Vauvalla kohta 10 kk hypotoniaa
Aktiivisesti kääntyy selältä mahalleen, ei ryömi tai istu. Cp-vamma saattaa olla, selviää tarkemmin vasta loppukesästä mganeettikuvista. Sosiaalisesti kehittynyt oikein hyvin. Ruokailu sujuu normaalisti ja imetän myös vielä. Muita hypotonisten lasten vanhempia paikalla? Miten teillä kehitys edennyt? Onko hypotonialle löytynyt syytä? Kova on huoli omasta lapsesta, tuleeko koskaan kävelemään :(.
Kommentit (11)
yksityisellä lastenlääkärillä? Sinne saa varmaan ajan nopeammin kuin julkiselle jos on kovasti huoli.
yksityisellä lastenlääkärillä? Sinne saa varmaan ajan nopeammin kuin julkiselle jos on kovasti huoli
ap oo kuiteki jo lääkärillä käynyt. Kukaan tee tollasia diagnooseja kotisohvalla omasta lapsestaan.
Keskusteluissa on erikseenkin ryhmä erityilapsille. Sieltä löytyy varmaan vertaisseuraa enemmän kuin täällä ilkeällä avlla.
oli aikoinaan normaaliajan ylärajoilla, ja niin lähes kaikki muukin. Nyt jotkin liikuntasuoritukset hyvin haasteellisia, mutta eivät mahdottomia. Normaalikoulu, normaalitunnit, päällisin puolin ei näy mitään, mutta energiasta suuri osa menee lihastonuksen ylläpitämiseen = väsyttää välillä enemmän. Sitten on niitäkin lapsia, jotka tarvitsevat enemmän tukea (tukikengät, painepuku jne.), ja edelleen niitäkin, jotka pääsevät ongelmasta lähes kokonaan eroon kasvaessaan. Anna lapselle aikaa, todennäköisesti elää ihan normaalia elämää kasvaessaan. Ja muistathan, että hypotonia ei sinänsä ole mikään sairaus, jokainen meistä on lihastonuksessa omalla tasollaan eikä yhtä ja ainoaa oikeaa tasoa ole olemassakaan.
oli hypotoniaa vauvana.
Oppi kääntymään selältä vatsalla 8kk, ryömimään 10kk, konttamaan 1v. ja kävelemään 1v5kk. Sen jälkeen kehittyi motorisestikin vauhdilla, eikä enää yhtään näkynyt merkkejä hypotoniasta. Täysin terveeksi todettu.
Jotain vammaa epäiltiin meidänkin tytöllä, mutta ei sitten mitään ollutkaan lopulta.
joka todettiin nyt viisivuotiaana vasta terveeksi, tosin lihastonus ei ole vieläkään jämäkimmästä päästä. Tänne asti tutkittiin ja tutkittiin...Aivojen magneettikuvaus antaa varmasti viitteitä vamman laadusta jos mitään vammaa edes onkaan.
Ja tosiaan, meillä lapsella epäiltiin vakavampaakin, saatiin ensimmäinen vuosi vammaistukea ja tukihenkilö kävi meillä kotona säännöllisesti, lasta juoksutettiin magneettikuvissa, keuhko- ja sydänkuvissa, verikokeita otettiin, neurologi tutki ja tutki... mutta tämä nyt kääntyi ihan hyvin päin.
lapsella hypotoniaa vauvana, ei ryöminyt, kävelemään oppi n. 1,5 v. Magneetista löytyi rakennepoikkeama kallonpohjassa, sai shuntin. Rakenteellinen sydänvika, muutakin pientä "rakennepoikkeavuutta", ei kuitenkaan näy ulospäin eikä vaikuta mitenkään. Ei mitään varsinaista "vammaa".
Tänä päivänä hypotoniasta ei tietoa, normisti pyöräilee, hiihtää, ym. Täysin normaalisti kehittynyt, ei mitään ongelmia minkään suhteen. Odottelee jo kovin eskarin aloitusta.
suun lihasten hypotoniaa, valuu istuessa eikä oikeastaan koskaan vauvana tai taaperona "oppinut istumaan" esim. lattialla. Muutoin oppi kävelemään ja juoksemaan siinä 11-kuisena, ja onkin ihan atleettinen tapaus.
Hypotonia näkyy nyt esikouluiässä puhevaikeuksina lähinnä, sekä sormien motoriikassa. Venyy ja valuu tuolilla edelleen, mutta se voi johtua muustakin, esim. keskittymiskyvyttömyydestä jota hänellä sitäkin on.
Eipä sitä oikeastaan voi muuta kuin odottaa ja katsoa, ja kaikki terapia vaan päälle mitä saatte.
vastauksista. Hyvä kuulla että kaikki voi kääntyä hyvinkin päin. Tosin meillä kyllä kaksi kertaa jo käyty neurologilla ja viimeksi otin tuon mahd.cp-vamman puheeksi. Niin toivoisin että lapsi oppisi ryömimään, konttaamaan, kävelemään. Ryömisliikkeitä onneksi tulee avustettuna. Istumista alettiin vasta nyt opettelemaan fysioterapiassa, että jospa se siitä. Kärsivällisyyttä vaaditaan kyllä tässä uusien taitojen opettelussa. Tosin yhtäkkiä tapahtui kun 8 kk oppi kääntymisen, nyt 9 kk kääntyy jatkuvasti mahalleen.
Meidän pojan hypotoniasta ja kehityksestä voit lukea blogista: https://hypotoniamatka.wordpress.com/
Facebookkiin on perustettu Hypotoniatietoisuus sivu ja sen sisällä on keskustelu ja vertaistukiryhmä hypotonisten lasten vanhemmille. Ryhmä on salainen ja mukaan pääsee laittamalla viestiä Hypotoniatietoisuus sivun kautta.
karsastusta myös vauvalla, joka varmasti myös vaikuttaa motoriikkaan. Eli karsastavien lasten motorinen kehitys myös kiinnostaa.