Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä pitäisi syödä että riittää 100 euroa/viikko? 5 henkeä perheessä...

Vierailija
04.12.2012 |

100 euroa viikko.

Rahalla pitää ostaa ruoka, juomat, vessapaperit, shampoot, vaipat yhdelle lapselle, pesuaineet, tiskiaineet jne.



Bensat, vaatteet, lääkkeet jne menee eri rahasta.



Äiti ja lapset syövät kaikki ruoat kotona. Mies syö arkena iltaruoan kotona. Viikonloppuna kaikki syövät kaiken kotona.



Ei ole erityisruokavalioita.

Ei ole mahdollista saada marjoja tai sieniä tai muuta ruokaa keneltäkään.





Mitä te söisitte jos olisi 100 euroa rahaa viikkoa kohti?

Kommentit (116)

Vierailija
101/116 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuuluvatko ne ruokalaskuun?! ITse joudun tuhlaamaan rahaa rasvoihin,lääkkeisiin,vitamiineihin ja pesuaineisiin apteekkiin kuussa ainakin 100 euron edestä. Kaikki pesuaineet on hajusteettomia ja herkälle iholle sopivia eli kalliita useinmiten.

Vierailija
102/116 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikkapa mainitsemasi jauheliha.

Lautasellinen muroja tai pari viipaletta paahtoleipää tulee taatusti halvemmaksi.

se, että ei syödä kunnon ruokaa tulee kalliimaksi kuin yhteinen päivällinen. Leipä. leikkeleet, murot, jugurtit ovat kalliita ja kasvattavat kauppalaskua enemmän kuin perunat, porkkanat ja paketti jauhelihaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
103/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
104/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No normaalia kotiruokaa, mikä siinä on niin vaikeaa?

Vierailija
105/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on nyt vähän asian sivusta, mutta meillä on todettu erittäin toimivaksi keinoksi hallita ruokakustannuksia Prisman kauppakassi palvelu (Foodie). Meillä sitä käytetään noutopalveluna, mutta tiedän että moni käy vain tekemässä siellä kauppalistan ja käy itse kaupassa. Siinä kun näkee paljonko ostokset kustantaa ja itsekin olen meidän kolmen hengen taloudelle määritellyt paljonko viikottaiset ostokset saa maksaa. Teen ostokset Foodie-palvelussa. Jos menee yli asettamani summan, käyn vaihtamassa jotain halvempaan tuotteeseen tai mietin jonkin viikon ruoista uudestaan....

Itsehän en tuolla 100e/kk selviäisi, kun meillä halutaan syödä suomalaisia vihanneksi ja paljon hedelmiä sekä 3 kertaa viikossa kalaa. Meillä on 3 hengen talous ja ruokaan + vaipat+hygienia menee 130e/kk. Mielestäni kohtuullinen summa.

Vierailija
106/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruokaöljyä. Liedelissä auringonkukkaöljy 1 litra 1,7€. 5 henkisen perheen viikon energian tarve tulee täytettyä 10 litralla, eli 17 eurolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
107/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi niin monet vastaavat tähän ketjuun, että "EI MEILLÄ RIITTÄISI 100 EUROA/KUUKAUSI!"

 

Eihän ap sitä kysynytkään että miten 100 e/kuukausi riittää. Hän kysyi että miten 100e/viikko riittää.

 

Siinä on iso ero, että onko sitä rahaa 100 euroa kuukautta, vai 100 euroa viikkoa kohti! AP:lla on jälkimmäinen tilanne, lukekaa nyt tarkemmin.

