lapsen silmätulehduksesta, kokemuksia?
meillä alkoi aamulla ja emme päässeet vielä lääkäriin, huomenna menossa. Mitäköhän on odotettavissa ja kuinka kauan kestää?
Kommentit (7)
Varmaan katsoo myös korvat varuilta. Me saimme tipat ja voiteen, tippoja laitettiin usemammin ja voidetta muistaakseni 2 kertaa päivässä.
Silmä alkoi vuotamaan, muttei rähminyt. Neste oli ihan kirkasta. Kävin neuvolassa muissa asioissa ja mainitsin vuotavasta silmästä samalla. Terkkari sanoi, että jos muuttuu kellertäväksi se erite, niin sitten on tulehdus. Koska vaiva on niin yleinen pienillä vauvoilla on neuvolassa reseptejä valmiina ja he saavat antaa niitä, ilman että tarvitsi käydä lääkärillä. Seuraavana aamuna neste oli paksua ja kellertävää ja ei muuta kuin kipaisin reseptin neuvolasta ja kahdessa päivässä oli kaikki oireet poissa. Olisko viikon sitä lääkettä kuitenkin tiputeltu silmään.
Puhdista silmää vanulla, jonka olet kastanut keitettyyn veteen, jossa vähän suolaa.
Antibiootit eivät aina edes auta, vaan menee itsekseen ohi.
Silmät eivät siis ole muurautuneet kiinni nukkuessa?
Lapsella myös korvatulehdus ja lääkäri sanoi että kuuri tepsii molempiin.
silmä oli kuin pandalla, siis yhtä musta :). Saatiin tipat (6-8krt/pv/5vrk ajan). Ei kuumetta, korva vähän punoittaa mutta ei vielä antibioottia koska just kaks viikkoo sitten edellinen loppu. Viime yönä vähän valvottiin kun " silmiin sattu" (varmaan kutis silmät). Tänään jo hoidosta hakiessa paljon parempi silmä (tosin levinnyt myös toiseen silmään). Ihmettelin että hoitoon sai heti viedä mutta sanoivat että kun hoito on päällä niin voi viedä
Kiva tapella ainakin taaperoikäiselle ne tipat silmiin :-)