Lapsen kaikupuhe
On teidän lapsilla ollut kaikupuhetta? Millaista? Minkä ikäisenä? Onko mennyt itsestään ohi vai saitteko myöhemmin diagnoosin esim. autismi.
Kommentit (22)
Hoidan lasta joka täyttää juuri 3v ja hän tekee tuota eli toistaa hänelle sanotun lauseen lähes aina. Lisäksi on julmetun kiinnostut yhdestä osa-alueesta ja toisten lasten kanssa toimiminen/leikkiminen/vuorovaikutus on aika olematonta, ulkonakin viihtyy 99%sti itsekseen..
Hmmm..
Kyllä. Varhaislapsuuden autismi ja lievä kehitysvamma. Nyt kun "lapsi" on 21v on dg kehitysviivästymä ja autistiset piirteet.
Kyllä meidän molemmat lapset on kaikupuhuneet puhumaan opettelun yhteydessä. Se on ihan valtavan tavallista siinä parin-kolmen vuoden iässä. Mitään autismia tai muita ongelmia ei ole lapsistamme kummallakaan.
Meillä poika kans välillä toisti pari vikaa sanaa lauseesta kuiskaamalla. Teki sitä ekan kerran joskus 4 vuotiaana. Sitä ei tapahtunut kun tosi havoin. Nyt kun luen tämän muistan asian. Poika on nyt 8v eikä sitä oo tapahtunut enää pitkään aikaan.
Tässä on nyt varmaan kyse kahdesta eri asiasta. Siitä että lapsi toistaa mitä muut sanovat ja sit tää että toistaa mitä itse on juuri sanonut. Tietääkö joku, kutsutaanko kumpaakin ekolaliaksi vai vaan sitä kun toistaa mitä toinen sanoo?
Sitä taisi olla joskus 2-5 -vuotiaana.
Poika sai kyllä diagnoosin adhd ja as-piirteet, mutta en vieläkään tiedä miten tuo kaikupuhe siihen liittyy.
Nyt ihana, esimurrosikäinen teini jolla hyvät numerot ja vilkas sosiaalinen elämä. Ongelmia on kyllä koulussa keskittymisessä ja ohjeiden kuuntelussa, muuten kaikki kunnossa :)
Sitä taisi olla joskus 2-5 -vuotiaana. Poika sai kyllä diagnoosin adhd ja as-piirteet, mutta en vieläkään tiedä miten tuo kaikupuhe siihen liittyy. Nyt ihana, esimurrosikäinen teini jolla hyvät numerot ja vilkas sosiaalinen elämä. Ongelmia on kyllä koulussa keskittymisessä ja ohjeiden kuuntelussa, muuten kaikki kunnossa :)
että usein toisti hiljaa itsekseen sanomansa lauseen, kuiskaten ja ajatuksissaan. En silloin tiennyt edes että se oli kaikupuhetta, musta se oli vain söpöä :)
alkoi silloin kun oppi puhumaan. Ja jatkuu vieläkin ."Lapsi" on nyt parikymppinen korsto. Dg alussa varhaislapsuuden autismi ja nyt autistiset piirteet ja kehitysviivästymä.
Ekolalia on kyllä vähentynyt niin ettei sitä juuri huomaa, kaveri osaa hillitä itseään kun tietää ettei se ole "normaalia" käytöstä julkisissa tilanteissa.
Voiko tavislapsella olla vielä 3-4 vanhana lievästi kaikupuhetta (esim. väsyneenä, stressaantuneena) ja kaikki olla kuitenkin ok.
Ekolalia lapsilla
Ekolalia on tavallista lapsille, jotka ovat opettelemassa puhumaan. Lapsi kehittää puheenmuodostustaan ja ymmärrystään sanojen merkityksestä toistelemalla sanoja ja fraaseja. Suurin osa lapsista kasvaa ulos tästä kehityksen vaiheesta ja kehittää kyvyn muodostaa lauseita itse sen sijaan, että hän imitoisi muita. Sanojen toisteleminen voi toimia myös lapselle stressinhallinta- ja itserauhoittamiskeinona. Varsinkin autistiset lapset, jotka usein ilmentävät merkkejä ekolaliasta, saattavat kokea, että tuttu lause helpottaa ahdistuksen tunteita. [4]
Ikää oli varmaan joku 4 tai 5 vuotta. Hän toisti aina puheensa heti perään kuiskaten. Äiti käytti veljeä lääkärissä, mutta ei "vaivaan" mitään syytä tai hoitoa löytynyt. Kaikupuhe loppui itsestään. Mulla on kuitenkin mielikuva, että se kesti aika kauan, ainakin kuukausia. Äiti oli ihan epätoivoinen!
Veljeni on nyt 30-vuotias urheiluhullu DI, kolmen lapsen isä ja työelämässäänkin hän on loistavasti pärjännyt.
Eli tässä tapauksessa ei tilanteeseen ei liittynyt mitään isompaa ongelmaa :)
Oli noin 4-vuotiaana muutaman kuukauden ajan. Muutenkin oli joitain erityispiirteitä joita liitetään usein autismiin, mutta piirteet ovat karsiutuneet hyvin pitkälti pois. Nyt lapsi on jo yli 10-vuotias, pärjäilee ihan ok eikä ole diagnoosia.
up