Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä pitäisi syödä että riittää 100 euroa/viikko? 5 henkeä perheessä...

Vierailija
04.12.2012 |

100 euroa viikko.

Rahalla pitää ostaa ruoka, juomat, vessapaperit, shampoot, vaipat yhdelle lapselle, pesuaineet, tiskiaineet jne.



Bensat, vaatteet, lääkkeet jne menee eri rahasta.



Äiti ja lapset syövät kaikki ruoat kotona. Mies syö arkena iltaruoan kotona. Viikonloppuna kaikki syövät kaiken kotona.



Ei ole erityisruokavalioita.

Ei ole mahdollista saada marjoja tai sieniä tai muuta ruokaa keneltäkään.





Mitä te söisitte jos olisi 100 euroa rahaa viikkoa kohti?

Kommentit (116)

Vierailija
21/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tosiaan ostaa joka vkl omaan napaan niitä siidereitä ja ölppää niin saahan niihin menemään rahaa.

Mä ihmettelen näitä "leivo leipäsi" juttuja kun Lidlin maalaisviipaleet maksaa 0.89 e niin ei kyllä tuu halvemmaks leipoo nykyraaka-ainehinnoillla tai ainakin melkein samaan menee.

Vierailija
22/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kyllä tässä on eroa lasten iässä. Jos viisi henkinen perhe käsittää 3 alle kouluikäistä niin aika iso ero siihen verrattuna, että ovat esim. 16, 17 ja 18 -vuotiaita ja urheilevat paljon.

Monessa listassa korostui se, että aidosti suurin osa ruoista tuli muualta. Jos lapset syövät kolme ateriaa päivässä muualla, niin ei kai niihin ruokiin paljoa mene jos vertaa että söisivät viisi ruokaa kotona.

Munkaan mielestä keitoissa ja padoissa ei ole mitään vikaa. Niitä meillä syödään paljolti.

Satanen viikossa viiteen ateriaan viidelle hengelle saa käyttää paljon luovuutta.

Mä käyttäisin padoissa ja keitoissa kuivattuja papuja ja kaalia täytteenä. Kummatkin halpoja ja ravitsevia. Maitoa ei voi ruokajuomana käyttää kaikilla aterioilla.

 

 

 

 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kyllä tässä on eroa lasten iässä. Jos viisi henkinen perhe käsittää 3 alle kouluikäistä niin aika iso ero siihen verrattuna, että ovat esim. 16, 17 ja 18 -vuotiaita ja urheilevat paljon.

Monessa listassa korostui se, että aidosti suurin osa ruoista tuli muualta. Jos lapset syövät kolme ateriaa päivässä muualla, niin ei kai niihin ruokiin paljoa mene jos vertaa että söisivät viisi ruokaa kotona.

Munkaan mielestä keitoissa ja padoissa ei ole mitään vikaa. Niitä meillä syödään paljolti.

Satanen viikossa viiteen ateriaan viidelle hengelle saa käyttää paljon luovuutta.

Mä käyttäisin padoissa ja keitoissa kuivattuja papuja ja kaalia täytteenä. Kummatkin halpoja ja ravitsevia. Maitoa ei voi ruokajuomana käyttää kaikilla aterioilla.

 

 

 

 

 

Vierailija
24/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos 5 henkeä käyttää vain 100e viikossa ruokaan niin tuskin ravitsemussuositukset täyttyvät. Mutta toki se on mahdollista ihan hyvinkin jos lihat on jauhelihaa ja makkaraa, nakkia jne.


Täällä joku muukin suositteli Foodie ostoslistaa, meilläkin käytetään sitä. Juuri äsken kävin tekemässä kolmen hengen viikon ostokset ja summa oli 133,50€. Lihat mitä ostin olivat naudanjauhelihaa, kanan maustamatonta filettä ja filesuikaleita, kalkkunanakkeja, siikaa 500g, lohta 1kg. Ihan perusjuurekset ostin ja suomalaista salaattia, kurkkua ja tomaattia, tilliä. hedelmistä appelsiineja, banaaneja ja kiivejä. Valion maitoja, gefilus piimää, ruokakermoja, rasvatonta rahkaa, raejuustoa, 500g oltermannijuustoa, ruisleipää, sämpyläjauhoja, appelsiinimehua, puurohiutasleita, kalkkunaleikettä, kananmunia. NS. turhakkeina oli 2 olutta ja 0,5l limu. Ostoslistalla oli kyllä myös wc paperi, pyykinpesuaine ja äidinmaidonkorvike joihin meni 25€. Ihan pelkkään perusruokaan siis 107,50€. Mielestäni meillä ei tuhlailla ja valmisruokia ei osteta. Sämpylät leivotaan itse. Käytetään marjoja ja sieniä pakkasesta ja silti ruokalaskuun menee tuon verran. Joillain tuntuu olevan ruoan nykypäivän hinta ehkä hiukan hukassa.....

