Mitä pitäisi syödä että riittää 100 euroa/viikko? 5 henkeä perheessä...
100 euroa viikko.
Rahalla pitää ostaa ruoka, juomat, vessapaperit, shampoot, vaipat yhdelle lapselle, pesuaineet, tiskiaineet jne.
Bensat, vaatteet, lääkkeet jne menee eri rahasta.
Äiti ja lapset syövät kaikki ruoat kotona. Mies syö arkena iltaruoan kotona. Viikonloppuna kaikki syövät kaiken kotona.
Ei ole erityisruokavalioita.
Ei ole mahdollista saada marjoja tai sieniä tai muuta ruokaa keneltäkään.
Mitä te söisitte jos olisi 100 euroa rahaa viikkoa kohti?
Kommentit (116)
- unohda salaatit ja hedelmät (kerran viikkossa ehkä varaa)
- unohda kaupan vaalea leipä
- kasviksina juureksia eri muodoissaan - raasteina, keittoina, uunijuureksina
- padat voi tehdä edullisemmasta lihasta jos sitä jostain saa (lapa, potka tms lihat on erinomaisia!)
- laatikkoruuat on täyttäviä
- keitot on edullisia
- aamiaisämpylät kannattaa leipoa itse
- murot pois, tilalle puuroa
- limut ja tuoremehut pois (tai osta Lidlistä)Esim mun lapsuudessa ei ollut koskaan leivän päällä juustoa tai makkaraa, kinkkkua vain jouluna. Pelkkä voi sai riittää enkä osannut edes kaivata muuta.
Hyvin voi syödä halvallakin mutta muutamat tuotteet joutuu unohtamaan tai ainakin rajoittamaan minimiin.
salaatti on kallista ja pahan makuista näin talvella, tomaatit ja kurkut samoin. Juurekset on kausiruokaa parhaimmillaan (ja halvimmillaan).
Toki hedelmiä kannattaa ostaa mutta harvalla on varaa ostella niitä kilokaupalla. Aina tarjouksesta se mitä edullisimmin löytyy, tosin esim eilen 6 mandariinia 2,50€ mikä mun mielestä on sikahinta!! 2 banaania maksoi 66 cnt. Jos jokapäivä söisi suunnilleen tuon verran satasen viikkobudjetista menisi hedelmiin 20% mikä on ehdottomasti liikaa!
37
Jos lähimpään saksalaiskauppaan ei ole mahdoton matka, kannattaa käydä siellä. Juuri tällä viikolla on juureksia tarjouksessa, ja sekä vaipat, wc-paperit että pesuaineet ovat hinta/laatusuhteessa hyviä.
Jos tilanne on jatkuva, kannattaa hyödyntää suurten erien tarjoukset, mm. vessapapereissa. Jos tilanne on päällä vain viikon, sen viikon aikana ei osteta mitään hygieniatarpeita yhtään enempää kuin on aivan pakko, vaikka pieni erä tuleekin kalliimmaksi.Käy kaupassa pari kertaa viikossa, silloin kun kauppaan tulee tavarakuorma. Saat tuoretta tavaraa, mutta voit myös hyödyntää päiväystuotteet. Ainakin hapanmaitotuotteet, maustamattomat lihat ja paljon muuta kannattaa ostaa päiväystuotteena, pakastaa niitä eikä haittaa vaikka valmistaisi niitä vasta seuraavana päivänä.
Viiliin kannattaa käyttää luomu- tai muuta homogenoimatonta maitoa, niin tulee se oikea kermakerros päälle.
Älä laita koskaan ruokaa hukkaan, vaan hyödynnä ne seuraavana päivänä. Keitä perunat kuorineen, niin menee vähemmän hukkaan ja maistuu paremmalle, ylijääneistä voit tehdä vaikka pyttipannua tai juustoperunaa uunissa.
Mulla on tapana arvioida mitä ostamani viikkosatsi ruokaa maksaa. Kun menen saksalaiseen, arvioin ihan aina noin 20-30% pieleen. Se on halvempaa, vaikka ostan sieltä suomalaisia tuotteita.
