Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Leipäsnacksien tekeminen, uunin lämpötila?

08.06.2008 |

Osaisiko joku kotitalousihme neuvoa. Meille on päässyt kerääntymään kohta vanhaksi menevää leipää ja tarkoitus olisi tehdä niistä sen tyylisiä leipäsnacksejä, mitä nykyisin kaupoissakin myydään. Mihin lämpötilaan laitan uuniin maustamisen jälkeen ja kuinka pitkäksi ajaksi, että kuivuvat nätisti?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
08.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

varmaan 250 astetta.... tai kakskaksviis... vai tarkoitatko krutonkeja? silloin sanoisin että 150 astetta... tai vähemmän. Nimimerkillä "On ihme, etten ole polttanut keittiötäni"

Vierailija
2/2 |
08.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta matalahko lämpö varmaan kuivattaa parhaiten, ettei pala? Ja öljyähän niissä on myös, vaikuttaako se jotenkin asiaan... ainakin kun ollaan laitettu uunileipiä joissa on ollut öljyistä täytettä, niin ilman leivinpaperia pellillä 175C on pohjasta tullut kyllä tosi rapsakka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla