Pikavipit kielletään pian
Kommentit (6)
hyvä, toisaalta huono.. jos oikeasti rahatilanne huono ja rahat pääsevät yllättäen loppumaan, niin pieni 20-50e pikavippi on silloin paikallaan. Toisaalta taas moni joutuu siihen kierteeseen. Mielestäni lakia pitäisi muuttaa niin että tuo 50e on maksimi pikavipin määrä ja korkoja laskettaisiin.
niitä on liian helppoa tällaisen luuserin ottaa.
ennemmin painottaisin sääntelyä, jossa vippien ehtoja kiristettäisiin.
Pankista ei saa tuollaista pientä summaa lainaksi (eikä välttämättä pienehköäkään lainaa ollenkaan, vaikka olisi vakityö, jos se on aloitettu vasta vähän aikaa sitten), ja ilman vakituista työtä ei saa esim. luottokorttia, josta voisi saada vastaavaa pientä joustoa yllättävän menon varalle.
Esimerkiksi takuuvuokra tulee mieleen sellaisena kohteena, että jos saa töitä kauempana olevalta paikkakunnalta, niin muutto voi tyssätä siihen, että kämppään ei ole laittaa 3-4 kuukauden vuokraa kerralla, ja vaikka työpaikka olisi selviö, niin lainaakaan ei saa. Palkasta tuon pystyisi kuitenkin maksamaan muutamassa erässä sitten takaisin.
Liian monet joutuneet kierteeseen. Mutta niitä tunnollisia varten, joille oikeasti tulee joskus yllättävä tiukka paikka, joille vippi olisi päivän pelastus, tämä olisi kuitenkin hyvä olla olemassa. Lakia voisi muuttaa vaikka niin, että vippifirmojen olisi pakko tarkistaa aina yhteisestä rekisteristä, että esim. kukin henkilö/talous saisi vuoden sisällä ottaa eri firmoilta yhteensä korkeintaan 1 tai 2 vippiä, ja useammin jos on täyttänyt tietyt luotettavuuskriteerit.
tarkottaako tuo nyt sitä että pitäis ottaa oikein monta pikavippiä siinä toivossa että ei tarvi maksaa takas?
ne korot ei sieltä ulosotosta mihinkään häviä vaikka kiellettäiskin. Hyvä jos kielletään.