Just tollaset perunajämät on kullanarvoisia. Nam, pyttipannua (ja voit laittaa lapset tekemään)...
Myllää se pakastin kanssa nyt. Itse tein just tosi hyvää kanakeittoa = kananpaloja, wokkivihanneksia, currya, kasvislientä, sipulia ja pastakuvioita. eli mielikuviotusta.
Yksi unohdettu erittäin vitamiinipitoinen ruoka-aine on keräkaali. Ja maistuu paljon paremmalta kuin karmeat espanjalaiset salaatit. Jus kehuin meidän työmaaruokalan kaalisalaattia, oli tod hyvää.
salaatti on kallista ja pahan makuista näin talvella, tomaatit ja kurkut samoin. Juurekset on kausiruokaa parhaimmillaan (ja halvimmillaan).
Toki hedelmiä kannattaa ostaa mutta harvalla on varaa ostella niitä kilokaupalla. Aina tarjouksesta se mitä edullisimmin löytyy, tosin esim eilen 6 mandariinia 2,50€ mikä mun mielestä on sikahinta!! 2 banaania maksoi 66 cnt. Jos jokapäivä söisi suunnilleen tuon verran satasen viikkobudjetista menisi hedelmiin 20% mikä on ehdottomasti liikaa!
37
[/quote]
itse tykkään myös talvella salaatista, kurkuista ja tomaatista. Ja en luopuis vaikken pitäiskään. Syön etupäässä tervellistä enkä vain hyvää.
- unohda salaatit ja hedelmät (kerran viikkossa ehkä varaa)
- unohda kaupan vaalea leipä
- kasviksina juureksia eri muodoissaan - raasteina, keittoina, uunijuureksina
- padat voi tehdä edullisemmasta lihasta jos sitä jostain saa (lapa, potka tms lihat on erinomaisia!)
- laatikkoruuat on täyttäviä
- keitot on edullisia
- aamiaisämpylät kannattaa leipoa itse
- murot pois, tilalle puuroa
- limut ja tuoremehut pois (tai osta Lidlistä)Esim mun lapsuudessa ei ollut koskaan leivän päällä juustoa tai makkaraa, kinkkkua vain jouluna. Pelkkä voi sai riittää enkä osannut edes kaivata muuta.
Hyvin voi syödä halvallakin mutta muutamat tuotteet joutuu unohtamaan tai ainakin rajoittamaan minimiin.
salaatti on kallista ja pahan makuista näin talvella, tomaatit ja kurkut samoin. Juurekset on kausiruokaa parhaimmillaan (ja halvimmillaan).
Toki hedelmiä kannattaa ostaa mutta harvalla on varaa ostella niitä kilokaupalla. Aina tarjouksesta se mitä edullisimmin löytyy, tosin esim eilen 6 mandariinia 2,50€ mikä mun mielestä on sikahinta!! 2 banaania maksoi 66 cnt. Jos jokapäivä söisi suunnilleen tuon verran satasen viikkobudjetista menisi hedelmiin 20% mikä on ehdottomasti liikaa!
37
Eilen prismassa vihreät banaanit (syömäkelvottomat, mutta ostin kypsymään) 1,15€/kg, paremmat 1,90€/kg. Omenat yli 2 euroa ja mandariinit 2,50€ kilolta. Päärynöitä en edes raaskinut katsoa.
37
ostaisin kinkkukermakastiketta varten:
purkin kermaa 0,39e
paketin kinkkua 0,99e
pussin makaroonia 0,45e
sipuleita 0,49e
=2,32 euroa
näistä tekisin kinkkukastiketta ja makaroonia.
kinkusta jäisi puolet yli ja säästäisin sen. sipuleita jäisi myös tosi monta yli ja säästäisin ne. makaroonista jäisi puolet jäljelle ja säästäisin ne.
sitten ostaisin munakasta varten:
munia 6 kpl 1,49 e
tekisin munakkaan kinkun jämistä, sipulista ja neljästä munasta.
sitten ostaisin lihapullia varten
jauhelihaa 400g 2,99 e
paahtoleipää 0,49e
eli 3,48 euroa.
