Minkä kokoisen haalarin ostaisin ensi talveksi 2-vuotiaalle?
Tiedän, että on raivostuttava kysymys, mutta kun ei ole kokemusta, niin pakko kysyä apua.
Tyttö on pitkää ja laihaa sorttia ja nyt vajaa 1-vuotiaana n. 80 cm. Meinasin ostaa Lassien suprafillin 92 cm tai Reimatecin babymallin 86 cm. Kuulostaako viisaalta?
T. Köyhä, joka yrittää säästää :)
Kommentit (15)
-uuden ostin kokoa 92. Pienempi haalari on Tuttaa, isompi Reiman peuhari. Meidän neiti on melko hoikka, keskimittainen ikäisekseen.
lapsesi on nyt alle vuoden, niin sitten ensi vuodeksi kannattaa ostaa 92 senttinen haalari. 86 on varmaan liian jämpti ja 98 liian suuri.
Me ostettiin meidän 1,5-vuotiaalle tytölle (82cm pitkä) 80cm Reimatec. Tyttö sovitti kaupassa myös 86cm haalaria, ja hukkui haalariin! Haalarita ostettiin tosin jokunen kk sitten, eli tyttö oli silloin ehkä 1-2cm lyhyempi. Nyt haalari oikein hyvä.
Vieläkin kysyn, että kannattaako tuota Reimaakin ostaa 92 cm, vaikka ovat kuulemma isoja kooltaan? Mulla ei ole aiempaa kokemusta kyseisestä merkistä.
Ja luulen sen menevän lopputalven, koska haalarit ovat yleensä reiluja. Hän on nyt 0-käyrillä pituudessaan, mutta 0-1v mentiin koko ajan +1.5käyrillä.
oli 1-vuotiaana 80 cm. Nyt pikkasen vaille 2-vuotiaana 92 cm. Meillä on 92 cm Rukka-haalari käytössä, 98 cm haalari tuntui ainakin syksyllä jätti-isolta.
talvea. En halua masentaa, mutta ainakin itse olen juuri 1-2v vain hukannut rahojani muka ostamalla edullisemmin valmiiksi ja myöhemmin se on ollut ihan helppoa.
Halppismerkeistäkin jotkut on ihan hyviä, kaikki ei ole Lotta ja Lassi-luiruja. Kannattaa ensi syksynä kierrellä. tuurilla löytää kirppikseltä hyvät, esim. itse ostin kerran Reimatecit 8 eurolla...
Poikamme siis on pitkän (+1 käyrällä) ja hoikan sorttinen.
että Reimatecit näyttäisivät olevan niin reiluja, että lapsen pituutta vastaava haalarikoko kannattaa ostaa, ei isompaa!
Mieti nyt itekkin että kevättalvella hän on jo yli 2,5 v ja jos jollekkin 2v7kk:lle mahtuu 86 cm haalari ilman että on lahkeista lyhyt niin sitten lapsesi on alikasvuinen!!
Taaperopuolella yksi äiti laittoi samasta aiheesta ketjun alkusyksystä. Hän päätyi 92:een koska suurin osa sitä hehkutti. Kuukausi sitten hän oli laittanut uuden ketjun että vaihtaisiko kukaan uutta Reimateciä 92:sta 98:iin koska nyt 92 on hyvä ja saattaa jäädä keväällä pieneksi.
Lapset kasvavat kovasti kesän aikana ja tyttösi saattaa humahtaa pituutta.
Joo kyllä monille mahtuu 86:n puvut 2 vuotiaina mutta heidän vanhemmat eivät taida huomata että ne ovat hieman pienen näköiset...
sitä talvihaalaria lapselle aina kengät jalassa. Sillä ilman kenkiä lahkeet tuntuvat jättipitkiltä ja padam, kun lapsella on kengät jalassa, niin haalari onkin enemmän kuin sopiva. Sitäpaitsi talvivaatteet tuntuvat aina kesän ohuiden vaatteiden jälkeen tosi muhkeilta.
92 on varmasti sopiva koko ensi vuonna 2-vuotiaalle.
Mun tuurilla mä ostan just väärän kokosen ja sitten uutta pukua ostamaan eli sinne meni säästöt. Tosin kai niistä Huutonetissä saa jotain.
Kiitos, kun vaivauduitte vastaamaan.
ap
pari kk sitten näytti että olisin ostanut liian ison mutta keskiosassa oleva kiristys ja kengät jalassa ei ole lainkaan liian iso.
Tyttö on normaali ei yhtään liian lihava. Eli mieti myös 98 vaihtoehtoa. 92 on kyllä myös hyvä mutta 86 kyllä liian pieni koko talveksi.
Reilulta vaikuttaa vielä,kotimittauksella oli 84cm.Kyllä riippuu lapsesta,meillä tyttö oli 1v:nä 73cm.
Omalla tytölläni (nyt 2v3kk) on 98 eikä ole liian iso vaikka alkuun siltä näytti. Viime vuonna oli 80 cm Remu ja jäi keväällä lahkeista pieniksi. Jos nyt olisin ostanut 92:n saattaisi se olla keväällä lahkeista lyhyt. Tyttö oli 2 vuotiaana 88 cm.