Vierailija
25/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei osteta oikeastaan ikinä normaalihintaista lihaa tai kanaa vaan alesta ja -30-50%tarroilka pakkaseen, siinä säästää älyttömästi. Maitoa ei kannata ostaa muualta kuin lidlistä kun on puolet halvempaa.

minusta mehut, ruokakermat ja leikkeleet ovat turhakkeita.

Vierailija
26/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.12.2012 klo 17:29"]

Kirjoitan nyt kauppalistan alkaen lauantaista ja katson riittääkö 100 euroa.

[/quote]

 

Täh, ai se pula vasta alkaa ensi lauantaina. Etsi äkkiä lähimmän Saalem-seurakunnan osoite ja mene jumalanpalvelukseen. Heillä on pöydällä viimeisen päivän pullaa ja leipää, ota niin paljon kuin kantaa jaksat.

 

Sit osta pennuille jäätelöä, siitä saa kaloreita ja ne tykkää. Katso joka tuotteen kohdalla hintaa ja puntaroi tosi tarkkaan onko se nyt välttämätön. Mitkään salaatit eivät ole sellaisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No varmaan säästää juu jos jollain on aikaa niitä kytätä. Jos nyt puhutaan perusruokatarvikkeista, mitkä eivät ole alessa. Totuushan on että kaikille niitä -50% lihoja ei kuitenkaan riitä :)

Vierailija
28/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyi hitsi, kuukauden avattu juusto jääkaapissa? Vain Suomesta. Ei kyllä maailmalla puhettakaan että kestäisi. Nuo arkijuustoköntit on kyllä sellasen kokoisia ettei ole loppupuolella enää varmaan hyvää vaan homeessa? Eihän nyt maitokaan avattuna kestä kuin pari päivää. Pidän kyllä viikkoa ihan maksimina jona söisin avattua juustoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="04.12.2012 klo 23:05"]

100 euroa viikko.
Rahalla pitää ostaa ruoka, juomat, vessapaperit, shampoot, vaipat yhdelle lapselle, pesuaineet, tiskiaineet jne.

Bensat, vaatteet, lääkkeet jne menee eri rahasta.

Äiti ja lapset syövät kaikki ruoat kotona. Mies syö arkena iltaruoan kotona. Viikonloppuna kaikki syövät kaiken kotona.

Ei ole erityisruokavalioita.
Ei ole mahdollista saada marjoja tai sieniä tai muuta ruokaa keneltäkään.


Mitä te söisitte jos olisi 100 euroa rahaa viikkoa kohti?

[/quote]

Ei onnistu ikinä sadalla eurolla! Ravinnon puute on jo varmaan alkanut surkastuttaan väittäjän aivoja tai sitten se ei vaan hallitse tippaakaan matikkaa.

sata euroa jaettuna viidellä tekee 20e/hlö. tuo kun jaetaan 30 niin saadaan mitä toi tekee per päivä eli 67 senttiä. ton kun sitten jakaa vielä kolmella, niin saadaa mitä yksi ateria voisi maksaa.

sata euroa yhdelle ihmiselle kuukaudeksi ei tule sekään riittämään paitsi ehkä jollain todella yksipuoleisella ruokavaliolla. ja jos teillä on lapsia, niin kehottaisin välttämään jotain tällästä typeryyttä. ne kun on vielä kasvavia ja tulevat varmasti kärsimään puutostaudeista loppuelämänsä teidän tyhmyytenne takia.

 

Vierailija
30/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu jaa, jos tuosta sadasta eurosta pitää ostaa vielä yhden lapsen vaipat niin eipä siitä paljon ruokaan jää. Siis jos tosiaan täysin kertiksillä menee....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ravinnon puute tulee yksitoikkoisesta, käsitellystä ruokavaliosta, ei halvasta, alkuperäisistä aineksista tehdystä ruuasta.