ottaisin puolet jauhelihasta ja tekisin siitä ja 5 paahtoleivänsiivusta lihapullia. jos on maitoa niin turvottaisin leivät maidolla, jos ei niin kraanavedellä. lihaliemikuutiota mausteeksi. jos ei löydy kaapista niin nehän on ostettava eli maksaa 1,99e.
sitten ostaisin perunoita 2 kg maksaa 1,79 e.
tekisin kilosta perunoita muussia lihapullien kaveriksi. ja ruskeata kastiketta. pitää ostaa voita 0,99e ja jauhoja kilo 0,35e.
voita ja maitoa menee myös muussiin.
sitten tekisin toisen ruoan, jauhelihakeittoa. siihen menee nämä jämät. eli paistan jauhelihan loput ja sipulia, lihaliemikuutio liemeen ja perunoita uiskentelemaan. jos haluaa oikein törsätä niin ostaisin vielä porkkanoita kilon eli 0,79e.
näistä porkkanoista tekisin sitten raastetta muiden ruokien lisäksi. jos haluaa oikein törsätä niin ostaisin vielä ananaspurkin eli 0,79e. sekoittaisin porkkanaraastetta ja ananasta. se käy lisukkeeksi joka ruokaan ja korvaa jälkiruoan.
sitten tekisin tonnikalamakaronilaatikkoa.
siihen ostaisin purkin tonnikalaa 0,79 euroa. ja pussin makaroonia 0,45 e.
maitoa pitää ostaa kanssa eli ostaisin sitä viisi litraa mikä tekee 3 euroa ja siitä riittää muihinkin ruokiin ja välillä jopa ruokajuomaksi.
tekisin makaroonilaatikkoa puolesta pussista makaroonia ja maidostaja tonnikalasta ja sipulista.
sitten ostaisin omenoita ja banaania. niihin menee 4,98 euroa. Saa riittää viikoksi. Säännöstelisin niitä tyyliin puolikas banaani ja 1/4 osa omenaa jälkiruoaksi per naama.
Sitten ostaisin muroja aamiaiseksi. Iso paketti maksaa 1,99 euroa ja siitä riittää ainakin viikoksi kaikille. Murojen kanssa saa maitoa. Ostaisin myös kaurahiutaleita kilon 0,35 e ja siitä tekisin pari kertaa puuroa. Puuron kanssa saa myös maitoa ja vähän voita. Sokeriakin saa ripauksen.
Tekisin lettuja viikonlopuksi.
Ostaisin purkin hilloa 0,79e ja kilon sokeria 0,89e.
Käyttäisin ne munakkaasta jääneet kaksi munaa ja litran maitoa ja voita.
Jos tekee tiukkaa niin jättäisin hillon kauppaan ja antaisin vain sokeria.
Sitten olisi nakkipäivä.
Ostaisin paketin nakkeja 400g maksaa 1,99e.
Tekisin 200 g nakkeja ruskeaa kastiketta missä on nakkeja. Lisäksi keitettyjä perunoita sillä niitä oli vielä kilo jäljellä.
Toinen ruoka 200 g nakeista olisi nakkikeitto. Pitäisi ostaa uusia perunoita eli ostaisin taas 2 kg perunoita 1,79 e.
Käyttäisin siihen vielä porkkananjämän.
Sitten olisi salaattipäivä.
Ostaisin salaatin 0,99 e.
Tomaatteja 1,99e
Kurkun 0,89 e
Fetaa 0,99e
Kananrinnan 2,49
Paistaisin kananrinnan pieninä paloina voissa ja antaisin jäähtyä. Pilkkoisin muut ainekset salaatiksi. Kana heitetään päälle.
Eihän tässä kaikki viikon ruoat ole mutta en nyt ehdi kirjoittaa enempää. Tässä on hyvä alku!
Esim seuraavat ruuat maksavat maks. 6e / ruoka
(= maks. 42e/viikko)Makaroonilaatikko
Nakki-, pyörykkä- tai jauhelihakeitto
Lihapyörykät & muussi
Jauhelihakastike & spagetti
Risotto kanasuikaleista
Kinkkukiusaus
Pinaattikeitto
Tuossahan on vain 7 ruokaa ja viikossa tarvitaan 14 ruokaa! Eli jos sinulla 7 ruokaa maksaa 42 euroa niin 14 ruokaa maksaa 84 euroa!
