Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kummitodistus " pakanakummeille" , ideoita?

18.11.2005 |

Ja toivottavasti kukaan ei ota hernettä nenään otsikosta... Mutta lapsemme kummeiksi tulevat siis myös veljeni vaimonsa kanssa, ja he eivät kuulu kirkkoon. Haluaisin kuitenkin tehdä heille oman kummitodisuksena, ajattelin jo laittaa siihen kuvia keijuista ja menninkäisistä (haltijakummiajatuksella), ja runoja ja kauniita ajatuksia muuten. Mutta mitä siihen vielä laittaisi? Kummien tehtävät, toiveet tms.? Onko kukaan tehnyt kummitodistusta kirkkoon kuulumattomalle, mitä siihen laitoit?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kummitodistuksiin tuli nimenantojuhlien päivämäärä, tytön syntymän tiedot, tytön koko nimi ja meidän vanhempien toiveet siitä miten kummin toivomme lapsemme elämään vaikuttavan sekä kaunis runo, todistuksen toiselle puolelle printtasimme mahdollisimman tuoreen kuvan neidistä:)



Lisäksi tytölle itselleen jäi muuten identtinen kopio tdistuksista mutta siinä on kummin " tehtävien" tilalla kummien allekirjoitukset.

Vierailija
2/6 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

samanlaisen kummitodistuksen kuin kirkkoon kuuluvat kummit. Se riippuu papista, että suostuuko hän antamaan virallisen kummitodistuksen kummille, joka ei kuulu kirkkoon.

Maistraatin viralliseen " kummirekisteriin" tällaista kummia ei voida kirjata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Papin mukaan hän toimi kasteen todistajana ja sai ihan samanlaisen todistuksen kuin kirkkoon kuuluvatkin kummit.

Vierailija
4/6 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

annettiin todistus, johon oli painettu sormiväreillä pojan jalanjäljet ja sitten oli nimi, syntymäaika ja paikka, kummien ja kastepapin nimet ja toisella puolella pahvia oli runo joka meni näin;

" On maailma hänen edessään hymyilevä, avoin.

Hänet elämän alkuun auttakaa ja tukekaa kaikin tavoin"

Meidän kummitustäti oli ainakin tosi otettu :)

Ja kaikki onnistuu tosi helposti jos käytössä on tietokone ja printteri.

Vierailija
5/6 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

...kirkkoon kuulumattomille:

http://www.pro-seremoniat.fi/juhlat/nimiaiset.phtml



On todella ihana ja toimituskin todella nopeaa kuten sivulla luvattaan.



j+beibi

Vierailija
6/6 |
19.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuota pro-seremonioiden kummitodistusta. Tilasin sieltä kummeille omansa ja vielä pojan vauvakirjaan sekä kummitodistuksen että sellaisen " todistuksen" , jonne kaikki nimiäisvieraat laittoivat nimensä. Kummitodistukset on niin liikuttavan kauniisti kirjoitettu, että tuli kyyneleet silmiin sitä lukiessa. Niinpä isi luki sen ääneen itse tilaisuudessa...;)