Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä pitäisi syödä että riittää 100 euroa/viikko? 5 henkeä perheessä...

Vierailija
04.12.2012 |

100 euroa viikko.

Rahalla pitää ostaa ruoka, juomat, vessapaperit, shampoot, vaipat yhdelle lapselle, pesuaineet, tiskiaineet jne.



Bensat, vaatteet, lääkkeet jne menee eri rahasta.



Äiti ja lapset syövät kaikki ruoat kotona. Mies syö arkena iltaruoan kotona. Viikonloppuna kaikki syövät kaiken kotona.



Ei ole erityisruokavalioita.

Ei ole mahdollista saada marjoja tai sieniä tai muuta ruokaa keneltäkään.





Mitä te söisitte jos olisi 100 euroa rahaa viikkoa kohti?

Kommentit (116)

Vierailija
1/116 |
06.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoitan nyt kauppalistan alkaen lauantaista ja katson riittääkö 100 euroa.

Vierailija
2/116 |
06.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

..vaikka jo tehdyille ei ruokaa riitä???



Älä petutehtaile!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/116 |
27.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

uppiiii  nyt 100 e on pakko riittää pe-pe!!!! 

Vierailija
4/116 |
28.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

uppia hyvälle ketjulle!

Vierailija
5/116 |
28.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ärsyttää nämä säästövinkkien vinkujat, jotka sitten vastaantaistelevat tosiasiota vastaan. JOS meinaa oikesti ostaa vain 100 e/viikko ruokaa (sisältäen vaipat, wcpaperit, yms) niin on vain pakko tyytyä vähemään!! Ja kyllä, oikeasti on perheitä, jotka tulevat ihan mainiosti toimeen tuolla 100 e/viikko ruokalaskussaan!

Meilläkin on yksi vaippaikäinen, yksi koululainen ja kaksi aikuista. Ja säästösyistä mieheni tulee kotiin päivisin syömään, koska säätää sillä n. 100 e/kk. Itse olen kotiäitinä (hoitovapaalla).  Emme ole suurituloisia ja nyt hoitovapaan aikana, ei vain ole rahaa laittaa mitään 1000 e kuussa rahaan. Joten säästämme siitä, mistä on helpointa: ruuassa. Ja syömme monipuolista kotiruokaa. Rasvaton maito ja vesi on ruokajuomana lapsille, aikuisille myös. Syömme paljon keittoja; nakkikeittoa, kalakeittoa, hernekeittoa, kesäkeittoa, kaalikeittoa, lihakeittoa, makkarakeittoa, jauhelihakeittoa, minestronakeittoa jne. Ja paljon kastikeruokia ja laatikkoruokia, jotka on tehty edullisista aineksista.

Käymme tekemässä perusostokset Lidlissä, ja tarjoukset hyödynnämme esim. K- ja S-ryhmän kaupoista. Ostamme tarjouksesta ja santsaamme tällöin, esim. lihaa, kalaa ym. Pakastamme tarjouslihaa ja jämäruokia. Katsomme ostaessa aina hintaa: mikä on halvinta, sitä ostetaan, esim. ostin juuri 1 eurolla litran jugurttua, 2 pkt, ja 2 eurolla 400 g jauhelihaa 2 pkt, Perunaa ostamme isoissa säkeissä, kun saa 50-60 centtiä kilolta. Makaroonia ostamme supertarjouksesta ja santsaamme, tulee halvaksi.

Appelsiinit ovat nyt halpoja 65 centtiä kilo, ja niistä saa paljon hyviä ja terveellisiä välipaloja. Aamupalaksi syömme paljon puuroa, ja välipalaksi esim. itsetehtyä kiisseliä. Herkkuja ostetaan vain kerran viikossa, pullat ja piirakat leivotaan itse. Karkkia ei osteta kassikaupalla, vaan yhdet pienet karkkipussit lapselle (taapero ei edes niistä ymmärrä). Suklaa on kaupan halpissuklaa ja sitäkin riittää, että ostaa pari halpaa 50 centin patukkaa.

