Mitä pitäisi syödä että riittää 100 euroa/viikko? 5 henkeä perheessä...
100 euroa viikko.
Rahalla pitää ostaa ruoka, juomat, vessapaperit, shampoot, vaipat yhdelle lapselle, pesuaineet, tiskiaineet jne.
Bensat, vaatteet, lääkkeet jne menee eri rahasta.
Äiti ja lapset syövät kaikki ruoat kotona. Mies syö arkena iltaruoan kotona. Viikonloppuna kaikki syövät kaiken kotona.
Ei ole erityisruokavalioita.
Ei ole mahdollista saada marjoja tai sieniä tai muuta ruokaa keneltäkään.
Mitä te söisitte jos olisi 100 euroa rahaa viikkoa kohti?
Kommentit (116)
Minä aina ihmettelen ,kun aina ruokaostosten kohdalla mainitaan nämä pesuaineet yms. Älkää nyt hyvät ihmiset ainakaan ostako näitä normaalihinnalla, vaan hyödyntäkää tarjoukset.
Me ollaan pärjätty keväästä asti tarjouksesta ostetuilla wc-papereilla 0.30 euroa / rulla. 23 euroa kului tähän. Nyt ostin uuden säkin, mutta en löytänyt enää tuohon hintaa (nyt taisi olla 37snt / rulla)
Pyykkin pesuun käytän Allegroa, joka ei ole edullisinta, mutta joka on riittoisaa. 8 kg maksoi 44 euroa ja keväällä ostetusta on jäljellä reilusti puolet.
Käsienpesuaineena käytämme niitä isoja kanistereita noin 3 euroa / 3 litraa. Ja siivousaineet ostan Eco-tuotteina Lidlistä ja laitan laimentamattoman suihkepulloihin. Riittää vaikka kuinka kauan.
Hedelmiä,ja kyllä se on valkuainen ja LIHA.
Kasvispohjaisia keittoja joita voi tuunata pienellä määrällä ale-nakkeja, jauhelihaa tai makkaraa.
Makaroniruoat: laatikot, mössöt, velli.
Puuroja: riisi, manna, ohra, kaura.
Erilaiset laatikot:peruna, kaali, kasvis.
Tee kerralla aina isompi annos jota voi lämmittää monta kertaa tai pakastaa.
Hyötykäytä jämät luovasti: puuronlopusta voi esim. leipoa leipää tai rieskoja. Älä heitä ruokaa roskiin.
Juomaksi pääasiassa vesi, alennusmehut, mehutiivisteet.
esim. tiistai, jos ostat viikon ruoat keskiviikkona.
Tee niin joka viikko.
Tee tarkka lista siita mita syodaan aamiaisella ja paivallisella, jne silla viikolla. Tutki kaappien ja pakastimen sisalto, mita sielta voisi kayttaa, ettei vaan paase vanhenemaan. Tutki tarjoukset.
Tee tasta itsellesi "peli" jolla kilpailet itseasi vastaan, loytyyko viela halvemmalla jostain?
Osta vain listalta. Voit tietenkin joutua kaymaan useammassa kaupassa tarjousten perassa, mutta suunnittele tarkkaan, saasta bensaa.
Suunnittele ensi kesaa ajoissa. Voitko laittaa tomaatintaimia, lehtisalaattia (kasvata siemenesta) parvekkeelle? Siirtomaapuutarhatontti tms? Kella kavereilla on omenapuita? Meilla vanhemmat puristutitti omenamehut pakastimeen aina syksylla millon kenenkin omenista. Voit kasvattaa yrtteja, kerata sienia ja marjoja. Onko tuttuja jotka tekee niin jotka voivat ottaa sut mukaan?
Se, etta ei suunnittele etukateen on kaikkein suurin rahansyoppo!
T: itsekin opetteleva
Kun mietit teidän ruokia, mieti mitä teet tähteillä. Pakastaa voi aina, tietysti. Mutta bolognesen jämät voi myös käyttää pizzaan, uuniperunoiden lisukkeeksi tai riisin kanssa uunipaprikoiden tai -sipulien täytteeksi. Perunamuusin tai puuron jämät sopii hyvin leipätaikinaan tai piirakoiden täytteeksi. Uunikalan tai -broilerin luista saat hyvän liemen ja siitä keiton.