Sitten sinulla on enää 16 euroa jolla on ostettava vessapaperi, vaipat, pesuaineet, hammastahnat, juomat, herkut, aamupalat, leipä... Ei 16 euroa riitä tuohon!
Eli sinulla menee yli 100 euroa viikossa ruokaan.
Ei kukaan mukaan SAA marjoja tai sieniä keneltäkään
Ne kerätään itse kesällä ja syksyllä.
Vanhat muorit kolaavat selkä onnesta vääränä pusikoista marjoja ja tuovat niitä meillekin. Se on sitä Suomi-kulttuuria. Vastineeksi saavat kahvia ja yleensä myös keksiä.
Häntä neuvotaan monen kymmenen viestin voimin, mutta hän ei edes kiitä.s
On siis uusavuton , kun satanen ei riiitä eikä ymmärrä kiittäää.
noin 20-25€/viikko ruokaan. Meitä on yksi aikuinen ja yksi. Lapsi syö arkisin päiväkodissa aamupalan, lounaan ja välipalan. Kotona sitten ensimmäisen aamupalan, päivällisen ja iltapalan. Viikonloppuna kaikki ruuat.
Viikon sisällä meillä on ollut ruokana aamupalalla, välipalalla ja iltapalla jugurttia (isoista purkeista) mysliä johon lisätty kaurahiutaleita, kiisseliä (tehty mehutiivisteestä ja marjojoista), Banania, mandariinia, leipää. Juomaksi aina maitoa lapsella. Minä juon vettä (en pysty juomaan maitoa). Aamulla ennen päiväkotiin menoa lapsi syö aika vähän ei halua syödä paljon kun päiväkodissakin on vielä aamupala. Viikonloppuisin sitten reilumman aamupalan.
Lounas ja päivällis ruokia on ollut Perunoita ja nakkeja, perunoita ja lihapullia, Italianpata, jauhelihakeitto. Samaa ruokaa voidaan syödä kahtenakin päivänä ja töihin otan mukaan myös eväitä. Kasviksiakin on toki noiden kanssa esim. kurkkua, paprikaa, pakstekasviksia yms.
Joskus tehdään puurojakin, mutta nyt viikon sisällä niitä ei ole tullut tehtyä.
Ei sitä ruokaa kuitenkaan niin hirveitä määriä tarvitse olla. Lisää meillä saa kuitenkin ottaa niin paljon kuin haluaa.
Oletan, että sinulla on mausteet ja jauhot.
ostat ne kun loppuu.
osta shamppoo ja pesuaineet isoissa purkeissa, samoin wc-paperi ja maito iskukuumennettuna lidl 0,7e kpl 8,3e 12kpl.
1 pussi perunaa (2kg) 1,5e
2 pussia porkkanaa (2kg) 3e
5 salaattia 6e
1kg tomaattia 2e
1kg kurkkua 1e
1kpl bataatti
hedelmät 2e (esim. 2kg omenoita)
graavilohta pkt. 3,5e
3 pkt jauhelihaa 9e
ruokakerma 1e
30e
ruokalista
ma graavilohesta kiusaus eli perunaa, kermaa ja graavilohi (tilliä jos on)
ti ja ke makaroonilaatikko
to bataatti-peruna-porkkana sosekeitto + leivo sämpylät
pe ja la jauhelihakeitto
su improvisoi siitä mitä on
aamuisin puuroa, välipalaks porkkanoita, hedelmiä, itseleivottuja sämpylöitä
jos minulla olisi lapsia, en tinkisi tämän enempää ruoasta, tinkisin muusta. opettele korjaamaan vaatteita ja neulomaan jos et jo osaa
meinasitki 100 e /kk herranjesta mikä määrä..
mä en käsitä mikä on ongelma. oot rikas, varo ettette liho.