Kaiken ydin halvassa ruokalaskussa on vertailu. Hintoja pitää kytätä aina, ja ostaa sitä halvinta. Ja lisäksi, että tekee sellaisia ruokia/välipaloja, jotka on tehtävissä halvoista raaka-aineista. Eikä osteta eineksiä.

Totuus on se, että moni joka täälä AV:llakin huutaa vastaan, että ei voi onnistua ruokkimaan perheensä pienellä budjetilla, on niitä ihmisiä, jotka A) eivät suostu käymään halpisketjuissa ostamassa ruokaa (Lidl) B) eivät suostu tinkimään "merkkiruuasta", eli ostamaan vain ja aina halvinta, C) eivät jaksa kytätä  tarjouksia ja ostamaan santsina D) eivät jaksa tehdä itse ruokaa E) eivät osaa valmistaa /Halua syödä halvoista raaka-aineista tehtyä perusruokaa kuten lihakeittoa, kesäkeittoa, kasvissosekeittoja jne. F) eivät jaksa tehdä itse kotiruokaa ja leipoa, vaan ostavat eineksiä

Vierailija
6/116 |
28.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus ostin kaupasta vain tarjousruokaa (-10-60%) pakastin osan ja elelin edullisesti monta viikkoa. En mitään moskaa kuitenkaan vaan suht. kunnollisia raaka-aineita. Vaikea sanoa paljon tuolla säästi. Ainakin tuntui tosi edulliselta silloin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/116 |
28.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä esimerkkiviikko:

 

- aamuisin puuroa+maito tai ruisleipäsiivu+juustosiivu+maito

- lounaaksi keittoja (kanakeitto 2pv, jauhelihakeitto 2pv, kasvissosekeitto 1pv) + ruisleipä

- välipalaksi jugurttia tai kiisseliä

- päivällinen pataruokaa, laatikkoa, kastiketta (jl, makkara, kana) tai kalaa  ja perunaa/makaronia/riisiä.

 

Tässä hinnat esimerkkiviikkoon:

- paketti puurohiutaleita  2€

- iso pussi ruisleipää 5€

- kevytlevi tms 2,50€

- maitoa 7l  7€

- kahvipaketti 3€

- arkijuusto 6€

- kurkku ja 3-4 tomaattia 5€

- kanakeitto 2x4 tarpeet:  kasvisliemikuutioita 3€, kanaa 5€, suikalejuureksia pussi 1,50€, makaronia 2€ (maustepippuria, curry- tai chilijauhetta tms mitä kotoa löytyy)

 - jauhelihakeitto 2x4 tarpeet: kasvisliemikuutioita mitä ostettiin kanakeittoon 0€, jauhelihaa 400g 5€, soppajuureksia 1,50€, perunoita 1€

- kasvissosekeitto 1x4: 2 perunaa, 2 porkkanaa, sipuli, bataatti tai lanttupala, kasvisliemikuutio, yrttejä mitä sattuu maustekaapista löytymään (ei tuoreita - maksaa turhaan!). Keitetään kypsäksi ja hurautetaan soseeksi. 5€

- välipalajugurtti 2l 4€ ja kiisselimarjat 5€ + sokeria 2€ ja perunajauhoja 2€

- päivällisesimerkit:

Lidlista lohi 9€ kg (vrt eilen Prismassa 23€/kg!!) - 1. pvä pannulla paistettuna lohipalat n 100g per syöjä + perunamuussia 1€. 2. päivä - muussin jämät, lohipalat, ruokakerma 1,60€, mausteita ja korppujauhoja jos on - hurauta tehosekoittimessa sekaisin ja paista lettupannulla pihveiksi. Lisukkeeksi muussia 1€ tai uunijuureksia 4€.

 

3-4 pvä - kaalilaatikko: 1 kaali 3€, jauhelihaa 5€, sipuli 0,20€, 1,5 dl riisiä 2,50€, 1 kasvisliemikuutio ja siirappia jos on.

 

5-6 pvä  paisti jos löytyy tarjouksesta 1 kg n 15€, juureksia mitä jäi viikolta. Esim paahtopaisti tai palapaisti ruuaksi. Paistin lopun voi laittaa leivän päälle lounaalla tai välipalalla

 

7 pvä: Tonnikalamakaronilaatikko: tonnikalaa 2 prk 4€, makaronia, tomaattimurska 2€, juustoraaste pss 2,50€, ruokakerma 2€. Tästä jää seuraavalle viikolle jo 1 ateria.

