Vanhempainiltaongelma
Noniin... Taas se aika vuodesta kun monilapsisten perheiden kodeissa pähkäillään jakaantumisongelmia. Meillä on lapset kuudennella, viidennellä ja toisella luokalla. Vanhempia luonnollisesti 2kpl, ja vanhempainillat samana iltana... Faktat: kuudesluokkalaisella uusi opettaja, kakkosluokkalaisella uusi opettaja. Viideluokkalaisella keväällä leirikoulu josta asiaa vanhempainillassa. Kellään ei mitään erityisiä ongelmia minkä takia menisin juuri sen lapsen iltaan. Miten jakautuisit?
Kommentit (5)
sitten hoitaisin nuo kaksi muuta. Itse olen yh ja homma hoituu kätevästi pyytämällä yksityistä tapaamista varttia ennen vanhempainiltaa.
koululle voisi laittaa viestiä jo etukäteen, että eivät järjestä kaikkia vanhempainiltoja samaan aikaan. Mitenkähän yh:tkin jakaantuvat vaikka kolmen lapsensa vanhempainiltoihin samaan aikaan.
Itse jättäisin 5-luokkalaisen vanhempainillan väliin. Leirikoulu on kuitenkin vasta keväällä ja ehdit saada tiedot siitä myöhemminkin.
siirsi vanhempainiltaansa kuultuaan (vanhemmilta), että yläkoulun vanhempainilta olisi ollut samana iltana. (Yläkoulu oli siis se yläkoulu, johon suurin osa lapsista siirtyy tästä alakoulusta. Jokaikisen yläkoulun vanhempainiltoja ei varmaankaan voisi huomioida, mutta tässä tapauksessa useammalla vanhemmalla oli sama ongelma päällekkäisyyden kanssa, miksi alakoulu oli ripeä liikkeissään ja varhaisti omaa iltaansa päivällä.)
koululle voisi laittaa viestiä jo etukäteen, että eivät järjestä kaikkia vanhempainiltoja samaan aikaan. Mitenkähän yh:tkin jakaantuvat vaikka kolmen lapsensa vanhempainiltoihin samaan aikaan.
palautetta monena vuonna. Se nyt vaan halutaan järjestää näin.
ap
Kävisin osaksi kussakin. Tai toinen vanhemmista menee sinne 5:n iltaan, ja toinen jakautuu 2. ja 6:n. Meidän koulussa on paljon vanhempia, joilla on lapsi jokaisella luokalla. Meillä tosin on lyhyt luokkakohtainen osuus ja sitten koko koulun asiat käydään rehtorin vetämässä osuudessa kaikille yhtäaikaa.