Osta halpoja lihoja ja marinoi itse, saat samoista raaka-aineista erimakuisia ja -oloisia ruokia.
Talvella sopii syödä salaatin sijaan eri lailla maustettuja raasteita (kaali, porkkana ...). Jos niitä jää yli, ne ovat hyviä leivän päällä.
Mieti, mikä on oikeasti edullista. Joku 5 e/ kg edam-juusto on tietysti halpaa, mutta se ei maistu millekään eikä sitä voi käyttää ruuanlaittoonkaan. Kannattaako mielummin ostaa joku parempi, ehkä vähän kalliimpi juusto? Maukasta ja täyteläisä ei tarvitse syödä niin paljon kerralla. Ja viimeiset kanttipalar voi raastaa vaikka tomaattikeiton sakeuttajaksi.
Ja niistä saippuoista, vessapapereista jne. Meitä on 5 (45-8 v.) eikä meillä niitä osteta joka viikko. Koko perhe voi käyttää samoja, hajustamattomia aineita. Talous- ja vessapaperisäkeille meillä ei ole säilytystiloja, mutta aika isot pakkaukset saadaan kyllä mahtumaan.
voit analysoida esim. ruokaan menneet rahat viimeisen 4 viikon ajalta jakamalla ne kategorioihin, esim.
aikuisten juomat: kahvi, tee, limsat, jne.
lasten juomat: mehut, limsat, jne.
välttämättömät perustarvikkkeet: leipä, maito, makkara, perunat, pasta, jne.
jne.
Kun katsot eri kategorioiden summia, voi paljastua yllättävia asioita, ja voit löytää kohteita joissa säästäminen ei olekaan niin kovin tuskallista. Esim. huomaat että lasten juomiin menee kauheasti rahaa, koska limpparia juodaan. Onko se välttämätöntä? Kuinka paljon sitä voisi vähentää, milla korvata, vai eikö millään.
Tämä siis vain esimerkki.
ja hyvin riittää tuo summa. Perunaa syödään usein ja lihaa ja kalaa ostetaan tarjouksesta pakastimeen. Leivon leivät ja pullat.
Kannattanee kerätä marjat ja sienet metsistä ja perunat saa monelta maanviljelijältä, kun tarjoutuu perunannostoon syksyllä. Omenoita oli tänä vuonnakin kaikilla yli tarpeen ja viinimarjat jäivät pensaisiin.
Vaikea uskoa. Kun satasesta vähentää vaipat ja hygienitarvikkeet, jää n. 85 e/viikko, se viidelle hengelle n. 2,40 e/päivä. Teepä sillä hinnalla aamiainen, lounas, päivällinen ja iltapala, siinä ei varmasti syödä lihaa eikä kalaa, tuskin muuta kuin puuroa ja makaronia.
Mä sanoisin että siirry kestovaippoihin! Kirppikseltä ne päällikuoret ja ite ommellen sisukset. Ja ei tarvi osata ommella, en mäkään osannut mutta niissä ei ulkonäkö ole tärkein.
Ruuan suhteen: tee aamuisin vaihdellen erilaisia puuroja, on halpoja kun tekee veteen. Joskus voi tehdä riisipuuroa isomman satsin ja tehdä lisäksi karjalanpiirakoita joita sitten voi syödä iltapalaksi. Puuron lisäksi esim porkkananpalat.
Käy kaupassa ostamassa lihat silloin kun niissä on alelaput (kos mahdollista). Esim meidän prismassa aina sunnuntaisin kun kauppa aukeaa, on paljon lihaa -30%.
Hyödynnä tähteet eli esim ylijääneestä muusista rieskaa jne.
Kasviksista juurekset on edillisempia kuin salaatit ja tulee hyvää kun katselet resepteistä maustamisohjeita.
Tee itse viili, tulee halvemmaksi kuin kaupasta ostettu. Sitä välipalaksi hillon kanssa.
