Minkä kokoinen Reimatec-puku n. 105cm pituiselle lapselle?
Reimatecin välikausiasua meinasin ostaa tytölle (marraskuussa 4v), jonka arvioin olevan nyt tällä hetkellä ehkäpä 105cm luokkaa pituudeltaan... Pukua olisi tarkoitus pitää nyt syksyllä ja seuraavana keväänä, pitempääkin toki jos vaan sopii/kestää.
Ymmärtääkseni Reimatecit on isohkoja... olisiko 110cm aivan liian iso? Mikä olisi sopivampi koko??
Kiitos! =)
Kommentit (4)
Meidän neiti täyttää syyskuussa 4 vuotta. Hän oli huhtikuussa 104 cm ja silloin hän aloitti käyttämään Reimatecin välikausihaalaria kokoa 110 cm. Haalari on sopivasti reilu. Samoin meillä on Reimatecin välikausihousut (kuminauhalahkeet) ja -takki 110 cm ja mielestäni nekin ovat ihan ok. Tosin reiluja, mutta ei liian isoja.
Luulen, että nämä asut menevät meillä myös ensi keväänä.
Minä ehdotan samoja kokoja kuin Minsku
Ei reimatec ole erityisen reilua mitoitusta.
Meillä tuon koisena 104cm 2-osainen,mutta haalari oli kyllä 110cm.
Nyt 110cm pitkällä hoikalla neidillä reimatecin 110cm 2-osainen asu.
Reimatecin haalaria ei mole mut lassien g-tec on kans 110cm (116cm vielä liian iso) jos ois reimatecin haalari vyötätökiristyksellä se ois varmaan kokoa 116cm.
2-osaiset asut on helpommin aivan liian isoja kuin haalarit.
Meillä reimatecin välikausihaalari 104cm ja nyt keväällä jäi pienemmälle siskolle. Haalarista menee teille varmasti 110cm. Joku saattaisi ottaa jopa kokoa isomman.
Meillä myös 2 - osainen välikausipuku, jossa housut vyötärömalliset ja suoralahkeiset.Kokoa 110cm. Takkia pitänyt jo kevään, mutta housuja joudun vieläkin kääntämään vyötäröltä ja lahkeista. Jouduin ostamaan kokoa pienemmät tilalle. Jatkossa ei meille tule suoralahkeisia välikausihousuja.
Haalarista ottaisin 110cm ( ehkä jopa 116 cm ),2 -osaisesta 110cm henkselimallisilla housuilla.
Minsku