Kannan syyllisyyttä lapsen ulkoilusta.
Tälläisinä päivinä kun olemme aamulla kerhossa tai on muuta menoa, niin en saa mitenkään enää lähdettyä pihalle.. On niin pimeääkin.. Eli käytännössä tänäänkin lapsi ollut ulkona n. 15 min.
Vielä kun nukkui päiväunet niin oli ulkona ainakin sen ajan, mutta nyt kun ne jääneet pois, niin muutaman kerran viikossa tälläinen päivä.
Onko muita " huonoja" äitejä jotka luistaa tästä ulkoilupakosta?
Kommentit (3)
Ei tarvitse aina mennä puistoon, vaan voitte vaikka vain vähän kävellä. Lapsen kanssa kun saa menemään vaikka puoli tuntia kahden minuutin matkaan=)
Mutta suotta huolta moisesta kannat!
Esikoisella neljästi viikossa iltapäiväkerho, joten aamupäivisin mulla menee aika kotihommissa. Niitä riittää, koska olen yh. Ulkoilut jää lähinnä viikonloppuihin. Kohta aloittavat päiväkodissa, joten onneksi siellä pääsevät paremmin ulkoilemaan.
vähemmällä ulkoilullakin. Tosin pieni lenkki tekis varmaan sullekin joka päivä hyvää. Aina pitäis olla jonkin verran, mielellään tunti " keuhkojensa arvoisessa" ilmassa.
Mutta kyllä nuo lapset ehtii siellä ulkona notkua sitten myöhemminkin. Viimeistään teini-iässä;