Suunnittele ruuat etukäteen ja mieluiten niin että edellisen päivän päivällisen lopun voii joko sinällään hyödyntää lounaalla tai vähän modifioiden. Säästyy aikaa, jotta ehdit just esim leipoa jotain jne.
että toi summa EI riittäis? Voi herranjestas -_-
Meitä oli sentään 6 samassa talossa asumassa ja syötiin runsaasti ja monipuolisesti, ja jäi kuulkaa vielä ylikin tuosta teidän 100€ viikossa! Kun sitä vaan OSAA katsoa, MITÄ ostaa... Ei kuulkaas ole niin vaikeaa, pikkaisen sitä matikkapäätä voi käyttää (niin kuin isäni sanoisi). Ja kyllä saa muuten kyllä hyvät aamiaiset ja lounaat ja kaikki! Onko oikeasti niin, että tähän tämä maailma on mennyt, että ei osata kuvitella, että joku voi syödä vähällä rahalla monipuolisesti? Miettikääs niitä, keillä ei oikeasti ole sitä rahaa edes käyttää noinkaan paljoa viikon ruokiin? Järki käteen hyvät ihmiset!
Jos lähimpään saksalaiskauppaan ei ole mahdoton matka, kannattaa käydä siellä. Juuri tällä viikolla on juureksia tarjouksessa, ja sekä vaipat, wc-paperit että pesuaineet ovat hinta/laatusuhteessa hyviä.
Jos tilanne on jatkuva, kannattaa hyödyntää suurten erien tarjoukset, mm. vessapapereissa. Jos tilanne on päällä vain viikon, sen viikon aikana ei osteta mitään hygieniatarpeita yhtään enempää kuin on aivan pakko, vaikka pieni erä tuleekin kalliimmaksi.
Käy kaupassa pari kertaa viikossa, silloin kun kauppaan tulee tavarakuorma. Saat tuoretta tavaraa, mutta voit myös hyödyntää päiväystuotteet. Ainakin hapanmaitotuotteet, maustamattomat lihat ja paljon muuta kannattaa ostaa päiväystuotteena, pakastaa niitä eikä haittaa vaikka valmistaisi niitä vasta seuraavana päivänä.
Viiliin kannattaa käyttää luomu- tai muuta homogenoimatonta maitoa, niin tulee se oikea kermakerros päälle.
Älä laita koskaan ruokaa hukkaan, vaan hyödynnä ne seuraavana päivänä. Keitä perunat kuorineen, niin menee vähemmän hukkaan ja maistuu paremmalle, ylijääneistä voit tehdä vaikka pyttipannua tai juustoperunaa uunissa.
70-100e riittää, vaikka käytössä olisi enemmänkin rahaa. Meillä tykätään syödä simppeleitä ja helppoja kotiruokia.
Esim seuraavat ruuat maksavat maks. 6e / ruoka
(= maks. 42e/viikko)
Makaroonilaatikko
Nakki-, pyörykkä- tai jauhelihakeitto
Lihapyörykät & muussi
Jauhelihakastike & spagetti
Risotto kanasuikaleista
Kinkkukiusaus
Pinaattikeitto
Täytyy vielä sanoa, että pinaattikeittoa lukuunottamatta, näistä kaikista riittää päivällinen koko perheelle + lounas seuraavana päivänä äidille + 2 lapselle.
100e riittää hyvin kotoisiin arkiruokiin, kun viikon suunnittelee etukäteen ja ostaa isoja pakkauksia/tarjouksia.
Lisäksi kannattaa ostaa iso säkki perunaa, porkkanaa yms kylmäkellariin. Keitot ja laatikot syntyvät hyvin ja edullisesti tekemällä ruuat alusta loppuun itse. Kaikki valmisruuat, myös pakasteet, jätetään meidän perheessä kaupan hyllyille.
58e riittää juustoon, leikkeleeseen, pariin jugurttilitraan, leipään, salaattitarvikkeisiin ja hedelmiin.
Myös leipää voi valmistaa itse. Viikon satsin saa huomattavasti edullisimmin leipomalla itse. Jos on kotona lasten kanssa, niin tähän löytyy myös aikaa.
On olemassa myös ihan uusi kirja tästä aiheesta, valitettavasti en muista sen nimeä.
Tänään helpottaa jahka nuo veronpalautukset tulee..
