoastaan lelut/pyörät jne voi kierrättää.
Mä olisin kovasti halunnut kaksostytöt sillon kun aloin odottaan kaksospoikia mutta olis ollu oikeesti aika epäreilua muita kohtaan jos kaksosista vaan toinen olis ollu tyttö. Olis aina saanu kaiken uutena ja ehkä häntä olis kohdellu eri tavoin. Eli musta on hienoa olla 5:n pojan äiti.
ja päätin vielä kerran yrittää. Saimme tytön ja olihan se ihanaa, muttei kuitenkaan yhtään sen erikoisempaa kuin pojankaan saaminen. Eli, kun minulla oli vain yhtä sukupuolta, pidin sukupuolten eroa paljon suurempana ja merkittävämpänä, kuin sitten kun lapsia oli molempaa sukupuolta. Yhtäkkiä pojatkin olivat ' vain' lapsia, vaikka aikaisemmin he olivat selkeästi _meidän_poijjaat =)
Hoidettiin kumpikin putket tukkoon, että olisi tuplavarmistus asialle.
Totta kai jotkut kommentoivat että " kyllä se tyttö sitten neljännellä yrityksellä tulee" , mutta mitäs tuosta ottamaan hernettä nenään. Antaa ihmisten kommentoida ja puhua. Eiväthän he elä meidän elämäämme eivätkä tiedä, kuinka tyytyväisiä olemme kolmeen poikaamme. Hyvä niin, tulisivat vain kateellisiksi, jos tietäisivät! ;)
Meille on kohta syntymässä kolmas tyttö ja tästä kolmannesta toivoin hirveästi poikaa. Ihana kuulla että vaikka te saitte kolmen jälkeen neljännestä eri sukupuolta olevan, se ei sitten enää tuntunutkaan juuri miltään (se sukupuoliasia siis). Meillä on toiveissa vielä neljäs lapsi, ollaan aina toivottu nekljää yhteensä, mutta vihdoin alan ymmärtää että ei sillä sukupuolella ole väliä (olen siis aina toivonut saavani kumpaakin).
Joopa joo, mulle on ainakin ihan sama kumpia ovat. Tyytyväisiä olemme ja saa nyt nähdä yritetäänkä vielä neljättä...
Meillä kolme poikaa, ja ollaan tyytyväisiä näin. Lähet kaikki vaan aina vakuuttelee, että " kyllä te vielä sitä neljättä..."
Ärsyttävää!