Mitä sitten kun ei vaan jaksa enää vauvan yöheräilyä?
Vauva 11 kk herää vähintään parin tunnin välein. Itse en saa enää unta iltaisin enkä usein vauvan yöheräämisten jälkeen. Olen ihan loppu. Mitä sitten tehdään? Jos on joskus mahdollista nukkua, vaikka vauvan päiväunien aikaan, en vaan saa unta millään. Unilääkkeitäkö?
Kommentit (5)
Koitettiin että isä vieroittaa mutta itku ja raivo oli niin kovaa ja pirkäkestoista, ettei sitä voinut kuunnella kumpikaan :/.
Saako vauva raivota ja itkea hädissään tunnin ajan maitoa yhteen putkeen? Potkia ja kirkua hengenhädässä?
ap
hirveästi vieressä nukuttamiseen ja imettämiseen aina kun vauva haluaa ja lopputulos on sitten tämä? Parhaansa yrittää ja kaikki menee pieleen?
ap
hirveästi vieressä nukuttamiseen ja imettämiseen aina kun vauva haluaa ja lopputulos on sitten tämä? Parhaansa yrittää ja kaikki menee pieleen?
Alkuunsa olisi ollut kai vaan parempi korvikepullo ja pinnasänky. Se kaavaa näyttää muillakin toimivan.
ap
Meillä lapsi heräsi tunnin välein 7-16kk iässä. Alkuun nukkui vieressä ja imi tissiä. Vuoden iässä siirtyi omaan sänkyyn ja huoneeseen, ja heräily senkun jatkui. Minä nukuin sängyn vieressä ja rauhottelin. Lopulta alkoi nukkua hieman paremmin ja heäsi 3-4 kertaa. Nykyään 2,5 vuotianna herää kerran, joskus ei kertakaan :)
Unikouluja kokeiltiin mutta ei ne toimineet.
Rinnalle? Meillä oli sama ongelma, vauva heräsi 10 kk asti 2 tunnin välein, otti huokan tissiä ja jatkoi unia. Me jouduttiin lempeästi unikouluttamaan. Eli mies kanniskeli ja lohdutteli, tarjosi vettä. Sillä saatiin tissiriippuvuus katkeamaan kahdessa yössä. Kannattaisi selvittää, miksi vauva heräilee ja hakea neuvolan kautta siihen apua. Sehän tässä on ongelma.