 

Iltapalalla taas voileipää ja maitoa/kahvia, kiisselinloppua tms.

 

Ok, näihin meni 102,70 (hinnat ei ole tarkkoja) joten hedelmiin ja salaatteihin ei jäänyt rahaa ja pesuaineet + vaipat jäi ulkopuolelle. Mutta lähelle pääsin ja näistä on helppo soveltaa.

 

Vierailija
8/116 |
28.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee tuon verran ruokaan ja 5 henkilöä.


Syödään laatua, luomua ja halpista sekaisin. Aina kun ostan jotain uutta tuotetta, tutkin tuoteselosteen. Jos halpiksena saa samanlaatuista, ostetaan halpista.

Rainbow:lla on hyviä luomutuotteitakin.

Tämän viikon ruoat:

spaghettia ja lihapullia luomutomaattikastikkeella (lihapullien aineksina soijarouhetta ja porsaan jauhelihaa)

riisiä, kanakastiketta ja kukkakaalia

juureslohkoja ja porsaanfilettä (näitä saa yleensä maustettuina 30% alesta, mutta ostan itse vain maustamattomia ja maustan itse)

tonnaripastaa lasten toiveesta (tonnaria, lasten valitsemaan täysjyväpastaa, luomutomaattimurskaa, kermaa)


Koska syödään kaikki töissä/koulussa/päiväkodissa nämä riittävät ruoiksi koko viikolle. Viikolla samaa ruokaa voidaan lämmittää seuraavana päivänäkin ja ottaa evääksi töihin.

Näiden lisäksi aina myös: 1l jogurtteja (lisäaineettomia/luomua), voita, juustoa, leikkelettä, 2-3l mehua/viikko, maitoja 8l/viikko, ruisleipää, tomaattia & kurkkua, hedelmiä, muroja, mysliä ja puurohiutaleita.

Vähintään yhtenä päivänä viikossa keitetään jotain puuroa koko perheelle. Lasten suosikkeja on riisi ja mannapuuro. Lauantaiaamuisin maistuu kaurapuuro herkkulisukkeilla (maitoa, voita ja sokeria tai hilloa)

 

 

 

[quote author="Vierailija" time="04.12.2012 klo 23:05"]

100 euroa viikko.
Rahalla pitää ostaa ruoka, juomat, vessapaperit, shampoot, vaipat yhdelle lapselle, pesuaineet, tiskiaineet jne.

Bensat, vaatteet, lääkkeet jne menee eri rahasta.

Äiti ja lapset syövät kaikki ruoat kotona. Mies syö arkena iltaruoan kotona. Viikonloppuna kaikki syövät kaiken kotona.

Ei ole erityisruokavalioita.
Ei ole mahdollista saada marjoja tai sieniä tai muuta ruokaa keneltäkään.


Mitä te söisitte jos olisi 100 euroa rahaa viikkoa kohti?

[/quote]

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/116 |
28.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Köh, meitä 5 henkeä ja kauppaan menee kuussa 1000-1200e. En tosiaan ala mitään laihoja nakkikeittoja keittelemään, meillä syödään kunnon ruokaa.

Vierailija
10/116 |
28.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä mitä rasvoja ja muita teille ostetaan apteekista, mutta suosittelen kokeilemaan pesuaineeksi S-kaupoista saatavaa Lactolinea. Halpaa ja hyvää allergiselle ja akneihoisillekin. Sitä lurautetaan käsisaippuapulloihinkin. Erisanin shampoo myös kohtuullisen halpaa ja hyvää allergiselle.

 

 

[quote author="Vierailija" time="02.01.2013 klo 23:26"]

kuuluvatko ne ruokalaskuun?! ITse joudun tuhlaamaan rahaa rasvoihin,lääkkeisiin,vitamiineihin ja pesuaineisiin apteekkiin kuussa ainakin 100 euron edestä. Kaikki pesuaineet on hajusteettomia ja herkälle iholle sopivia eli kalliita useinmiten.