Syötiin paljon munakasta ja puuroa,marjoja on ja niistä tein kiisseliä.Spagettia ja kastiketta tein reilusti ja sitä syötiin 3 päivää,samoin kanakastiketta ja riisiä.
Leipää ostin vaasan tehtaanmyymälästä halvalla eikä mitään päällyksiä käytetty paitsi voita.
Meiltä on loppu pyykinpesuaine jne juttuja mutta pyykit sai odottaa,ainut mitä ostin oli halpa vessapaperi.
Kannattaa suosia lidliä,just eilen ostin sieltä lanttuja,porkkanaa ja jauhelihaa.
kyllä samoilla reunaehdoilla mennään; kaalia, porkkanaa, linssejä, papuja, lihaa vain -30%. Viilit ja jugurtit teen itse, samoin vaalean leivän (joskus tummaakin).
Ostan aina paljon vihanneksia ja hedelmiä, sen mukaan mikä on edullista. Nyt tuolla kaapissa odottaa iso kukkakaali, punakaali, porkkanat ja paprikat...saa nähdä mitä niistä keksii :) Valkokaalin käytin jo wokkiin viime viikolla.
Meillä ei syödä vanukkaita, limuja, pikkujugurtteja tai muita vastaavia. Karkkeja tosi harvoin, yleensä herkut tehdään itse. Näihin menee esim. mun äidiltä varmaan 300 € kuussa, turhuuksiin.
Hygienian hoito ei ihan oikeasti maksa mitään. Sitä shampoota ei tarvitse läträtä niin jumalattomasti. Minulla on tällainen perussuomalainen luirutukka, teelusikallinen halpashampoota riittää. Kokeiltu kyllä on, kallis kampaamon shampoo ei tehnyt hiuksiin mitään muutosta.
Lidlissä iso hammastahnatuubi 99 senttiä, riittää moneksi kuukaudeksi...
Kun syö 1-2 päivää viikossa "ilmaista" ruokaa, voi jonain päivänä syödä paremmin. Ilmaisella tarkoitan esim. itse tehtyä kasvishernekeittoa, jonka annoshinnaksi tullee joitain senttejä.
Useimmiten edullinen perusruoka on myös terveellistä, kunhan se ei perustu x-tra lenkkimakkaraan.
Ei enempää, eikä kukkaan saa syödä juustoa pelkästään. Isäkään.
Mun anoppi on niin kultainen että kerää minullekin.
mutta ap:n kysymykseen vastaan että keittoruoat on edullisia. Jauhelihakeitto makkarakeitto hernekeitto...
opettele tekemään edullisia ruokia esim porsaan lapa, etuselkä jne "huonommat ruhon osat" on halvempia kuin fileet.
osta laputettua lihaa. sesonki kasviksia ja hedelmiä.
soijarouhe on edullista samoin pavut ja säilykkeet.
itse tein eilen tonnikalavuokaa, johon käytin 2prk tonnikalaa, tomaattimurskaa, makaronia 500g maitoa litra juustoraastetta 3dl tästä laitoin pakastimeen osan loput syömme ruoaksi tänään. laskisin että tuohon meni 7euroa rahaa. jos muistan otan pakastimesta he-ma-pa lisäkkeeksi
- unohda salaatit ja hedelmät (kerran viikkossa ehkä varaa)
- unohda kaupan vaalea leipä
- kasviksina juureksia eri muodoissaan - raasteina, keittoina, uunijuureksina
- padat voi tehdä edullisemmasta lihasta jos sitä jostain saa (lapa, potka tms lihat on erinomaisia!)
- laatikkoruuat on täyttäviä
- keitot on edullisia
- aamiaisämpylät kannattaa leipoa itse
- murot pois, tilalle puuroa
- limut ja tuoremehut pois (tai osta Lidlistä)
Esim mun lapsuudessa ei ollut koskaan leivän päällä juustoa tai makkaraa, kinkkkua vain jouluna. Pelkkä voi sai riittää enkä osannut edes kaivata muuta.