Vierailija
108/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, siis piti kirjoittaa että meillä menee 130e/vko ei 130e/kk. Siinäpä saisikin pihistellä ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
109/116 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

5 henkeä plus aikuiset

menee viikossa 75e

olen hyvin tarkka, kaikki ostetaan isoissa ymym

ja isovanhemmat pihapiirissä

Vierailija
110/116 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syödään tuolla 100 eurolla viikko seuraavia ruokia: jauhelihakeitto, lohikeitto, nakkikeitto,savuluukeitto, makaronilaatikko, maksalaatikko, hernekeitto, puurot,spagetti ja jauhelihakastike, kalapuikot, salaatiksi ananas-porkkanasalaattia, etikka punajuuria, kasvisgratiini, munakkaat, leiväksi näkkäriä, leikkeleet pois, edullisia juustoja ostgetaan iso paketti kerralla, jogurtti puolentoistakilon tai litran paketeissa. Sillä mennään mitä on. Äkkiä tähän totuttiin. Meillä tälle vuodelle tippui perheen tulot 70 000 eurosta 20 000 euroon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
111/116 |
03.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Apua.... 170 euroa ja sen pitää riittää kahdeksi viikoksi viidelle hengelle... Kaikki ruoat syödään kotona.... APUA!

Vierailija
112/116 |
23.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä ketju. Nostan jos joku haluaa antaa lisää hyviä vinkkejä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
113/116 |
23.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kynsiä.

Vierailija
114/116 |
23.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just tein saavillisen ihanaa gulassia 10 hengelle, hintaa tuli n 18€ (mausteet oli kotona). Eli viidelle 2 pv. Halvempaa olisi tullut possusta mutta tein sisäpaistista tälläkertaa.

Lisukkeeksi itsetehty täysjyvä pataleipä. Tuosta jää vielä 5€/pvä kaikkeen muuhun.

Ja tuo oli siis esimerkki kalliista herkkuruuasta. Halvemmallakin selviää

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
115/116 |
23.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

ja hyvin riittää tuo summa. Perunaa syödään usein ja lihaa ja kalaa ostetaan tarjouksesta pakastimeen. Leivon leivät ja pullat.

Kannattanee kerätä marjat ja sienet metsistä ja perunat saa monelta maanviljelijältä, kun tarjoutuu perunannostoon syksyllä. Omenoita oli tänä vuonnakin kaikilla yli tarpeen ja viinimarjat jäivät pensaisiin.

Vaikea uskoa. Kun satasesta vähentää vaipat ja hygienitarvikkeet, jää n. 85 e/viikko, se viidelle hengelle n. 2,40 e/päivä. Teepä sillä hinnalla aamiainen, lounas, päivällinen ja iltapala, siinä ei varmasti syödä lihaa eikä kalaa, tuskin muuta kuin puuroa ja makaronia.

Olen yh joka elättää 10v harrastavaa poikaa ja 19v opiskelevaa poikaa. Ruokaan, pesuaineisiin ja koiranruokaan riittää 350 eur kk kaikille. Joka päivä on lämmin ruoka. Syön eväitä töissä. Juureksia, lihaa, kanaa ja kalaa kerran viikossa. Leivon leivän itse. Viikonloppuisin herkutellaan sipsillä ja nameilla.

Kun tekee itse, säästää.

Karjalanpaistista saa lihasopan alun, jauhelihakastikkeesta jatkettua spagettivuuan, keittoja, murekkeita, salaatteja.

Aamupalalla mysliä, jugurttia, puuroa.

En polta enkä juo alkoholia.

Ja asumme espoossa. Enkä seuraa tarjouksia.

Vierailija
116/116 |
23.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

- vaihda shampoo palashampooseen

- osta tiskiaineet, wc-paperit ja muut pesuaineet hyvistä tarjouksista isommissa erissä. Siivous pelkällä vedellä riittää useimmiten, joten paljon ei kulu.

- osta ruoka-aineet tarjouksista ja muista alelaputetut tuotteet

- leivo leipä itse. Samoin makeat herkut. 

- juomaksi vesi ja lapsille maitoa. Ei limuja, mehuja yms. 

- ruoka perusruokaa, ei eineksiä. 

- jos miehesi lounasta tarvitse laskea mukaan  kuluina, raha riittää hyvin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi kaksi