[/quote]

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/116 |
28.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="28.02.2013 klo 10:31"]

Köh, meitä 5 henkeä ja kauppaan menee kuussa 1000-1200e. En tosiaan ala mitään laihoja nakkikeittoja keittelemään, meillä syödään kunnon ruokaa.

[/quote]

 

No, meitä on 3 henkeä ja rahaa menee 900€/kk. Mutta sitähän ei ap kysynyt. Hän pyysi vinkkejä siihen miten selvitä 400€ kuukaudessa.

Vierailija
12/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laskekaapa oikeasti mitä sadalla eurolla saa.

Jos lähdetään siitä että koko perheen energian tarve on 10.000kcal. Perhekohtiasesti vaihtelee sitten aika paljon että kuinka suuri osa siitä ylipäätään syödään kotona. Jos lapset syö kunnolla koulussa ja vanhemmat töissä, niin parhaassa tapauksessa tuosta kalorimäärästä on 30-40% pois kauppalaskusta.


Mutta jos ajatellaan niin että aamulla syödään joku viili ja hedelämä aamupalaksi (lounas töissä/koulussa ja raskaamman kautta),  sitten kotona päivälliseksi makkara kastike ja pottuja, sekä iltapalaksi voileipä ja ehkä taas joku hedelmä tai kasviksia.

Viilipurkki maksaa 30 senttiä (halvin), kasvikset 1€/500g (edullisia), puolikas lenkki paketti 50 senttiä (halpa), perunat 30 senttiä, leipä ja levitteet 40 senttiä. 1,5€/henkilö, viikonlopun päiville euro lisää, kun ei ruokailla töissä/koulussa, koko perhe siis lenkki-peruna sapuskoilla 62,5€, ilman kodin ulkopulista ruokailua euro lisää arkipäiviinkin, jolloin hinnaksi tulee 87,5€/viikko. Kuinka moni sitten jaksaa vetää pari kertaa päivässä makkarapottuja joka päivä?

100€ viikossa ehkä onnistuu, mutta tarkkana saa olla ja terveellisyys voi jäädä toiseksi.

Hyvä talousihminen hoitelee muonituksen jo aika kivasti parilla sadalla viikko. Meillä menee varmaan jotain 300€ viikossa ruokaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="05.12.2012 klo 11:20"]

ostaisin kinkkukermakastiketta varten:
purkin kermaa 0,39e
paketin kinkkua 0,99e
pussin makaroonia 0,45e
sipuleita 0,49e
=2,32 euroa

näistä tekisin kinkkukastiketta ja makaroonia.
kinkusta jäisi puolet yli ja säästäisin sen. sipuleita jäisi myös tosi monta yli ja säästäisin ne. makaroonista jäisi puolet jäljelle ja säästäisin ne.

sitten ostaisin munakasta varten:
munia 6 kpl 1,49 e

tekisin munakkaan kinkun jämistä, sipulista ja neljästä munasta.

sitten ostaisin lihapullia varten
jauhelihaa 400g 2,99 e
paahtoleipää 0,49e

eli 3,48 euroa.

ottaisin puolet jauhelihasta ja tekisin siitä ja 5 paahtoleivänsiivusta lihapullia. jos on maitoa niin turvottaisin leivät maidolla, jos ei niin kraanavedellä. lihaliemikuutiota mausteeksi. jos ei löydy kaapista niin nehän on ostettava eli maksaa 1,99e.

sitten ostaisin perunoita 2 kg maksaa 1,79 e.
tekisin kilosta perunoita muussia lihapullien kaveriksi. ja ruskeata kastiketta. pitää ostaa voita 0,99e ja jauhoja kilo 0,35e.
voita ja maitoa menee myös muussiin.

sitten tekisin toisen ruoan, jauhelihakeittoa. siihen menee nämä jämät. eli paistan jauhelihan loput ja sipulia, lihaliemikuutio liemeen ja perunoita uiskentelemaan. jos haluaa oikein törsätä niin ostaisin vielä porkkanoita kilon eli 0,79e.