Hyvin voi syödä halvallakin mutta muutamat tuotteet joutuu unohtamaan tai ainakin rajoittamaan minimiin.
syödään aina lautasmallin mukaan.
suunnittelen ruuat viikosi ( tykkään siitä :)). käydään aina lidlissä. ostetaan kerran kahdessa viikossa 12 maitoa maksaa 8,30 lidlissä sillä saa kahdenviikon uunipuurot ja kahvimaidot. teen usein uunipuuroa yön yli, ettei tarvitse aamulla tehdä.
tässä esimerkki ostoslista:
iso paketi ruisleipää 2e
3 pussia salaattia 4e
5 tomaattia 1e
2 kurkkua 3e
2 pakettia 10% naudanpaistijauhelihaa (ei käytetä muuta)7e
pussi perunaa 1,5e
pussi porkkanaa 1,5 e
kanaa 3e
kaali 1e
hedelmät 2e (tarjous)
26e
meillä kyllä pakastin pullollaa sieniä ja marjoja..
esimerkki ruokalista:
ma kasvispihvit ja riisi
(viime viikolla ostettu)
eli raastan perunaa ja porkkanaa vähän korppujauhoja ja munaa ja maitoa, voit tehdä kastikkee vaikka maidolla jauhoilla rasvalla ja mausteilla, tai purkki kermaviiliä
ti ja ke jauhelihakeitto
perunaa porkkanaa jauhelihaa lihalientä
to kanawokki
wokkaan kanaa kaalia porkkaa
pe jauhelihapivit perunoilla ja porkkanoilla, jos kermaa on niin tee vaikkapa kermakastike
la vaikkapa piirakka tai pitsa (vähällä juustolla) laitat siihen mitä on jäljellä
eilen tein jauheliha-kanttarelli-kaali-piirakan..
itse tekisin vielä sunnuntaina vaikkapa kanttarelli-pastan, mutta kun teillä ei ole. kerääppä ensvuonna jos haluat olla taloudellinen.
aina puolet lautasesta salaattia niin ei kulu muutakaan niin paljon
halpoja jälläreitä mm. kiisseli ja rahka taikka hedelmäsalaatti
- unohda salaatit ja hedelmät (kerran viikkossa ehkä varaa)
- unohda kaupan vaalea leipä
- kasviksina juureksia eri muodoissaan - raasteina, keittoina, uunijuureksina
- padat voi tehdä edullisemmasta lihasta jos sitä jostain saa (lapa, potka tms lihat on erinomaisia!)
- laatikkoruuat on täyttäviä
- keitot on edullisia
- aamiaisämpylät kannattaa leipoa itse
- murot pois, tilalle puuroa
- limut ja tuoremehut pois (tai osta Lidlistä)Esim mun lapsuudessa ei ollut koskaan leivän päällä juustoa tai makkaraa, kinkkkua vain jouluna. Pelkkä voi sai riittää enkä osannut edes kaivata muuta.
Hyvin voi syödä halvallakin mutta muutamat tuotteet joutuu unohtamaan tai ainakin rajoittamaan minimiin.
hedelmät eivät todellakaan ole kalliita 2e 2 kiloa omppua jne. saat euro/perheenjäsen kyllä varmasti tarpeeeksi.. ;)
shampoo ja pesuaine yht 2€, vaippapaketti 10€, tiskiaine ja pyykinpesuaine 5€, wc paperi 3€, mehutiiviste 3€, makaronia saa usein 5 pussia 2€, porkkana, lanttu ja punajuuripussit 2kg 2€\pussi, jauheliha 1kg 8€, kananmunat 15 kpl 3€, maito 5*1,5 litraa 6€, jauhot 4kg 2€, peruna 2kg 2€, uunimakkaraa 2 paketyia 3€...
Siinä joku reilu 50€ ja tosta tekee, makaronilaatikon, perunaa ja makkarakastiketta, uunijuureksia ja lihamureke, makkarakeitto, sämpylöitä, lettuja... Kurkkua ja salaattia voi ostaa sen mukaan mikä on halvinta. Keittoa voi seuraavana päivänä jatkaa makaronilla ja perunan ja kastikkeen kanssa tekee seuraavana päivänä munakasta ja juureksia riittää vielä muillekin päiville.
Joku tulee huutamaan noista hinnoista niin ne on pyöristetty ylöspäin seuraavaan tasa euroon ja ovat hintoja maalla sijaitsevasta k- supermarketista.