Olenko ainut äiti jonka lapset osallistuvat kotitöihin?
Isompi osallistuu jopa imurointiin (8v) ja sellaisiin, pienempi haluaisi mutta rikkoo seinät (4v), mutta kerää lelunsa, pyyhkii pölyjä ym. auttaa pyykeissä ja tiskikoneen kanssa. ja molemmat vahtivat pikkusiskoa (vauva) kun esim teen ruokaa, vuorotellen tietysti silmieni alla.
Kommentit (11)
9-v imuroi, pyyhkii pölyjä, tyhjentää ja täyttää tiskikoneen, kerää leluja, hoitaa pikkusisarusta, lakaisee portaita, vie roskiksen, hakee postin jne. Pienemmät myös tekevät mitä osaavat. Saavat sitten kyllä viikkopalkan tehdystä työstä.
Tosin minulla on vain yksi reilu 3 vuotias, mutta " auttelee" hommissa kykyjensä mukaan. Tyhjentää tiski- ja pyykkikonetta, pyyhkii pölyjä ja kerää tavaroita jne.
Niinä päivinä, kun hän ei tee ruokaa, hän siistii ruokasalin ja keittiön päivällisen jälkeen. Enempää en halua häneltä vaatia, koska koulu, harrastukset ja kaverit kuitenkin vaativat aikansa.
Kymmenvuotias imuroi keittiö pari kertaa viikossa, lisäksi hän siistii pienten lasten nukkumahuoneen päivittäin.
Kolmevuotias ja puolitoistavuotias siistivät omat jälkensä leikkien päätyttyä. Lisäksi he siistivät leikkihuoneen iltaisin ennen unia -avustettuna tosin.
Olen halunnut lapsilleni opettaa, että maailmassa ei ole siivouskeijuja, jotka huolehtivat kodin, sillä aikaa, kun he ovat koulussa tai hoidossa. Jos kodin haluaa pysyvän miellyttävänä paikkana olla, siellä täytyy tehdä itsekin töitä. Lisäksi haluan lasten osaavan valmistaa ruokaa, kun he jonain päivänä muuttavat pois kotoa. Samaan sarjaan kuuluu vaatehuolto.
Meillä lapset ovat osallistuneet kotitöihin heti kun ovat kyenneet. Olen aina ajatellut, että on ihan normaalia, että lapset oppivat keräämään tavaransa jo parivuotiaasta.
Eilen tyttö 5v. imuroi olohuoneen ja keittiön, poika 7v.makuuhuoneet. Toinen poika 4v pyyhki pölyt ja vanhin 8v. tyhjensi ja täytti tiskikoneen ja siivosi muutenkin keittiön.
Meidän 1,5 vuotias on auttanut jo kauan innoissaan astianpesukoneen tyhjentämisessä ja imuroinnissakin " auttaa" :)
Luulenpa, että jos ei pienestä anna matkassa auttaa, niin ei sitten isompana osaa / ei edes huvita olla avuksi.
Isommat lapset 4v ja 5v keräävät lelut ja muut omat tavaransa, sekä tykkääävät pyyhkiä pölyjä. Pienin 1v taas rakastaa imurointia ja lattioiden pyyhkimistä:)
lapsesi ovat onnellisia, koska heitä tarvitaan! He ovat elintärkeitä perheellen. En usko että teille tulee murrosiässäkään mitään vaikeuksia, ja lapsesi onnistuvat elämässään. Kiitos hyvästä avauksesta, välillä tuntuu että osa äideistä pitää lapsia ensin lemmikkeinä joita pitää huvittaa, ja sitten äkkiä ne kärrätään päivähoitoon, ja lapsi on ihan hämmentyneenä kaikesta. Hyvä kun jollakin on jalat maassa.
meillä myös osallistutaan jokainen oman kykynsä mukaan
Kattaa pöytää ja myös tyhjentää ruokailun jälkeen. Viikkaa puhdasta pyykkiä ja vie komeroihin (tosin vaatteet viikataan aika hassusti ;) ja kaikki tulee laitettua alemmille hyllyille ja vääriin komeroihin, mutta viis siitä - tyttö on onnellinen auttaessaan). Tyttö myös kerää lelujaan lattialta, pyyhkii pölyjä ja lattioita - ja tekee oikeastaan kaikkea, mitä minäkin (tai mieheni). Enemmänhän tuosta vielä haittaa on kuin apua, mutta tytär tykkää ja siitä se alkaa :)
Meillä 2v ja 4v-pojat tykkkäävät mm. imuroida ja tyhjentää sekä täyttää astianpesukoneen.