näistä porkkanoista tekisin sitten raastetta muiden ruokien lisäksi. jos haluaa oikein törsätä niin ostaisin vielä ananaspurkin eli 0,79e. sekoittaisin porkkanaraastetta ja ananasta. se käy lisukkeeksi joka ruokaan ja korvaa jälkiruoan.

sitten tekisin tonnikalamakaronilaatikkoa.
siihen ostaisin purkin tonnikalaa 0,79 euroa. ja pussin makaroonia 0,45 e.
maitoa pitää ostaa kanssa eli ostaisin sitä viisi litraa mikä tekee 3 euroa ja siitä riittää muihinkin ruokiin ja välillä jopa ruokajuomaksi.

tekisin makaroonilaatikkoa puolesta pussista makaroonia ja maidostaja tonnikalasta ja sipulista.

sitten ostaisin omenoita ja banaania. niihin menee 4,98 euroa. Saa riittää viikoksi. Säännöstelisin niitä tyyliin puolikas banaani ja 1/4 osa omenaa jälkiruoaksi per naama.

Sitten ostaisin muroja aamiaiseksi. Iso paketti maksaa 1,99 euroa ja siitä riittää ainakin viikoksi kaikille. Murojen kanssa saa maitoa. Ostaisin myös kaurahiutaleita kilon 0,35 e ja siitä tekisin pari kertaa puuroa. Puuron kanssa saa myös maitoa ja vähän voita. Sokeriakin saa ripauksen.

Tekisin lettuja viikonlopuksi.
Ostaisin purkin hilloa 0,79e ja kilon sokeria 0,89e.
Käyttäisin ne munakkaasta jääneet kaksi munaa ja litran maitoa ja voita.
Jos tekee tiukkaa niin jättäisin hillon kauppaan ja antaisin vain sokeria.


Sitten olisi nakkipäivä.
Ostaisin paketin nakkeja 400g maksaa 1,99e.
Tekisin 200 g nakkeja ruskeaa kastiketta missä on nakkeja. Lisäksi keitettyjä perunoita sillä niitä oli vielä kilo jäljellä.

Toinen ruoka 200 g nakeista olisi nakkikeitto. Pitäisi ostaa uusia perunoita eli ostaisin taas 2 kg perunoita 1,79 e.
Käyttäisin siihen vielä porkkananjämän.

Sitten olisi salaattipäivä.
Ostaisin salaatin 0,99 e.
Tomaatteja 1,99e
Kurkun 0,89 e
Fetaa 0,99e
Kananrinnan 2,49

Paistaisin kananrinnan pieninä paloina voissa ja antaisin jäähtyä. Pilkkoisin muut ainekset salaatiksi. Kana heitetään päälle.

Eihän tässä kaikki viikon ruoat ole mutta en nyt ehdi kirjoittaa enempää. Tässä on hyvä alku!


[/quote]

Näillä ruuilla kyllä 5 henkinen perhe näkee nälkää. Esim. tuo että lihapullia tehdään puolikkaasta jauhelihapaketista, tonnikalamakaronilaatikko yhdestä tonnikalapurkista ja puolesta pussista makaroneja?? Nakkikeittoon/kastikkeeseen puolikas paketti nakkeja. Vissiin koko perheelle olis yksi kananrinta? Yksinkertaisesti tuo määrä ruokaa 5 hengelle -> kaikille jää nälkä. Lisäksi noista ei kasvava lapsi saa tarpeeksi ravintoaineita, ruoka on ravintoköyhää. Halpaahan tuo toki on, mutta ei noilla ruuilla kyllä kukaan jaksa.

