Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuntokartoituksista! Ei ne myyjät niitä tee.

Vierailija
25.11.2005 |

Ainakaan H-linnassa, jossa on kuulemma käytäntönä myyjän ja ostajan yhdessä suorittama kuntokartoitus. Tämähän ei mene näin oikein eikä ole hyväksyttävää.



No, kannattaa olla silti tarkkana; meillä kohde vanha puutalo josta kova pyynti ja ei kuntokartoitusta. Ystävien kautta saimme alan ihmisen katsoon taloa ja BINGO; talo osin purettava vakavien rakennusvirheiden takia etc. Hintaa lisää talolle lähes tuplaten!Välittäjä oli mukana tarkastuksessa, mutta silti uusien tietojen jälkeen talo edelleen myynnissä hyväkuntoisena. Tietäispä vaan tuleva talonostaja ton...No, onpahan sitten syy purkaa kauppa kun totuus valkenee. Mekin tehdään vielä tolle asialle jotain, ettei ketään kuseteta siitä.



Niin että olkaa tarkkoja ihmiset kun taloja ostelette. Vastuu tuntuu olevan ostajalla.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
25.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuntokartoituksen! Samoiten itse maksoimme, kun myimme omaamme. Onhan se nykyään myyjänkin etu, että tettää sen.

Vierailija
2/4 |
25.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

kummalliselta tuntuva tosiasia on se, että rakennuksen hyvä kunto voi eri ihmisille tarkoittaa eri asiaa. Kädettömälle kaupunkilaiselle se tarkoittaa sitä, että mitään korjattavaa ei ole tai korkeintaan vähän tapettia uusitaan että saadaan oman maun mukainen sisutus. Remonttitaitoiselle se voi tarkoittaa sitä, että kun on valmis uusimaan vähän sitä ja tätä saa hyvän talon halvalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja osin liikkunut paikaltaan ja talon kaikki tukirakenteet puuttuu? Kai sen talon runko pitäs edes kunnossa olla. Ja mekin ollaan sillä idealla liikkeellä, että purkuhommat pystytään tekemään itse ja ammattimiehet loput.



Kaikkihan on suhteellista, tämä omakotitalon ostaminenkin.

Vierailija
4/4 |
25.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myyjähän hyötyy siitä ja käyttää sitä sitten seuraavan ostajan kanssa. Nämä ovat sopimusasioita. Jos myyjä vastustaa kuntotarkastusta eikä halua siihen osallistua mitenkään jättäisin ainakin minä kaupanteon siihen. Kuulostaa hieman epäilyttävältä... Onhan kuntotarkastus myyjänkin etu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan seitsemän