ostaisin kinkkukermakastiketta varten:
purkin kermaa 0,39e
paketin kinkkua 0,99e
pussin makaroonia 0,45e
sipuleita 0,49e
=2,32 euroanäistä tekisin kinkkukastiketta ja makaroonia.
kinkusta jäisi puolet yli ja säästäisin sen. sipuleita jäisi myös tosi monta yli ja säästäisin ne. makaroonista jäisi puolet jäljelle ja säästäisin ne.sitten ostaisin munakasta varten:
munia 6 kpl 1,49 etekisin munakkaan kinkun jämistä, sipulista ja neljästä munasta.
sitten ostaisin lihapullia varten
jauhelihaa 400g 2,99 e
paahtoleipää 0,49eeli 3,48 euroa.
ottaisin puolet jauhelihasta ja tekisin siitä ja 5 paahtoleivänsiivusta lihapullia. jos on maitoa niin turvottaisin leivät maidolla, jos ei niin kraanavedellä. lihaliemikuutiota mausteeksi. jos ei löydy kaapista niin nehän on ostettava eli maksaa 1,99e.
sitten ostaisin perunoita 2 kg maksaa 1,79 e.
tekisin kilosta perunoita muussia lihapullien kaveriksi. ja ruskeata kastiketta. pitää ostaa voita 0,99e ja jauhoja kilo 0,35e.
voita ja maitoa menee myös muussiin.sitten tekisin toisen ruoan, jauhelihakeittoa. siihen menee nämä jämät. eli paistan jauhelihan loput ja sipulia, lihaliemikuutio liemeen ja perunoita uiskentelemaan. jos haluaa oikein törsätä niin ostaisin vielä porkkanoita kilon eli 0,79e.
näistä porkkanoista tekisin sitten raastetta muiden ruokien lisäksi. jos haluaa oikein törsätä niin ostaisin vielä ananaspurkin eli 0,79e. sekoittaisin porkkanaraastetta ja ananasta. se käy lisukkeeksi joka ruokaan ja korvaa jälkiruoan.
sitten tekisin tonnikalamakaronilaatikkoa.
siihen ostaisin purkin tonnikalaa 0,79 euroa. ja pussin makaroonia 0,45 e.
maitoa pitää ostaa kanssa eli ostaisin sitä viisi litraa mikä tekee 3 euroa ja siitä riittää muihinkin ruokiin ja välillä jopa ruokajuomaksi.tekisin makaroonilaatikkoa puolesta pussista makaroonia ja maidostaja tonnikalasta ja sipulista.
sitten ostaisin omenoita ja banaania. niihin menee 4,98 euroa. Saa riittää viikoksi. Säännöstelisin niitä tyyliin puolikas banaani ja 1/4 osa omenaa jälkiruoaksi per naama.
Sitten ostaisin muroja aamiaiseksi. Iso paketti maksaa 1,99 euroa ja siitä riittää ainakin viikoksi kaikille. Murojen kanssa saa maitoa. Ostaisin myös kaurahiutaleita kilon 0,35 e ja siitä tekisin pari kertaa puuroa. Puuron kanssa saa myös maitoa ja vähän voita. Sokeriakin saa ripauksen.
Tekisin lettuja viikonlopuksi.
Ostaisin purkin hilloa 0,79e ja kilon sokeria 0,89e.
Käyttäisin ne munakkaasta jääneet kaksi munaa ja litran maitoa ja voita.
Jos tekee tiukkaa niin jättäisin hillon kauppaan ja antaisin vain sokeria.Sitten olisi nakkipäivä.
Ostaisin paketin nakkeja 400g maksaa 1,99e.
Tekisin 200 g nakkeja ruskeaa kastiketta missä on nakkeja. Lisäksi keitettyjä perunoita sillä niitä oli vielä kilo jäljellä.Toinen ruoka 200 g nakeista olisi nakkikeitto. Pitäisi ostaa uusia perunoita eli ostaisin taas 2 kg perunoita 1,79 e.
Käyttäisin siihen vielä porkkananjämän.Sitten olisi salaattipäivä.
Ostaisin salaatin 0,99 e.