 

Vierailija
14/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="04.12.2012 klo 23:05"]
Mitä te söisitte jos olisi 100 euroa rahaa viikkoa kohti?[/quote]

 

En tiedä, mutta jos tilanteemme olisi noin köyhä, olisin syönyt e-pillereitä viimeistään ekan lapsen jälkeen, mutta todennäköisesti abortti olisi ollut eka vaihtoehto ennen ensimmäistäkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Te vinkujat! Mitä vikaa on kalakeitossa (seistö)? Hernekeitossa Lihakeitossa? Minestronakeitossa? Pinaattikeitossa, kasvissosekeitoissa? Makaroonilaatikossa, spagettikastikkeessa, itsetehdyssä muussissa, keitetyissä perunoissa, uunilohessa, lkalalaatikossa, silakkalaatikossa, nakkikeitossa, jauhelihakeitossa, kaalikeitossa, kaalilaatikossa jne jne Voisin jatkaa vaikka kuinka paljon. NÄMÄ ovat halpoja ruokia, kun keität ison kattilallisen ruokaa, voi ottaa vaikka lisää ja syödä taatusti kylläiseksi koko perhe. Lisäksi ei tarvitse jokapäivä tehdä ruokaa, vaan syödään keittoa kahtena päivänä peräkkäin. Siihen ei kuole ketään. Ja keittoihin ja kastikkeihin mukaan keittojuureksia (kotimaisia, ei maksa juuri mitään kun itse paloittelee ja kuorii, pari kappaletta porkkanaa riittää keittoon, pätkä selleriä jne)

Itse esim laitan pakkaseen tillin loput tillipuntista, ja selleristä, persiljasta jne. Ei mene hukkaan ja saa moneen keittoon, kalaruokaan tilliä ja selleriä jne.

Juurekset mitä laitetaan keittoihin, ei paljon maksa! Ja keittoruuat ovat oikeati terveellisiä, vähäkalorisia ja maukkita! Paljon laittaa kotimaisia juureksia pilkottuna, perunaa ja maustaa liemen esim. yhdellä pilkotulla sipulilla ja suolaa ja maustepippuria mukaan + tietty pääraaka-aineet niin on hyvää!

Tällä juuri tarkoitin, että ne perheet jotka tottuneet syömään vain kananugetteja/eineksiä/hampurilaisia jne irvistelevät normaalille kotiruualle vastaan. Ja juuri niille halvoille kotiruuille.

Hienoa, että joillakin on todella rahaa laittaa pelkkään ruokaan 1200 e kuussa, mutta kaikilla ei ole! Esim. meidän perheellä nyt hoitovapaalla niin ei vain ole laittaa sitä summaa, mutta silti syödään hyvin, monipuolisesti ja ennenkaikkea terveellisesti. Lapset tottuvat kotimaisiin juureksiin kun niitä ahkerasti käytän eri ruuissa, tätähän juuri neuvolakin suosittelee, että lapset söisivät paljon juuri marjoja ja juureksia!

Jokainen voi mennä metsään syksyisin poimimaan sieniä ja marjoja! Jopa ne, jotka asuvat Helsingissä. Sipooseen ja Nuuksioon menee busseja, jos ei ole omaa autoa, tai kavereiden kanssa kimpassa voi mennä jonkun autollisen kera! Arvostakaa sitä, että jokainen suomalainen SAA mennä metsään vapaasti poimimaan marjoja ja sieniä, eikä se maksa mitään! Meillä on esim. pakastin täysi mustikkaa ja vadelmaa, itsepoimittuna. Lapset tykkäävät ja terveys tykkää.

Vierailija
16/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heh, tuon ruokalistan kirjoittajalla ei kyllä tosiaankaan taida olla mitään käsitystä minkälaisia määriä ruokaa 5-henkisessä perheessä menee! Vai että lihapullia puolikkaasta paketista jauhelihaa, joo ehkä siitä just yhdelle hengelle riittäisi... Ja nakkeja 200g kastikkeeseen, ei jumalauta... Meillä menee kevyesti sellainen 800g jättipaketti nakkeja kastikkeeseen + 2kg perunoita, yhdellä aterialla siis. Lihapullia teen vähintään 3x400g paketeista kerralla. Meillä siis samankokoinen perhe kuin ap:llä eikä kyllä pärjättäisi mitenkään 100€/vko, korkeintaan tilapäisesti joku viikko. Sellainen 150-200 menee vaikka syödäänkin "halpoja" ruokia ja tehdään kaikki itse.

