Lomariita.... Miten ratkaista?
Mies haluaa lähteä Keski-Eurooppaan kahdeksi viikoksi; minusta meidän pitäisi säästää tämä kesä ja lähteä enemmin joulun aikaan etelään, jos nyt minnekään mennään.
Oma työtilanteeni on sellainen että työpaikan jatkuvuus on ihan kiikunkaakun ja minusta pitäisi varautua nyt puoliin tuloihin; miehen mielestä murehditaan sitä sitten jos työttämyys iskee :(
Kommentit (10)
ja minä lähtisin joulun aikaan etelään.
eli en liiemmin murehdi asioita etukäteen, sitä ehtii sittenkin murehtia ihan riittävästi, kun tekee sen sitten, kun on aihetta.
Riippuen paljonko maksatte lennoista ja majoituksia (saa todella halvallakin) niin keskieuroopassa maksaa mm. ruoka vähemmän, samoin vaatteet ja "huvitukset" =vietätte mukavan loman ja säästätte siinä että ostatte esim. tarpeellisia vaatteita/kenkiä paljon edullisemmin mitä Suomessa maksaisitte.
Saatte viettää kunnon loman, Suomessakin rahaa menee lomalla paljon. Jos asutte huoneistossa ja teette itse ruuan, maksatte siitä vähemmän mitä Suomessa.
Etelään on turha lähteä värjöttelemään joulukuussa, se vaatii kunnon kakomatkan ja esim. Thaimaaseen meneminen kahdeksi viikoksi maksaa enemmän mitä keskieurooppaan.
Riippuen paljonko maksatte lennoista ja majoituksia (saa todella halvallakin) niin keskieuroopassa maksaa mm. ruoka vähemmän, samoin vaatteet ja "huvitukset" =vietätte mukavan loman ja säästätte siinä että ostatte esim. tarpeellisia vaatteita/kenkiä paljon edullisemmin mitä Suomessa maksaisitte. Saatte viettää kunnon loman, Suomessakin rahaa menee lomalla paljon. Jos asutte huoneistossa ja teette itse ruuan, maksatte siitä vähemmän mitä Suomessa. Etelään on turha lähteä värjöttelemään joulukuussa, se vaatii kunnon kakomatkan ja esim. Thaimaaseen meneminen kahdeksi viikoksi maksaa enemmän mitä keskieurooppaan.
siis 2 viikoksi? Minulle olisi varsinainen painajainen ajatella, että loma olisi kaupasta toiseen kiertelyä halpojen kenkien ja vaatteiden perässä. Ja kaikki tämä siksi, että haluaa säästää!
että pärjäätte joka tapauksessa? Jouluna matkat ovat kaikkein kalleimmat eli minä en missään tapauksessa matkustaisi siihen aikaan. Löytyisikö joku kolmas vaihtoehto, jonka molemmat voisivat hyväksyä? Pitkä viikonloppu nyt keväällä ja yhteinen pitempi matka sitten, kun työtilanne selviää?
ei kukaan mene lomalle halpojen ostosten takia?! Pointti oli se, että yleensä perheessä tarvitaan vaatteita ns. koko ajan (varsinkin jos kasvavia lapsia) kannattaa ostaa ne lomareissun yhteydessä. Miksi maksaa vaatteista/kengistä enemmän Suomessa enemmän, kun ne saa esim. Saksasta paljon edullisemmin?
Jos kaksi viikkoa on lomalla, niin luulisi että siinä yksi aamu- tai iltapäivä olisi aikaa shoppailullekin.
Jos ajatellaan esim. kenkiä, niin 5 henkinen perhe säästää ison summan siinä kun saa vastaavat kengät "puolet" halvemmalla mitä maksaisi niistä Suomessa. Samaan tapaan moni Thaimaan matkaaja teettää lomareissulla vaatteita mittojen mukaan koska se paljon edullisempaa Thaimaassa mitä Suomessa.
halvemmaksi kuin kaukomatka jouluhinnoilla. Jos haluatte päästä lomalle kolmella tonnilla, niin sitten kesämatka eurooppaan. Jos haluat viiden tonnin loman, niin jouluna lomalle. (Hinnat ovat siis lähtöhintoja)
Jos ei lomaa istu kotona vaan tekee jotain/käy jossain niin se maksaa. Huvipuistot ja eläintarhat usein Keski-Euroopassa edullisempia, samoin ravintolassa syöminen, useat museot ilmaisia jne. Lisäksi loma tuntuu enemmän lomalta kun on jossain muualla kun kotinurkilla. Usein jo se ettei näe pyykkikonetta ja tiskikonetta ja tee muita kotiaskareita pariin viikkoon rentouttaa ;) Ja esim. Saksaan AirBerlinilla (ja Ryanairillakin) on todella halpoja tarjouslentoja. Lennot Keski-Eurooppaan saa usein samaan hintaan (ta jopa edullisemmin) mitä junalipun Suomen sisällä, kiitos VR:n hinnoittelun... Jos siis haluaa lomalle, niin usein se loma Suomessa maksaa kaikkinensa enemmän mitä loma Keski-Euroopassa.
Ei ole elämää jos aina vaan varautuu pahan päivän varalle.