Tomaatteja 1,99e
Kurkun 0,89 e
Fetaa 0,99e
Kananrinnan 2,49Paistaisin kananrinnan pieninä paloina voissa ja antaisin jäähtyä. Pilkkoisin muut ainekset salaatiksi. Kana heitetään päälle.
Eihän tässä kaikki viikon ruoat ole mutta en nyt ehdi kirjoittaa enempää. Tässä on hyvä alku!
Purkki kermaa, paahtoleipä, voi, tonnikala?
mutta meitä on vain 1 aikuinen ja 1 lapsi. Lapsi syö arkisin aamupalan, lounaan ja välipalan päiväkodissa. Päivällisen ja iltapalan kotona. Viikonloppuna kaikki ruuat kotona. Itse otan töihin mukaan eväät. Ei olla mitään iso ruokaisia joten tuo summa riittää hyvin. Ruuat on pääasiassa keittoja, laatikoita, pastoja, perunaa ja kastiketta jne. Aamupalat ja iltapalat jugurttia, banaania, leipää yms. Ennen meilläkin meni ruokaan todella paljon mutta aloin vain miettimään mitä ostan kaupasta ja mitä oikeasti tarvitaan. Ihminen pärjää loppujen lopuksi aika pienellä ruokamäärällä. Lapsi saa syödä niin paljon kuin haluaa, mutta itse olen ruvennut katsomaan vähän annosten kokoa.
Vaippoja ei enää käytetä ja kaksi ihmistä ei kovinkaan usein wc-paperi pakettia tarvitse tai pesuainetta yms. Joka viikko tai joka toinen tulee ehkä yksi tuollainen ei ruoka ostettua.
Ei kai niitä taloustavaroita joka päivä osteta? Meillä on vastaavan kokoinen perhe ja pyykinpesuainetta ostetaan n. kerran kuukaudessa (vitosen paikkeilla), yleispuhdistusainetta tiivisteenä pari kertaa vuodessa ja vessapaperia ehkä kerran kuukaudessa. Eivät ne budjettia romahduta. Maksimissaan kymppi menee tuollaisiin kuukaudessa enkä ole mitenkään erityisesti säästänyt niistä. Eikun joo, aurinkovoidetta ostin eilen, siihen meni kymppi myös.
Ruokaan menee ehkä 50 e/viikko.
Mutta me syödään aika paljon pakasteita.
Eli pakastevihanneksia ja kalaa...
tottakai myös salaattia ja hedelmiä,kanaa,lihaa yms.
Ja hiukset pesen shampoolla ehkä kerran viikossa.
Tottakai syödään töissä ja lapsi päiväkodissa.
Täytyy ruveta itsekin kiinnittämään huomiota omaan rahankulutukseen.
muuttuneet. Ei enää yhteistä päivällistä vaan jokainen syö mitä huvittaa milloin huvittaa.
Tulee muuten aika paljon halvemmaksi jos jättää päivällisen väliin. Aikuinen pärjää sillä että syö runsaan lounaan töissä ja kotona jotain pientä, lapset elävät ihan mielellään paahtoleivällä ja muroilla. Veikkaan että monen tämän ketjun jeesustelijan kodeissa syödään näin!
se, että ei syödä kunnon ruokaa tulee kalliimaksi kuin yhteinen päivällinen. Leipä. leikkeleet, murot, jugurtit ovat kalliita ja kasvattavat kauppalaskua enemmän kuin perunat, porkkanat ja paketti jauhelihaa.
salaatti on kallista ja pahan makuista näin talvella, tomaatit ja kurkut samoin. Juurekset on kausiruokaa parhaimmillaan (ja halvimmillaan).
Toki hedelmiä kannattaa ostaa mutta harvalla on varaa ostella niitä kilokaupalla. Aina tarjouksesta se mitä edullisimmin löytyy, tosin esim eilen 6 mandariinia 2,50€ mikä mun mielestä on sikahinta!! 2 banaania maksoi 66 cnt. Jos jokapäivä söisi suunnilleen tuon verran satasen viikkobudjetista menisi hedelmiin 20% mikä on ehdottomasti liikaa!
37