Kuukauden ruuat: kalakeittoa, kaalilaatikkoa, kasvissosekeittoa, jauhelihakastiketta ja makaroonia plus juuresraastetta, lihaperunasosetta lisäkkeenä kurkkua ja tomaattia, gulassikeitto jauhelihasta, uunilohta (kirjolohta) ja perunamuusia, kukkakaalimuusia ja lihapullia, broilerisalaattia, hernekeittoa, jauhelihakeittoa, paahdetut uunijuurekset ja jauhelihamureketta, wokkivihanneksia ja broileria, ohrapuuroa ja marjakiisseliä, silakkalaatikkoa ja keittettyä perunaa jne jne Kerrotko, mitä yksitoikkoista ja epäravitsevaa näissä on?? Paljon on juureksia ja esim.keitoissa juureksia pilkottuna (porkkanaa, selleria, lanttua, naurista jne).

Välipalana voisi olla itsetehtyä kiisseliä, marjapuuroa, uunipuuroa ja mustikkekeittoa, appelsiineja, marjoja ja jugurttia, itsetehtyä sämpylää ja teetä, viiliä, ruisleipää ja kaakaota, lettuja ja marjoja, pannukakkua jne jne.

Kaikki nämä ruuat itsetehtynä, alkuperäisistä raaka-aineista, monipuolista ja terveellistä! Maito rasvatonta maitoa, paljon kasviksia.

Voisitko perustella väitteesi?? Meillä syödään em. ruokia, ja ruokalasku on 400-500 e/kk sisältäen vaipat, wc-paperit, talouspaperit, saippuat jne.  Ostokset teemme Lidlissä, plus käytämme ns. supertarjoukset hyväksi, pakastetaan tarjouslihaa pakkaseen, marjastamme ja sienestämme itse pakkaseen.

Vierailija
32/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

104 jatkaa vielä, että en jaksanut laittaa KOKO kuun ruokia, listaa voisi jatkaa loputtomiin! Keittoruokia, laatikkoruokia, pataruokia, ja kastikeruokia ne ovat kaikki halpoja, jos tekee ne halvoista raaka-aineista (tarjous broileria, tarjous jauhelihaa, tarjous kalaa, pakasteseitä, paljon kaalia, juureksia, perunaa, makaroonia) Jne

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

riippuu mitä ostaa.

Lidlin mainoksen mukaan kalliit merkkituotteet maksaa 50% enemmän kuin Lidlin merkittömät. Siispä ketsupissa, kahvissa jne on helppo säästää puolet ilman, että ravintoarvo muuttuu - maku toki on kehnompi, mutta jos nyt olikin kyse, että miten voi säästää.


Ja jos ruoaksi syö kaalilaatikkoa ja tomaattimurskasoijarouhetta niin saa erittäin ravitsevaa ruokaa erittäin halvalla, sanotaan nyt vaikka 1/100 hinnalla vs sisäfilleet ja  rucola-pinjansiemensalaatti.

Eli tosi monet kirjoittaa, että ei voisi ikinä osataa satasella, koska ei halua vertailla hintoja. Fine, käyttäkää rahat mihin tahdotte. Mutta halvalla syöminen ei tod tarkoita makaroonia ja lenkkiä. Vaan sitä, että aina verrataan kilohintaa ja ostetaan sitä halvinta. Eikä koskaan merkkituotteita. Turha ilkkua, että syötte paskaa halvalla. Kun se ei vaan ole totta. Teille lienee kova pala myöntää, että tungette rahat hukkaan, samaa ravintoarvoa saa halvemmallakin. Mutta jos maku ratkaisee eikä hinta, niin antakaa palaa!

Meillä aika yleisesti syödään n 100-150 e/vko (varsinkin silloin jos käyn Lidlissä menee tuo satanen), 5 hlö, kukaan ei syö päivällä kotona, joka pvä lämmin päivällinen.

Vierailija
34/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Makaroonia, perunasoppaa, perunaruokia, makkaraa ja jauhelihasoosia. Leivät voi leipoa itse.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta perunoita iso säkki kerralla ja tee joka päivä yksi ateria perunoista ja lisäksi tarjoustuotteina lihaa, kalaa tai makkaraa.

Makaronit, riisit, sekavihannekset ja taas jotain lisuketta.

Päivälliseksi joka toinen päivä puuroa tai velliä.

Leivo leivät ja pullat itse. Käytä leivonnassa maitojauhetta.

Kerää syksyllä marjoja, sieniä. Pensasmarjoja olen antanut meiltä ilmaiseksi kerätä, kuka on halunnut. Keitä mehut itse.