Vierailija
17/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyviä neuvoja on tullut, mutta kukaan ei tarvitse mehua ja muroja mihinkään! Meitä on neljä ja se arkijuusto riittää ylikin kuukauden ja pitsan päälle tms. Leipä ei muutenkaan ole kovin edullista mössöttää, ellei leivo itse, ennemmin puuroja yms aamupaloiksi yms

Vierailija
18/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No meillä on neljä henkeä talousessa, kaksi aikuista ja kaksi lasta. Laitan jauhelihakeittoon yhden paketin jauhelihaa, sipulin, paljon perunaa, ja paljon juureksia + mausteet, sama nakkikeitossa, yksi paketti ja muutoin samoin kuin edellä. Kalakeittoon menee kaksi seipakettia, sipulia, maitoa, vettä, voita pieni ripaus, mausteet, paljon perunaa. Isoja kattilallisia ruokaa tulee näistä. En kyllä ymmärrä, miten ihmeessä teillä menee NOIN paljon ruokaa? Teillä täytyy olla tosi iso annoskoko esim. lapsilla/teineillä... Ja syöttekö ruuan kanssa esim. ruisleipää, sekin täyttää, samoin salaatit, raasteet, piimä jne. Esim. lihapullissa pitäisi kyllä normaalikokoisia lihapullia tulla täyteen neljästä, viidestä lihapullasta + muusia, + kastiketta+ juuresraastetta+ piimää+ ruisleipää. Tästä tulee koko lautanen täyteen ruokaa. Ja kyllä yhdestä paketista jauhelihaa tekee normaalikokoisia lihapullia niin että kaikki saavat neljä-viisi lihapullaa, enemmänkin, yleensä minulta tulee n, 30 isohkoa lihapullaa 400 g jauhelihaa (lisänä yksi pilkottu sipuli, mausteet, kaksi-kolme kananmunaa jne). Tuo 30 lihapullaa tekisi viidelle hengelle 6 lihapullaa per naama!!

Eli kyllä todellakin teillä on annoskoossa se vika...

Vierailija
19/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meitä on 6 henkinen perhe ja tuhlaan ruokaan 80 e / viikko. Käyn kaupassa 2 kertaa viikos ja ostan kerralla 40 e ruokaa. Suunnittelen etukäteen listan ja käyn lähes aina lidlissä. Hyvää ruokaa voi tehdä halvalla, ei aina tarvi sisäfilettä syödä. Perjantaina on aina meidän herkkupäivä ja sillon ostan sipsejä ja limsaa ja viikonloppuisin usein leivon jotain hyvää.

Pakastimessa on marjoja, sieniä, fasaania ja tarjous jauhelihoja. Kasvatan itse yrttejä ja chilejä. Viime etelänmatkalta keräsin rosmariinia jonka oon kuivannu.

Aina kun jää ruokaa pakastan ne ja mies ottaa evääksi. 

Valmisruokia en osta, teen itse esim hampurilaispihvit, lihapullat, majoneesin ja raejuuston. Karjanpiirakoita ostan kun ovat kovatöisiä tehdä vaikkakin tosi hyviä.

Vierailija
20/116 |
07.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jos koko perhe on kuin hehtaarinorsu, niin en ihmettele että ruokaan menee rahaa! Siis jos ei normaaliannoskoko enää riitä, vaan pitää lihapullataikinaan laittaa kolmepakettia jauhelihaa.. Meilä syötäisiin sitten kuusipäivää noita lihapullia...EI kiitos.

Mutta kun pitää joka päivä saada, karkkia, pullaa, keksiä, sipsiä, limsaa, mehua, leipää mätetään joka välipalalla, annoskoot ovat yli-isoja, juureksia ei käytetä, keittoruokia ei suostuta syömään, keitetty peruna on pahaa jne. Syödään vain tacoja, tortilloja, einespizzoja, eineksiä, ranskanperunaa,  nugetteja, hotdogeja, hampurilaisia jne. kyllä silloin ruokaan saa rahaa mentyä, samoin myös jos syödään simpukoita, sisäfilettä, porsaanfilettä, kuhaa, lohta, palvelutiskin valmistuotteita, olutta, ja kaiken maailman keksiä ja kalliita juustoja ja kumqvattia ja eksoottisia hedelmiä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi kuusi