Mitä tekisit jos et pääsisi ikinä työelämään?
Olen kohta 20v ollut kotona. Ikää 38v ja oppimisvaikeuksien takia ei opiskelut suju,yrittänyt olen useasti. Nyt lääkäri ehdottelee eläkkeelle jäämistä mutta en jaksaisi enää olla kotona. On tullut monenlaista harrastettua myös vapaaehtoistyötä näiden 20v aikana. Mitä teen?
Kommentit (16)
Muuten itse tekisin itselleni päivärutiinin - salillakäyntiä tai muuta reippailua, kieltenopiskelua, harrastuksia, lukemista.
Onhan sitä paljon töitä joita voi tehdä vaikkei opiskelut onnistukaan - näin kesäisin vaikka pätkätöitä puutarhoilla, marjanpoimintaa jne. Korvaus ei ole iso, mutta pääsisit pois kotoa.
Kyllä aktiviteetteja löytyy jos haluaa etsiä!
Eläkkeelläkin voi tehdä töitä jos sellaista haluaa. Ja rupea harrastamaan. Kaikkea kivaa vaan mistä tykkäät.
tottakai jäisin eläkkeelle jos lääkäri sitä ehdottaisi. siltihän sitä voisi tehdä vaikka mitä.
Muuten itse tekisin itselleni päivärutiinin - salillakäyntiä tai muuta reippailua, kieltenopiskelua, harrastuksia, lukemista.
Onhan sitä paljon töitä joita voi tehdä vaikkei opiskelut onnistukaan - näin kesäisin vaikka pätkätöitä puutarhoilla, marjanpoimintaa jne. Korvaus ei ole iso, mutta pääsisit pois kotoa.
Kyllä aktiviteetteja löytyy jos haluaa etsiä!
Olen ollut ystäväpalvelussa,käynyt tietokonekursseilla ja vaikka mitä mutta olisin halunnut päästä työelämään saada palkkaa ja normaali arjen itselleni. Olisin halunnut osallistua perheen elatukseen.
Olen päässyt työkyvyttömyyseläkkeelle ja olen todella helpottunut. Tekemistä löytyy kyllä, ainakin pitkällä tähtäimellä. Rahatilateeni on surkea, mutta pikkuhiljaa etsin ja löydän iloa ihan ilmaisesta, kuten kirjastosta ja luonnosta. Onni on asua pienellä paikkakunnalla, jossa luonto on vieressä sekä silti kulkuyhteydet "ihmisten ilmoille" ovat ihan riittävät.
Elä olisi varmaan tosi köyhää ja kurjaa. Ankeeta pennin venyttämistä.
jota sinun perussairauksillasi voisi tehdä? Kiinnostaako sellainen työ sinua? Onko siihen mahdollista kouluttautua esimerkiksi oppisopimuksella? Onko mahdollista, että työllistäisit itse itsesi - onko jotain, mitä osaat niin, että se kantaisi yrittäjyyteen asti?
tarkoittaa sitä, että opiskellaan ja tehdään työtä samanaikaisesti. Jos henkilöllä on oppimisvaikeuksia, eikä opiskelu onnistu, niin miten ihmeessä kuvittelet hänen selviytyvän oppisopimuksesta?
koska se ei ole fyysisesti raskasta mutta olen yrittänyt käydä kauppista useasti viimeksi n. 1v sitten mutta en pääse siitä läpi en vaikka saisin tukiopetusta tms. yrittäjäksi minulla ei ole mahdollisuutta alkaa. Tuntuu nykyään elämä aika turhalta. ap
silloin mulla ol fyysisesti paempi kunto mutta eivät huolineet,hoitajia kuulemma tarpeeksi niitä jotka ovat siihen opiskelleet. ap
Yleensä työkyvyttömyyseläkkeelle ei niin vain päästä. Ainakaan ne, keillä olisi oikeasti perusteita.