Jätä kaikki turha ostamatta. Jukurtit, keksit, sipsit, pillimehut jne ovat aivan turhia.

Kalasta kesällä, miksei talvellakin pilkkimällä.

Vierailija
36/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.03.2013 klo 16:19"]

Hyi hitsi, kuukauden avattu juusto jääkaapissa? Vain Suomesta. Ei kyllä maailmalla puhettakaan että kestäisi. Nuo arkijuustoköntit on kyllä sellasen kokoisia ettei ole loppupuolella enää varmaan hyvää vaan homeessa? Eihän nyt maitokaan avattuna kestä kuin pari päivää. Pidän kyllä viikkoa ihan maksimina jona söisin avattua juustoa.

[/quote] Tässä taas näkee miten avuttomia jotkut on.  Ei maitokaan kestä avattuna kuin pari päivää, täh? Ostan maidon suoraan navetasta ja se pysyy hyvänä ainakin 8 päivää, pitempään en ole kokeillut, kun se on loppunut ennen.  Luulisi, että säilöntäaineet sisältävä maito sentään kauemmin kestää kun aito luonnontuote.

Vierailija
37/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.03.2013 klo 18:23"]

[quote author="Vierailija" time="07.03.2013 klo 16:19"]

Hyi hitsi, kuukauden avattu juusto jääkaapissa? Vain Suomesta. Ei kyllä maailmalla puhettakaan että kestäisi. Nuo arkijuustoköntit on kyllä sellasen kokoisia ettei ole loppupuolella enää varmaan hyvää vaan homeessa? Eihän nyt maitokaan avattuna kestä kuin pari päivää. Pidän kyllä viikkoa ihan maksimina jona söisin avattua juustoa.

[/quote] Tässä taas näkee miten avuttomia jotkut on.  Ei maitokaan kestä avattuna kuin pari päivää, täh? Ostan maidon suoraan navetasta ja se pysyy hyvänä ainakin 8 päivää, pitempään en ole kokeillut, kun se on loppunut ennen.  Luulisi, että säilöntäaineet sisältävä maito sentään kauemmin kestää kun aito luonnontuote.

[/quote]

Minä olen maatilalta kotoisin ja ikinä ei tankkimaito kestänyt 8 päivää. Kyllä se maistui vanhalta jo tuolloin. Ja meillä tuotettiin laadukasta maitoa, siitä on ihan mustaa valkoisella. Silti se ei noin kauaa kestänyt hyvänä. Mitä säilöntäainetta ne siihen maitoon oikein siellä tilalla laittaa?

 

Vierailija
38/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heh ei mitään, siinähän se juttu just onkin.  Niin ja tämä on siis aina, ei mikään yhden kerran kokeiltu. Ostan kerralla 20 litraa maitoa ja se riittää normaalisti noin 7-8 päivää. Ikinä ei ole mennyt vielä vanhaksi.  Kerman kyllä kuorin päältä silloin kun se on aika tuoretta. 

Vierailija
39/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Avausviestiä lukiessani ajattelin ensin otsikon perusteella että 100€ viikossa olisi melkoisen tiukka ruokabudjetti, mutta ehkä toteutettavissa jos viitsii nähdä vaivaa, eikä haittaa vaikka halvalla saatua ruokaa syötäisiin monta päivää peräkkäin.


Mutta sitten huomasin että sillä pitäisi ostaa muutkin taloustavarat, kuten pesuaineet sun muut, niin kyllä se syöminen pitää sitten jo jättää melkein väliin.

Vierailija
40/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.03.2013 klo 16:19"]Nuo arkijuustoköntit on kyllä sellasen kokoisia ettei ole loppupuolella enää varmaan hyvää vaan homeessa? Eihän nyt maitokaan avattuna kestä kuin pari päivää. Pidän kyllä viikkoa ihan maksimina jona söisin avattua juustoa.[/quote]Arkijuusto on meillä ns. perusjuusto jota on koko ajan jääkaapissa, eihän tuollainen 1.25kg juusto kestä viisihenkisessä perheessä kuin hyvä jos viikon (4-5 siivua per naamari per päivä).


Juusto säilyy  helposti pari viikkoa jääkaapissa jos on asianmukaisessa säilytysrasiassa. Ja kyllä maitokin säilyy avattuna jonku viisi päivää.

Sulla taitaa olla jääkaappi liian lämmin jos siellä ei tavarat säily.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi kuusi