Suosittele mulle TV-sarjaa!
Just katoin Mad menin vitoskauden loppuun enkä tiedä, mitä vois katsoa seuraavaksi. Meillä ei oo telkkaria, joten en "altistu" uusille TV-sarjoille.
Mun lemppareita ovat mm. seuraavat:
- Kylmä rinki
- Täydelliset naiset
- Mullan alla
- Weeds
- Game of Thrones
- House
Vanhemmista sarjoista mm. Frasier, Jeeves & Wooster.
Sopranosia en seurannut kovin intensiivisesti, se on harkinnassa (isäni omistaa kaikki tuotantokaudet). True Bloodista en tykkää, sitä kokeiltiin joskus. Moni on kehunut The Wireä, pitäis vissiin antaa sille uusi mahdollisuus, katsottiin ekaa jaksoa eikä oikein sytyttänyt.
Kommentit (28)
tiedä uppoaako yhtään mutta ehdotan silti...
Taisteluplaneetta Galactica. Siis se 2000-luvun versio, joka on aikuisille tehty, ei se 80-luvun lastensarja. Todella hyvä! Mun ja miehen lempparisarja, katsotaan just sarjaa läpi toista kertaa.
Onko se laadukas sarja? Nimi on tuttu, mutta yhtään jaksoa en oo nähnyt...
Ap
Vanhoista Miami Vice, Twin Peaks, X-Files.
Jos piirretyistä tykkäät niin Simpsonien alkupään tuotantokaudet on aivan loistavia edelleen. Samoin voisi suositella King of the Hilliä (suomeksi kai Kukkulan kuningas?).
Siihen sun on helppo päästä mukaan!
Jos pidät historiallisista laatusarjoista, Rooma.
Tuotantokausia on kaksi.
taiskin tulla telkkarista silloin kun mulla viimeksi semmoinen oli, muten koskaan katsonut. Nyt tuli mieleen vielä yks kehuttu sarja, jote en oo katsonut, Downton Abbey. Sitäkin vois vilkaista!
Ap
oon katsonut moneen kertaan, se on hyvä. Miami Vice ei oo ehkä oikein mun tyylinen sarja. X-files oli mun lemppari teininä, mutta onkohan siitä aika ajanut jo ohi... King of the Hillistä en oikein tykkää ja Simpsoneista oon saanut yliannostuksen.
Mä en edes pysty olemaan samassa huoneessa, jos telkkarista tulee Salatut elämät...
Ap
Seuraan nyt Fringeä (suomeksi taitaa olla nimellä "Fringe - rajamailla") ja sarja tuntuu paranevan tuotantokausi tuotantokaudelta - nyt rapakon takana esitetään viidettä ja viimeistä kautta. Meikäläiseen uppoaa hyvin, toisaalta tykkäsin kovasti Lostistakin - samaa taustakaartia molemmissa sarjoissa.
Ideana siis aluksi tällainen "ääritapahtumien tutkiminen" FBI:n erikoisjoukkopuitteissa, mikä sitten laajenee vähän suurempaan mittakaavaan.
Etenkin alkukausilla moni jakso on usein oma keissinsä, jonka rinnalla kuljetetaan sitten sitä suurempaa tarinaa. Toisaalta jos Housen tyylikään ei haitannut, niin voisit hyvinkin tykätäkin tästä! Tässäkin sarjassa on kiinnostavia hahmoja sekä ihmissuhteita, ja maallikon silmin hauskan näköistä luonnontieteillä kikkailua, vähän Lostin (erityisesti neloskauden?) tyyliin. Tsekkaa toki jos innostuit. :)
Sarjan taustajoukoissa on mm. Martin Scorsese. Todella hyvä sarja, uskoisin että tykkäät. Juuri alkoi pari viikkoa sitten Yleltä 2. tuotantokauden jaksot.
Lostista tykkäsin, mutta se ei tullut edes mieleen sarjoja luetellessa, koska viimeinen tuotantokausi oli niin järkyttävää paskaa, että se pilasi koko sarjan...
Mä en usko, että lämpenen tuolle Walking Deadille!
Ap
jaksoa, mutta se ei oikein lämmittänyt. Sons of Anarchya en ole nähnyt yhtään, sitä vois kokeillakin, enkä myöskään Borgioita, se vois olla ihan kiinnostava!
Ap
Kausia taitaa olla jo kahdeksan, lääkärisarja mutta käsittelee tietysti enemmän niiden ihmisten välisiä suhteita. Ihan loistava sarja, kannattaa ainakin tutustua muutaman jakson verran. :)
oonkin katsonut Areenasta tuota Viimeistä päivää -sarjaa, ja se on hyvä! Täytyy tsekata sen 3. tuotantokausi.
Ap
silloin, kun meillä oli telkkari, ja kyllä ihan tykkäsin siitä, mutta nykyiseen makuun se tuntuu jotenkin... mikähän olis oikea sana... liian kevyeltä.
Ap
Ja nyt menee Alcatraz jossa vähän samaa tyyliä..
Sons of anarchy on loistava, komppi sille.
Jos tykkää komediasta, niin juuri alkoi Harrys law, josta tykkäsin tosi paljon, hyvät näyttelijät.
Homeland, Moderni perhe tai Spartacus.
tässähän on jo vaikka mitä sarjoja! Kiitos! Täytyy tsekkailla, monta mielenkiintoista ehdotusta tuli.
Ap
muten kauheasti innostunut.
Moneen sarjaan kyllä pätee se, että kun pääsee kärryille, on koukussa, joten ehkä pitäis antaa vaan uusi mahdollisuus.
Onko Pan am muuten hyvä?
Ap
tiedä uppoaako yhtään mutta ehdotan silti...
Taisteluplaneetta Galactica. Siis se 2000-luvun versio, joka on aikuisille tehty, ei se 80-luvun lastensarja. Todella hyvä! Mun ja miehen lempparisarja, katsotaan just sarjaa läpi toista kertaa.