G: paras joululomalla lukemasi KIRJA?
mulla kai toi 50 Shades of Grey, nopealukuinen ;D
Kommentit (19)
Uusi Remes ja sellainen kirja kuin Kanssasi aina.
ja Kristiina Vuoren Näkijän tytär. Kumpikin oli ihan hyvä, en osaa valita kumpi olisi parempi.
Eve Hietamiehen Yösyöttö ja Tarhapäivä kirjoista.,
en tosin montaa kirjaa ehtinyt lukea joululomalla mutta tästä kyllä pidin todella paljon, paras pitkään aikaan lukemistani kirjoista.
Jan Guilloun Suuri Vuosiaata - trilogian ensimmäinen osa Sillanrakentajat oli juuri sellainen kirja, jonka haluan joulun aikaan lukea: pitkä, paljon henkilöitä, historiaa ja todellisia tapahtumia.
Joululahjakirjat odottaa vielä, kun tuo piti lukea kirjapiiriin. Kyllä se Irving vaan on taitava, ja tuo kirja on todella hyvä!
En kai kuitenkaan ole Potter-sukupolvea, kun ikää on "jo" 34 :)
Olen Potter-sukupolvea, 21v. :D
Luen uusinta Patricia Cornwelliä (Bone Bed). Scarpetta-sarja oli aluksi jollain lailla hyvä, mutta nyt kyllä jo ties kuinka monta peräkkäin on olleet ala-arvoisia. Aluksi ajattelin, että tämä Bone Bed on parempi kuin muutama edeltäjä, mutta ei ole sittenkään. Cornwell on sairas (ei parjausta vaan hänen itsensäkin julkisesti kertomaa) ja minusta nämä hänen kirjansa ovat jo pitkään haiskahtaneet jonkinlaiselta itseterapialta ja verhotulta itsensä pönkittämiseltä.
Aurinkokuningas. Mielenkiintoinen!
toinen oli mielensä pahoittaja, muuta en lukenutkaan kun ei ollut joululomaakaan.
Katselin ennen joulua FST 5:lta Arne Dahlin dekkareita sunnuntai-iltaisin, ja nyt tulin lainanneeksi niitä kirjoinakin. Tämä Pudotuspeli oli parempi kuin sarjan ensimmäinen, Verikyynel.
GULAG. Vankileirien saaristo, uusin laitos.
Meni melkein kokonaan joululomalla. Hyytävä, itkettävä, jännittävä, koskettavakin. Ennen kaikkea vaikuttava. Antoi paljon ajateltavaa..
Sain mieheltäni lahjaksi kyseisen säästämistä ja sijoittamista käsittelevän perusteoksen:
https://www.nordnet.fi/mux/web/nordnet/book-jukka.html?cmpi=ban-book
Voin todella lämpimästi suositella kaikille omasta taloudestaan yhtään kiinnostuneille.
Helppolukuinen!